Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 18:30
Advert

Advert

Doğalgaz Kesintisi OSB’lerde Üretimi Durdurdu

İran’dan doğalgaz gelmeyince, OSB’lerde üretime 72 saat ara verildi. Üretimde yaşanan aksamanın faturası yine işçiye kesildi. Kimi işçiler ücretsiz izne gönderilirken, kimilerinin yıllık izninden düşüldü.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-01-2022 07:09   Güncelleme : 28-01-2022 07:09
Doğalgaz Kesintisi OSB’lerde Üretimi Durdurdu

OSB’lerde yaşanan elektrik kesintilerinin ardından fabrikalarda hak gaspları arttı. Malatya’da patronlar işçileri ücretsiz izine çıkardı veya çalışılmayan günler için yıllık izinden kesti. Kamuoyuna yansıyan ve sosyal medyada da gündem olan bilgiye göre, kent genelinde pek çok fabrika kesintilerin uygulandığı günlerde çalışmayan işçileri, ücretsiz izinli saydı. Kimi fabrikalarda ise yaklaşık 9 gündür devam eden karlı hava nedeniyle işçilerin ücretsiz izne gönderildiği ileri sürüldü.

İran’da doğalgaz iletim tesislerinde başlayan arıza nedeniyle 10 gün boyunca doğalgaz kesintisi uygulanacağı açıklanmıştı. BOTAŞ’ın bu açıklamasının ardından bir kısıtlama da elektrikte geldi. Sanayiye yönelik önce doğal gaz, sonra da elektrik kesintisi üretimin büyük oranda durmasına neden oldu. İran gazında yaşanan kesintisi, BOTAŞ'ın santral ve sanayiye yönelik gaz kısıntısının ardından Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) de sanayide elektrik kısıtlamasına gidildiğini açıkladı. Duyurunun ardından 24 Ocak Pazartesi günü itibariyle kesintiler uygulanmaya başlandı. Elektrik kesintilerinin uygulanması ile ülke genelinde olduğu gibi Malatyalı sanayicilerde, mağdur oldu. Bazı sanayiciler üretimde yaşanan kaybın faturasını işçilere kesti. Durumun çözümü için yapılan girişimlerin de yetersiz kalması ile birlikte Malatya OSB’de kesintiler uygulanmaya başlandı. Pazartesi ve Salı günü uygulanan kesintilerin ardından Çarşamba günü işletmeler yeniden üretime başlarken, dün ve bugün yeniden elektrik kesintisi uyguladı. 3 OSB’nin bulunduğu kentte elektrik kesintisi uygulanacak olan alanlar da ayrı ayrı günlerde kesintiler uygulandı.

Üreticiler ise yetişmeyen siparişler nedeniyle sipariş iptallerine, hatta fason firmalar tarafından ceza kesimine kadar zor duruma düştü.

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR