Malatya
Giriş Tarihi : 10-02-2021 16:24   Güncelleme : 10-02-2021 16:24

Doğanşehir’den Rekor Kan Bağışı

Doğanşehir ilçe Kaymakamı Halil İbrahim Köroğlu’nun girişimleriyle Türk Kızılayı Malatya Kan Merkezi işbirliğiyle düzenlenen kan bağış kampanyasında rekor sayıda kan bağışı yapıldı. Doğanşehir Düğün Salonunu Kan bağış merkezi haline getiren ilçede 1 günde 785 ünite kan toplandı. İlçe bu miktar ile 79 ili geride bırakmış oldu

Doğanşehir’den Rekor Kan Bağışı

Doğanşehir Kaymakamı Halil İbrahim Köroğlu, kan bağışı sonrası yaptığı açıklamada; “Doğanşehir ilçemizde düzenlediğimiz kan bağışında hemşerilerimizin de desteğiyle 785 ünite Kan toplanmıştır. Kampanya sonunda 2021 yılı içinde yapılan bağışlarda İstanbul’dan sonra, Doğanşehir ilçemiz Türkiye’deki Bağış sıralamasında 2. Sırada yer almıştır. Bu da bizim için gurur verici bir tablo olmuştur. Öncelikle İlimizin diğer ilçelerinin de böyle bir kampanyaya katılmalarını bu duyguyu yaşamalarını istiyorum. Malatya’nın diğer ilçelerinin de benzer bir kampanya düzenlemeleri halinde İlimizin Türkiye’ye bu konuda örnek olacağını düşünüyorum. “Bu vesile ile kampanyamıza büyük destek veren Doğanşehirli bağışçılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

KAN BİR GÜN HERKESE LAZIM OLUR

Kaymakam Köroğlu açıklamasının devamında ise Malatya’nın diğer ilçe kaymakamlıklarına da benzer bir uygulama yapmaları çağrısında bulunan Köroğlu; “Doğanşehir Kaymakamlığı olarak Kızılay ile birlikte kan bağışı organizasyonu gerçekleştirdik. Doğanşehir’de Kamu personelleri olsun, vatandaşlarımız olsun çok yoğun ilgi ve talep gösterdiler. Türkiye genelinde ilçe bazında Doğanşehir ilçemiz Kan Bağışında 1. olmuştur. Kampanyamız sonunda toplam 785 ünite kan toplanmıştır. Doğanşehir bir ilçe olmasına rağmen bu kampanyada Türkiye’deki bağış sıralamasında 2. Sırayı alarak Ankara ve diğer 79 ilimizi geride bırakmıştır. Bu kampanyamıza destek veren başta, Emniyet personelimize, jandarma personelimize, imamlarımıza, öğretmenlerimize, vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız Sokağa çıkma yasağında maske cezası yasağında uyguladıkları idari para cezalarından sonra vatandaşlarımıza şu telkinde bulundular. Siz bu yasaklara uymayarak toplum sağlığını tehlikeye attınız. O zaman gelin kan verin Kızılay’a en azından bir denkleştirme olsun. Öyle bir mantık yürüttük ve bu mantıkla hareket ederek Sağlık durumu yerinde olan personellerimize rica ettik. Onlar da bizi kırmayarak bağış kampanyasına destek verdiler. Unutmamak gerekiyor ki kan bir gün herkese lazım olur” ifadelerini kullandı. Diğer yandan kan bağış kampanyasına katılanlara da Kaymakamlık tarafından yemek ikramında bulunuldu.

A.Vahap Kaygusuz - Ali Nihat Yavuz