Eğitim
Giriş Tarihi : 16-11-2021 17:50   Güncelleme : 16-11-2021 17:50

Doping Teknoloji Tırı Malatya’da

İçerisinde VR gözlük, Drone, 3D yazıcı ve robotik kodlama ünitesi gibi birçok teknolojik ürünün yanı sıra Tesla Bobini, Rüzgar Türbini, Stirling Motoru gibi bilimsel deney alanları bulunduran Doping Teknoloji Tırı, Adıyaman'dan sonra Malatya’daki ilk ve ortaokul öğrencileriyle buluşuyor.

Doping Teknoloji Tırı Malatya’da

Bilim ve teknolojiye uzak çocuklara ulaşmak amacıyla, 10 Ekim’de Adıyaman’dan yol çıkan Doping Teknoloji Tırı, Malatya'ya ulaştı. Önceki gün Doğanşehir’de yapılan etkinlik dün Akçadağ’da devam etti. İlçedeki çocuklar; robotlardan VR gözlüklere, 3D yazıcılardan drone’lara kadar pek çok ileri teknolojiyi deneyimledi. Doping Teknoloji Tırı’nı ilk kez tecrübe eden çocuklar, keyifli vakit geçirdiklerini ve ileri teknoloji ürünlerle tanışmış olmaktan mutlu olduklarını dile getirdi. En çok robot ve araba motoruna ilgi gösteren gençler, yeni teknolojileri deneyimlemenin kendileri için unutulmaz bir deneyim olduğunu vurguladı. Doping Teknoloji Tırı’nı gezen çocuklara, bu kapsamda satranç takımı ve mızıka hediye edildi.

Doping Teknoloji Tırı; 15-19 Kasım 2021 tarihleri arasında Akçadağ Kaymakamlık Binası önünde, 22-26 Kasım 2021 tarihleri arasında Yazıhan İlçe Belediye Binası önünde yer alacak.

Bilim ve teknolojiye uzak kırsal bölgelerde, “Çocuklar geleceğimizdir ve her çocuk fark edilmeyi hak eder” sözüyle yola çıktıklarını belirten  Doping Teknoloji Tır'ı Genel Koordinatörü Şenol Dalkılıç, "Hiçbir maddi beklentimiz olmadan, tamamen çocuklarımızın hayal dünyasını genişletmek ve onlara umut olabilmek amacıyla yola çıktık. Bu kapsamda pek çok teknolojiyi bilimsel yönleriyle izah ederek tırımıza dahil ettik. En önemli amacımız; buradaki çocuklarımızın hayal dünyalarını genişletmek ve yeni umutlar aşılamak. Şu an Malatya Akçadağ’dayız. Buradaki çocukların, bu tarz teknolojilerle tanışması ve tanıştıktan sonra gösterdikleri reaksiyon, bizleri çok mutlu ediyor. Daha yolun başında olsak da ne kadar doğru bir amaca hizmet ettiğimizi net bir biçimde görüyoruz. Ülkemiz ve geleceğimiz olan çocuklarımız adına böyle bir projede yer almaktan ve her birinin mutluluğuna şahit olmaktan gurur duyuyoruz. Çocuklarımıza inanıyoruz. Biliyoruz ki yarın, vatanımız ve milletimiz adına çok başarılı işlere imza atacaklar. Bu amaç ile burada, çocuklarımızın yanındayız. Daha çok çocuğa ulaşabilmek için projeler üreteceğiz. Daha ikinci ildeyiz ama ilgiden çok memnunuz. Birlikte inanılmaz anılar biriktiriyoruz” dedi.

 

>> Ebubekir Atilla