Röportaj
Giriş Tarihi : 18-08-2021 18:14   Güncelleme : 18-08-2021 18:14

Doğanşehir’den Dünyaya Uzanan Başarı Öyküsü 

Türkiye Escrima Kali Federasyonu Başkanı ve Birleşik Dünya Serrada Escrima Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı görevini yürüten Grandmaster ünvanlı Mustafa Günaydın, çalışmalarını Malatya’da sürdürmeye kararlı. Günaydın bu konuda Malatyalı yetkililerden ilgi ve destek bekliyor.

Doğanşehir’den Dünyaya Uzanan Başarı Öyküsü 

Bu haftaki röportajımızın konuğu Grand Master Mustafa Günaydın oldu. Günaydın ile Escrima Kali sporu ve yürütülen çalışmalar hakkında konuştuk.

Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

8'i derece Grand Master unvanına sahibim. Türkiye'de Türkiye Escrima Kali Federasyonu Başkanıyım. Dünyada Unused World Serada Escrima Federasyonu’nda dünya başkan yardımcısıyım. Ayrıca, Özel tim, polis, özel güvenlik ve tüm birimlerine, eğitim, seminer çalıştay yapma ve onları belge verme yetkisine sahibim.  Şu andaki benim verdiğim tüm belgeler Dünyada geçerli. Bu konuda bana yetki verildi. Ayrıca Dünya Federasyon yönetim kurulu tüm verilen terfilerde, Master terfi, Grand  Master terfi, ülke temsilcisi  atama ve her türlü diğer belge verme Dünya Federasyonu başkanımız, Grand Master escrima Mahal Madurai ile  ikimizin imzası ile çalışmaları yürütülüyor. Allaha hamdolsun dünyada istediğimiz yere geldik. Şu anda dünyada Türkiye olarak çok iyi tanındık. Hem Türkiye'nin adı tanımış oldu.  Biz de bir şekilde tanındık. 8 yıldan beri bize özgü, Türkiye’ye özgü Escrima Kali’nin biraz daha pratik daha güncellenmiş daha şey hale getirmek için 8 yıldır bir çalışma yapıyordum. Bu çalışmalarım şu an bitti. Bunu dünya arenasında kullanacağım için ismini Türkiye escrima Kombat kali Sistem diye belirledim. Şu anda adı Türk olan ve başta Türk olan birisi sistemini yavaş yavaş dünyaya tanıtmaya çalışıyorum. Çalışmalarım bu şekilde, hem akademik çalışma, bir taraftan sportif çalışmalar yürütüyorum.

 Malatya'da ne kadar öğrenciniz ver ve bu güne kadar ne kadar öğrenci yetiştirdiniz?

Bu spora 1994 yılında başladım 1998 yılından beri öğrenci yetiştiriyorum. Yetiştirdiğim öğrencilerin sayısını hatırlamıyorum. Ama şimdiye kadar yetiştirdiğim öğrenciler içinde, savcılar hakimler var polis var komiseri var işçisi var öğrencisi memuru her kesimden öğrenci yetiştirdim.  Şu anda Malatya'da yine 100 civarında öğrencim var. Ayrıca benim yetiştirdiğim öğrencilerim tarafından Türkiye'de yaklaşık 40 taneye yakın ilde temsilcilerimiz var.  Onlarla da çalışmaya devam ediyoruz. Şu anda aktif olarak antrenörlerimiz var, devam ediyorlar. En son ğ Elazığ'da Fatih diye öğrencim şu an spor salonu açtı orada escrima kali eğitimi veriyor. Antep'te var, İzmir'de var, İstanbul'da var, Ankara'da veren birçok ilde şu anda federasyonumuza bağlı çalışma yapılıyor. Bu sene Eylül ayında bir aksilik olmazsa Türkiye Şampiyonasını Malatya’da yapmayı planlıyorum. Burada derece alan sporcularımı da Avrupa ve dünya şampiyonu götürmeyi düşünüyorum.

 En çok kimler sizi tercih ediyor?

Gençler çoğunlukta ama yaşı 65 olan sporcularımız da var. Bunlar hem spor yapıyor kendilerine olan özgüvenleri artıyor.  Bir tehlike anında kendilerini korumak için çalışıyorlar, öğreniyorlar. Biliyorsunuz tüm spor branşları hepsi çok güzel branş. Hepsi harika ama escrima sanatı ayrı. Bir de bu konularda Sokak hayatın gerçeği olduğu için sokakta tehlikeye karşı kendini korumak isteyen, ailesini, çocuklarını korumak için talep var.  Özgüveni biraz düşük olanlar geliyorlar ve çok kısa bir süre içerisinde o insanların öz güvenleri artıyor. Hareketleri değişiyor. Biz de bu sporu öğretmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Yurtdışı çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Şu anda şu anda İl dışından ve yurt dışından buraya gelmek isteyenler var. Bu yıl Ekim ayı içerisinde hem Fransa'dan hem Arjantin’den hocalar Malatya’ya gelecekler. Burada onlara eğitim vereceğim. Yine yurtdışından çok sayıda eğitim için talepte bulunuyorlar. Ben de onlara şunu söylüyorum. Gelirseniz Malatya'dayım. Malatya’da kalıp  eğitim alıp   dönersiniz diyorum.  Bu konuda bayağı bir talep oluyor bende özeti bu pandeminden dolayı bu konuları biraz erteledim.  Yani biraz beklemedeyim. Diğer yandan yurt dışında benim birçok benle çalışan birçok sporcu var. Bulundukları ülkede spor salonları açtılar. Örneğin Almanya’da var. Fransa’da var. Yurt içinde de birçok illerde salonlarımız var. İzmir'de var Hasan Talas hoca var. Çalışmalarına devam ediyorlar. Yine çeşitli illerde de okullarımız var Onlar şu anda çalışmaya devam ediyorlar. Bunun yanında Avrupa’da derece yapan sporcularımız var.

Talepleriniz Nelerdir?

Federasyonu Spor Bakanlığı'na bağlı olmadığı için özellik yok her şey kendi çabalarımızla yapmaya çalışıyoruz O da bazı şeyleri de mecburen kısıtlı. Örneğin bir Dünya şampiyonası, bir  Avrupa şampiyonasına gitme şansımız olmuyor. Çünkü maliyeti bayağı var. Destek olmadığı için gidemiyoruz. Ben inanıyorum ki eğer bizim Federasyon  Spor Bakanlığına bağlansa, destek verilse Türkiye Avrupa'da da Dünyada da önemli başarılar elde edecek. Bu konuda Spor Bakanlığı'na benim dünya federasyon başkanımız olduğuna dair resmi ayazı gönderildi. Ama daha halen beklemedeyiz. Demek ki büyüklerimiz daha talebimizi görmemişler.  Bekliyoruz bakalım. Ben ülkemde kalmak istiyorum. Dediğim gibi şu yurtdışında çeşitli ülkelerden çok yüksek meblağ da maaş veren var. Ben gitmiyorum Türkiye’de Malatya’da kalmak istiyorum. Yapacağım bir şeyler varsa burada bir şeyler yapmak istiyorum. Ama ne yazık ki destek görüyor musun diye sorarsanız kimseden destek görmüyorum.

A.Vahap Kaygusuz ve A. Nihat Yavuz’un Röportajı