Türkiye
Giriş Tarihi : 11-06-2021 16:23   Güncelleme : 11-06-2021 16:23

Diyanet ve İHH İnsani Yardım Vakfı da Kurban Bedellerini Açıkladı  

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla resmi kurum ve kuruluşlardan kurban bedel rakamları da gelmeye başladı. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı da kurban bedellerini açıkladı. Buna göre Diyanet İşleri Başkanlığı kurban kesim bedelleri yurt içi 1125 TL, yurt dışı 925 TL iken İHH İnsani Yardım Vakfı kurban hisse bedeli de 1.200 TL olduğu belirtildi.

Diyanet ve İHH İnsani Yardım Vakfı da Kurban Bedellerini Açıkladı  

Kurban Bayramı yaklaşırken insanlardaki telaşta artmaya başladı.  Kim hangi kurum ve kuruluşa başvuracağını şaşırmışken bu noktada ilgililerce akıllara takılanlara yönelik gerekli açıklamalar gelmeye başladı...

DİYANET KURBAN KESİM BEDELLERİ YURT İÇİ 1125 TL, YURT DIŞI 925 TL

Bu doğrultuda yaklaşan kurban bayramına ve kurban kesme ibadetine yönelik önemli açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kurban ibadeti, Allah’a yaklaşma ve iyiye, güzele, hakikate ulaşma arayışıdır. Sevgi, vefa, sadakat ve fedakârlığın simgesidir. Yaratan’a karşı ihsan şuurunu, yaratılanlara paylaşma ahlâkını pekiştiren önemli bir nimettir. Bizlere sahip olduğumuz imkânları, inandığımız değerler uğruna feda edebilme erdemi ve iradesi kazandıran büyük bir ibadettir. Geçtiğimiz yıl Türkiye Diyanet Vakfına emanet edilen 557.311 hisse kurban; yurt içinde il ve ilçeler olmak üzere 430 kesim noktasında; yurt dışında ise 74 ülkenin 308 bölgesinde kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Milletimizin destek ve teveccühüyle geçen yıl aldığımız bağış rakamlarının üzerine çıkarak 20 milyondan fazla ihtiyaç sahibine Türkiye’nin iyilik elinin ulaştırılması hedeflenmektedir. Vekâlet yoluyla kurban çalışmalarımız kapsamında Türkiye’de 81 il 922 ilçede, yurt dışında ise 100 civarında ülke 280 bölgede mazlum ve muhtaç kardeşlerimize halkımızın yardım elini ulaştıracağız inşallah. Türkiye Diyanet Vakfınca 2021 yılı vekâlet yoluyla kurban kesim bedelleri, yurt içinde 1125 TL, yurt dışında ise 925 TL olarak belirlendi. Vatandaşlarımız, www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden çevrimiçi bağış yapabileceklerdir. Mobil bağış uygulamamız üzerinden de kurban vekâletlerini verebileceklerdir.”  ifadelerine yer verdi. Erbaş, ayrıca Türkiye Diyanet Vakfı vekâletle kurban organizasyonuna isteyenlerin il ve ilçe müftülükleri, din görevlileri, TDV ve PTT şubeleri ve bankalar aracılığıyla da katılım sağlayabileceklerini ve vatandaşların 0 312 416 90 00 numaralı telefondan arayarak kurban vekâleti hakkında detaylı bilgi alabileceklerini belirtti.

İHH İNSANİ YARDIM VAKFI KURBAN HİSSE BEDELİ 1.200 TL

İHH İnsani Yardım Vakfı da resmi internet sitelerinde paylaştığı bilgi de kurban kesimine yönelik , “29 yıldır olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da mazlumları, ihtiyaç sahiplerini, sevdiklerimizi ve unutulanları hatırlamak için yola çıkıyoruz. Kurban vekaletlerinizi milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaştırmak ve dertlerine derman olmak için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz.  2020 Kurban yolculuğumuzda destek ve bağışlarınızla; Türkiye ve 52 ülkede 82 bin 411 hisse kurbandan, 3 milyon 951 bin 780 ihtiyaç sahibi faydalandı. Bu Kurban Bayramı’nda Türkiye ve 64 ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaşacağız.  Kurbanlarını vekâlet yoluyla vakfımıza gönderen hayırseverlerimiz, kurban bedellerini banka hesap numaralarına havale, kredi kartı, posta çeki ile veya vakıf merkezine bizzat gelerek elden, internet üzerinden online bağış veya telefon vasıtasıyla ulaştırır. Gelen kurban bedelleri bağışçıların talebi doğrultusunda, vakfımız tarafından kurban çalışması yapılacak ülkelerin ihtiyaç durumuna göre paylaştırılır. Kurbanlıklar İHH görevlilerince çalışma yapılacak ülke ve bölgelerde kurban ibadeti için gerekli kriterlere uygun olarak satın alınır. Kurban Bayramı’nın birinci günü kurbanlıklar bayram namazı akabinde İslami usullere göre kesilir. Bayramlaşmanın ardından kesilen kurbanlar paylara bölünerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Kurban kesimleri tamamlandıktan sonra vakfımız, kurban sahiplerine kısa mesaj yoluyla kurbanın kesildiğine dair geri bildirimde bulunur.  Kurban hisse bedelimiz 1.200 TL’dir. 29 yıldır olduğu gibi bu yıl da kurbanınızı sizi bekleyen ihtiyaç sahipleriyle paylaşabilirsiniz.” sözlerine yer verdi.

Hanife Yiğit