Malatya
Giriş Tarihi : 28-11-2016 19:02   Güncelleme : 28-11-2016 19:02

Diyabette Avrupa 1’incisiyiz

Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ibrahim Sahin, "Yapilan çalismalar ve saglikla ilgili veriler gösteriyor ki diyabet hastaliginda Türkiye maalesef Avrupa’da birinci sirada… Ilimiz Malatya da, Türkiye’de birinci" diyerek Malatya’nin diyabet hastaligindaki olumsuz tablosunu gözler önüne serdi

Diyabette Avrupa 1’incisiyiz

Sahin, INÜHABER ekibine yaptigi açiklamada, GAPDIABET Toplantisinin bu yil Gaziantep'te düzenlendigini bu tarz toplantinin yapilmasinin amacinin Türkiye'de diyabet hasta sayisinin fazla olmasi, hastalikla ugrasan hekim ve yardimci personelin az olmasi oldugunu söyledi. Nüfus oranina bakildiginda Türkiye'nin nüfusunun yüzde 13,14'ünün diyabetlik oldugunu dile getiren Sahin, "Avrupa’da bu oran 10’un altinda, yüzde 7-8 civarinda. Gerçekten sagliksiz besleniyoruz, hareket etmiyoruz. Kilo artiyoruz ve bu gittikçe de artiyor. Yapilan çalismalarda son 10-15 yil içerisinde neredeyse diyabet görülme sikligi ülkemizde ikiye katlandi. Diyabette ülkemizdeki isler iyi gitmiyor" diye konustu.

AZALTMAK IÇIN…

Sahin, diyabeti azaltmak için önerilerde bulunarak, sunlari kaydetti: "Hekim ve hasta kesinlikle koordinasyon içinde olmali. Sadece ilaç tedavileri degil ayni zamanda hastanin beslenmesi, yasam tarzini ona göre degistirmesi, bunlardan daha önemlisi hastaligin erken tespiti. Hastalarin yarisi belli bir yasa kadar diyabet olduklarini bile bilmiyorlar. Diyabet olan insanlar hastaligin sinsi oldugunun farkinda degiller. Kronik bir hastalik. Kan sekeri normalin 3-5 katina çikiyor hala insanlar bunu fark etmeyebiliyor. Tesadüfen ortaya çikabiliyor. Bulgular ortaya çikmadan risk faktörü ailesinde diyabet olanlar sikayetlerini beklemeden mutlaka gidip ölçüm yapmalari lazim. Sisman olanlar mutlaka sekerlerini ölçtürmeli. Çok su içen ve idrara çikan çok yedigi halde sik sik acikan kisilerin de basvurmasi gerekiyor. Gebelikte çikan seker oranlari çok büyük risk altinda."Diyabetin gözde ciddi hasarlara neden oldugunan deginen Sahin, "Körlügün Türkiye’de ve dünyada birinci nedeni diyabettir. Çok basit bulgularla da baslayabilir, körlüge kadar da gidebilir. Bulaniklik, ani görme kaybi gibi sikayetler oluyor. Bunlar oldugu zaman zaten is isten geçmis oluyor" ifadelerini kullandi.Sahin, her mevsimde oldugu gibi kis mevsiminde de diyabet hastalarinin dikkatli olmalari gerektigini dile getirerek, "Diyabet hastalarinin mevsim degisikligi, ani hava degisikligi nedeniyle giyimlerini ve beslenmelerini ona göre ayarlamalari lazim" dedi.

GAPDIABET TOPLANISI SENEYE MALATYA'DA YAPILACAK

GAPDIABET toplantisinin her yil farkli bir ile yapildigini kaydeden Sahin, "Bu toplanti seneye Malatya’da yapilacak. Her yil baska bir ilimizde yapilacak. Son olarak diyabetle ilgili riskleriniz mi var kiloluysaniz ve ailenizde diyabet hastasi varsa mutlaka ölçüm yaptirin. Hastaligin olusmasini, hastaligin semptom vermesini sikayet vermesini beklemeyin. Hastalik kendini belli etmeye basladiginda is isten geçmis olur. Böyle olursa tedavisi daha zor olur" diye konustu. Sahin, Türkiye'de diyabest hastalarinin her geçen gün arttigini belirterek, "Yapilan çalismalar ve saglikla ilgili veriler gösteriyor diyabet hastaliginda Türkiye maalesef Avrupa’da birinci sirada. Ilimiz Malatya’da, Türkiye’de birinci. Iki tane sampiyonlugumuz var. Biri kayisida biri diyabette" ifadelerini kullandi.