Türkiye
Giriş Tarihi : 01-07-2015 13:19   Güncelleme : 01-07-2015 13:19

Diyarbakir'a savas uçagi takviyesi!

Türkiye, Suriye'nin kuzeyini ates topuna çeviren gelismeleri takip ederken, sinira yakin bölgelerde askeri hareketlilik de üst seviyelere çikarildi. Hava Kuvvetleri Komutanligi'nin Ortadogu için göz bebegi konumunda olan Diyarbakir'da konuslu 2. Hava Kuvvet Komutanligi'na bagli 8. Ana Jet Üssü'ne olasi müdahale için 20 adet F-16 savas uçagi takviyesi yapildi

Diyarbakir'a savas uçagi takviyesi!
  Hükümetin Genelkurmay Baskanligi'ndan Suriye sinirinda ISID tehdidi altindaki bölge için tedbir almasini istemesinin ardindan Türk Silahli Kuvvetleri (TSK) teyakkuza geçti. Genelkurmay Baskanligi sinirda her türlü tedbirini alirken, Hava Kuvvetleri Komutanligi da sinirda gelismeleri takip eden ve Diyarbakir'da konuslu bulunan 2. Hava Kuvvet Komutanligi 8. Ana Jet Üssü'ne Amasya Merzifon, Eskisehir ve Balikesir'de bulunan üslerden 20 adet savas uçagi takviye gönderdi. Takviye savas uçaklari Diyarbakir'a gelerek filolardaki yerlerini aldi.

IZINLER KALDIRILDI
Suriye sinirinda yasanan sicak saatlerden dolayi karadan bölgede tüm hazirliklar devam ederken, bölgeye yakin hava üstlerinde de hareketlilik gözlenmeye baslandi. Amasya Merzifon, Eskisehir ve Balikesir'den Diyarbakir'a gelen takviye uçaklarla birlikte 8. Ana Jet Üssü'nde konuslu bulanan diger savas uçaklarinin her gün Irak ve Suriye sinirlarinda kesif uçuslari yaptigi belirtildi. Suriye sinirinda yasanan hareketlilikten dolayi izinlerin kaldirildigi ve her an her türlü olumsuzluga karsi hazir beklenildigi bildirildi.

GECELERI 6 UÇAK NÖBET TUTUYOR
Suriye'de yasanan gelismeleri kesintisiz olarak takip eden Türkiye, savas uçaklariyla sinir güzergahinda sürekli olarak uçus yapiyor. Kesif uçusu yapan savas uçaklarinin tam mühimmatli ve 'Vur' emri ile havalandiklari, karsilasacaklari her türlü olumsuzluga aninda müdahale yetkisi aldiklari belirtildi. Kesif uçuslarinin yani sira Irak ve Suriye sinirinda 24 saat süreyle Insansiz Hava Araçlari (IHA) ile uçuslar yapilarak istihbarat toplaniyor. Askeri kaynaklar, bölgenin patlamaya hazir bir bomba gibi oldugunu ve sürekli olarak teyakkuzda bulunuldugunu söyledi. Askeri yetkililer, Diyarbakir 2. Hava Kuvvet Komutanligi 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan F-16 savas uçaklarinin sinir boyunda çektigi görüntülerin Ankara'da Hava Kuvvetleri Komutanligi karargahinda an be an izlendigini dile getirdi.
Ayrica son günlerde egitim uçuslarinin da siklastigi ve geceleri sinir güzergahinda olasi sikintilara karsi 6 savas uçaginin nöbete kaldigi belirtildi. Nöbete kalan savas uçaklari her an yasanabilecek olumsuzluklara aninda müdahale edecek sekilde tam mühimmatli olarak üslerinde bekliyor.