Siyaset
Giriş Tarihi : 10-02-2021 17:15   Güncelleme : 10-02-2021 17:15

Doğalgaza Meclisten Onay Çıktı

Hekimhan ve Kuluncak İlçelerine Doğalgaz  hattının  çekilmesi için ilgili madde Büyükşehir Meclisine taşındı. Her iki ilçenin makus kaderini değiştirecek madde Mecliste oy birliği ile kabul edildi.

Doğalgaza Meclisten Onay Çıktı

Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısını dün gerçekleştirdi. Meclis gündemine alınan 42 maddenin en önemlisi şüphesiz Hekimhan ve Kuluncak İlçelerine Doğalgaz hattının çekilmesi için dağıtıcı firmanın izin talebiydi. Hekimhan ve Kuluncak İlçeleri için en büyük yatırım denilebilecek Doğalgaz hattının çekilmesi hususunda somut adımlar atılmaya başlandı. Son olarak Büyükşehir Meclisine taşınan maddeye, meclisten oy birliği ile onay çıktı. Meclis kararının ardından dağıtıcı firma tarafından ilgili ilçelerde kazı çalışmalarına kısa süre içerisinde başlanacak. Çalışmaların bitmesi halinde 2022 yılı kış ayında her iki İlçede vatandaş hanesini doğalgaz ile ısıtmış olacak.

Doğalgazın Hekimhan İlçesine ulaştırılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, ilçe nüfusunun sabit kalması ve ilçeye yeni nüfusların kazandırılabilesi için yaptıkları çalışmaların sonuç bulduğunu belirtti. İlçe merkezinde çalışanların günübirlik gidip geldiğini ve doğalgaz sonunun çözülmesi halinde yaklaşık 500 hanenin ilçe merkezine yerleşeceğini söyleyen Başkan Karadağ, konu ile ilgili şu sözleri kulandı;” Hekimhan’daki göç olayı engellemek için işsizlik, doğalgaz ve Erdemir’in gelmesi diye 3 faktör belirledik. Doğalgaz olmazsa olmazlardan dedik. Selahattin Başkanımız ile ve Merhum Vahap Küçük Başkanımız ile beraber bir ekip oluşturduk ve Ankara’ya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na kadar gittik. Hekimhan’ın 13 kilometre yakınından geçen bir doğalgaz borusu var. Hekimhan olmazsa olmaz dedik ve bunun sözünü oradan aldık. CHP Genel Başkan Yardımcımız ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan parti ayrımı gözetmeksizin sürecin takipçisi oldular. Hekimhan’da çalışan bütün memurların hepsi günlük Malatya’ya gidip geliyor. Ortalama 500 kişiye yakın kişi sürekli bu sorunu yaşıyor. İlçe Meclisimize sunduk ve kabul edildi. Büyükşehir Meclisinde onaylandı ve İlçemizin bu sorunu çözüm bulmuş olacak. Yaz aylarında çalışmaların başlaması ile birlikte 2022 kışında İlçede doğalgaz kullanımının başlaması planlanıyor.”

Ebubekir Atilla