Genel
Giriş Tarihi : 09-03-2021 07:03   Güncelleme : 09-03-2021 07:03

Dönüşüm ve İnşa Devam Ediyor

​​​​​​​ Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, 1-7 Mart Deprem Haftası ile ilgili Gazetemize yaptığı değerlendirmede Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu çalışmaları ve 24 Ocak depreminden bu yana Malatya’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Olası doğal afetlere karşı hızlı ve etkin müdahale için koordinasyon çalışmalarının sağlandığını belirten Milletvekili Çakır, yapı stoklarının güçlendirilmesi ve yenilenmesi için kentsel dönüşüme start verildiğini aktardı.

Dönüşüm ve İnşa Devam Ediyor

Türkiye’nin deprem risk bölgesinde olduğunu anımsatan Çakır,” Türkiye'de tarih boyunca büyük acılara neden olan depremleri her yıl 1-7 Mart tarihlerindeki Deprem Haftası ile hatırlıyoruz. Deprem açısından yüksek risk grubunda bulunan Türkiye aktif 3 fay hattı üzerinde kurulu olmasından yüksek risk grubunda bulunuyor. TBMM’de Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu kuruldu. Şahsımın da üyesi oldu bu komisyonda ülkemizin içine bulunduğu bu riskli durum için risk haritaları oluşturularak olası bir depremde can ve mal kaybının en aza indirilmesi için planlar oluşturuluyor. Bakanlıklarımıza bağlı idari birimler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile bu süreç yürütülerek bir master plan oluşturuluyor.” dedi.

24 Ocak depreminin ardından bir yandan hasarlı yapıların tespitini yaptıklarını, bir yandan da yaraların sarılması için konutlar inşa edildiği vurgulayan Milletvekili Çakır,”24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ – Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem ile en çok etkilenen şehrimiz Malatya oldu. Deprem sonrası Malatya’da 6 bin konut inşa edilirken, 2 bin 900 acil ve ağır hasarlı binanın yıkımını gerçekleştirildi. 68 bin binada yaklaşık 234 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yürütüldü. Eski Malatya Mahallesinde 472, Gelinciktepe bölgesinde de 1533 adet konut yapılıyor. Gelincik Tepesinde 38 blok ve 678 konuttan oluşan birinci etap teslim aşamasına geldi. Eski Malatya Mahallesindeki konutlarımızda 25 bloktan oluşan 472 adet konutumuzu Nisan ayında teslim ediyor olacağız. Allah’ın izniyle en kısa süre içerisinde çalışmalarımız sonlanacak.” ifadelerine yer verdi.

Kentsel Dönüşüm noktasında çalışmalara başlandığını hatırlatan Milletvekili Çakır,” Kentsel Dönüşüm ile şehrimizi yeni bir yüze kavuşturacak ve yapı stoklarının yenilenmesini sağlayacağız. Bunun ilk adımını ise Battalgazi Belediyesi ile Şehit Fevzi Mahallesi’nde attık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Şehit Fevzi Mahallemizdeki 110 dönümlük alan ‘Riskli Alan’ ilan edildi. 424 hak sahibi vatandaşımıza 700 civarında konut inşa edeceğiz. Yakın tarihte yaşanan Depremler ile yapıların sağlamlığının artırılması ve belirlenen usule uygun şekilde yeni yapıların inşa edilmesi bilincinin daha da kuvvetlendiğini ümit ediyoruz. Ülkemizin tarihinde Deprem ve afetlerde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER