Sağlık
Giriş Tarihi : 12-02-2013 11:20   Güncelleme : 12-02-2013 11:20

Dogumsal kalp hastaliklari

Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, dogumsal kalp hastaliklarinin genellikle ‘morarma, beslenme güçlügü ve kilo alamama, sik tekrarlayan ve bir türlü geçmeyen akciger enfeksiyonlari, çabuk yorulma’ gibi belirtilerle kendini gösterdigini, çocuklarinda bu tür belirtilere rastlayan anne-babalarin çocuk kalp merkezlerine basvurmalari gerektigini söyledi.

Dogumsal kalp hastaliklari

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, 14 Subat Dünyada Dogumsal Kalp Hastaliklari Farkindalik Günü dolayisiyla açiklama yapti.

Dogumsal kalp hastaliklarinin çok önemli ve güncel saglik sorunlarindan biri oldugunu belirten Keçeligil, “Bereket versin ki, çocuk kalp cerrahisi alaninda son 50-60 yil içinde gerçeklesen atilimlar sayesinde, dogumsal kalp hastaligi bulunan bebek ve çocuklarin yasamlarinda kayda deger iyilesmeler saglanmis, birçok dogumsal kalp hastaliginda tam düzelme elde edilir olmustur. Dogumsal kalp hastaliklari, çogu defa dogumu izleyerek kisa süre içinde kendini gösterebilecegi gibi, bazi tipleri ilerleyen aylar ve yillar içinde belirti verir ya da bir doktor muayenesi esnasinda rastlantisal olarak tespit edilir. Çocugun dogdugu merkezde yapilacak dikkatli bir ilk muayene ve kontrol ile birçok dogumsal kalp hastaligi erkenden saptanabilir. Bu bakimdan, kadinin hamilelik döneminde yakindan takibinin ve dogumsal kalp hastaliklari açisindan da dikkatlice kontrol edilmesinin büyük önemi oldugunu ifade etmek gerekir. Dogumsal kalp hastaliklari, genellikle, morarma, beslenme güçlügü ve kilo alamama, sik tekrarlayan ve bir türlü geçmeyen akciger enfeksiyonlari, çabuk yorulma gibi belirtilerle kendini gösterirler. Bu belirtilerin anne ve babalar tarafindan dikkate alinmasi ve çocuklarinda bu tür belirtilere rastladiklarinda mutlaka bir çocuk kalp merkezine basvurmalari hastaligin erken teshisinde büyük yarar saglayacaktir” dedi.
“Günümüzde, dogumsal kalp hastaliklarinin önemli bir bölümünde cerrahi girisim ile tam düzeltim mümkün olabilmektedir” bilgisini veren Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, “Ameliyatin basarisi erken teshis ve erken dönemde yapilacak girisim ile yakindan ilgilidir. Birçok dogumsal kalp hastaliginda ilerleyen yas ile beraber ameliyatin riski artis göstermektedir. Bu nedenle, hastanin, çocuk kardiyolojisi ve çocuk kalp cerrahisi uzmani bulunan bir merkeze olabildigince erken basvurusu tedavinin basarisini arttiran bir etmen olarak görünmektedir. Dünya Dogumsal Kalp Hastaliklari Farkindalik Günü nedeniyle sayin anne ve babalari bu hususta daha dikkatli olmaya davet ederken, dogumsal kalp hastaligi bulunan çocuklarimizin erken tani ve basarili bir ameliyat ile tamamen saglikli bir yasam sürebilecekleri gerçegini hatirlatiyoruz” seklinde konustu.