Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:39
Advert

Advert

Don ve Kuraklık Riski Ortadan Kalktı

Ziraat Odaları Birliği Bölge Koordinatörü,  Yunus Kılıç Malatya tarımı ile ilgili yaptığı değerlendirmede kayısıda don ve kuraklık riskinin ortadan kalktığını ve tarımsal ürün anlamında bereketli bir yıl beklentisi içinde olduklarını söyledi.

Malatya
Giriş Tarihi : 23-05-2022 12:37
Don ve Kuraklık Riski Ortadan Kalktı

Ziraat Odaları Birliği Bölge Koordinatörü ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç, gazetemize yaptığı değerlendirmede, Kayısıda ise geçen yılın rekoltesine yakın bir beklenti olduğunu ve bölgemizde son günlerde yağan yağmurlar tarımsal anlamda üreticilerimizi memnun ettiğini ifade etti.  Kılıç yaptığı tarımsal değerlendirmede ise şu ifadeleri kullandı. “İçinde bulunduğumuz günler itibarıyla tarımsal üreticimiz en azından ektiğini biçecek durumda. Tahıl üretiminde de Türkiye genelinde olduğu gibi, ilimizde de bir rahatlama oldu. Geçtiğimiz yılsonu verilerine göre Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde kuraklık riski had safhadaydı. Ama son günlerde aldığımız yağışlarla, tarım alanındaki ekinler toparlandı. Şu anda durum çok iyi. Tahılda Türkiye'de bu yıl bir sıkıntı olacağını sanmıyoruz. Yani geçen yılki rekolteyi bulacak durumdayız.” 

KAYISIDA YİNE SIKINTILARIMIZ VAR

Kılıç, kayısı konusundaki değerlendirmesini ise; “Konuyu Malatya’mız açısından da değerlendirecek olursak, kayısının önemi çok büyük. Kayısıda da üzülecek durumlar söz konusu. Rakımı bin 200’ün üzerinde olan kayısı bahçelerinde de son zamanlarda aşırı dökülmeler meydana geldi. Bu aşırı dökülmeleri TARSİM sigortası yapan üreticilerimiz faydalanamıyor.  Çünkü kayısı üşümüş ama çekirdeği kararmamış.  Bu kayısılar bilhassa kaba aşı dediğimiz kayısılarda meydana geldi. Kaysılarda iç kalmadı. Yani yüksekteki kayısılarda döküldü.  Bu nedenle de kayısı da durum çok sıkıntılı. Şu anda kayısı rekoltesini belirlemek amacıyla olduğu için Tarım İl Müdürlüğü bir bir çalışma başlattı.  Bir komisyon kurdu. Bizden de eleman istedi verdik. Pazartesi gününden itibaren rekolte tespiti için çalışacaklar. Tabii Tarım İl Müdürlüğünün en çok önem verdiği şey şu anda rekoltenin belirlenmesi. Çünkü buna göre kayısı ihracatı ve ihracat fiyatları de için de birtakım çalışmalar yapılması gerekiyor. Bunun içinde yetiştiricilerimiz mağdur edilmemesi için çalışmaların yapılması önemli.  Bu konuda  Hasar raporları da henüz açıklanmadı” ifadelerini  kullanarak aktardı.

ZİRAİ BORÇLAR ERTELENMELİ

Kılıç  açıklamasının devamında ise; “Ziraat Odaları olarak yüzde 80 oranında ürünümüzü kaybettik . 30 bin ton kuru kaysımız kaldı dedik. Bunu teyit eden Sanayi Ticaret Odası Başkanımız oldu. Teyit eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımız oldu. Ama Tarım İl Müdürlüğü daha halen bir hasar raporu açıklamış değil. Üreticimiz bizden bazı şeyler bekliyor.  Yani borcunu ödeyemeyecek, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi olan borçların faizsiz bir yer mutlaka ertelenmesi lazım. Üreticimize de geçmişte olduğu gibi üreticimi alan bazında destek sağlanması lazım.  Bunun aksi düşünülemez. Yani gelecek üründen de olmayalım. Onun için yetkililerimizden bu konularda destek  bekliyoruz. Bir an önce Malatya'nın hasar raporu açıklansın. Tarım Bakanlığı da bu üreticimizin Önümüzdeki ayda ödemeleri başlayacak. Bu ödemeyi nereden yapacak, yapamayacak.  Ücretimizin çoğu da artık kredi kullanılamaz durumda.  Kırmızı işaret yiyecek  ve bir daha Kredi kullanamayacak. Onun için bir an önce borç ertelemesinin çıkması gerekirdi. Maalesef herkes üretici bırakmış ticaretinin derdinde, ticareti için Rekolte ne kadar olur diye. Ne kadar olursa olsun durum ortada.” ifadelerini kullandı.  

ÜRETİCİMİZ DESTEKLENMELİ

Kılıç, açıklamasının sonunda çiftçilerin yaşadıkları sıkıntıları işaret ederek destek taleplerini de  şu ifadelerle dile getirdi. “Kayısımız bu sene 150 lirayı bulacak, Jumbo kayısı. Diğer kayısı da 100 liranın altına düşmeyecek zaten.  Rekolte düşük.  Yüksek kesimlerde halen risk devam ediyor. Zaten dökülmeler aşırı durumda. Yani tarımda Bu yıl talihsiz yıl yaşadık. Malatya olarak bu küresel ısınmadan dolayı olan iklim değişiklikleri tüm ürünlerde etkili olsa bile  en çok zararı Malatya çekiyor. Malatya Kayısı mızı her yıl üst üste böyle Rekolte kaybı yaşaması ürettiğimiz icralık duruma getirdi. Bir an önce kayısı üreticisine destek sağlanmalı.  Diğer yandan ilimizde yetiştirilen tarımsal ürünler içerisinde yer alan başka şeker pancarında ayçiçeğinde Malatya’mızda yetişen ürünlerden şu anda bir sıkıntımız yok. Sadece sıkıntı girdi maliyetlerinin yüksek oluşu, insanlarımız yeteri kadar gübre atamıyor. Yeteri kadar ilaç kullanamıyor. Ama buna rağmen barajlarımız su dolu su dolu olması inşallah üreticimizi kurtaracak. Şeker fabrikamızın çalışabileceği derecede pancar  üretimi olacak, ayçiçeği üretimimiz olacak, tahılda inşallah buyıl güzel bir rekolte yakalayacağız. Fakat kayısı üreticimiz çok mağdur. Kayısı üreticimiz için de tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Rekolte ile uğraşmak yerine çiftçiyi i kurtarmanın derdine düşsünler diyoruz. “

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber) 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR