Malatya
Giriş Tarihi : 15-11-2021 13:06   Güncelleme : 15-11-2021 13:06

Diyabetli Hastamız Çok Aman Dikkat

14 Kasım 2021 Dünya Diyabet Günü ‘Diyabet Bakımına/Tedavisine Erişim’ temasıyla ilimizde de yapılan çeşitli etkinliklerle ele alındı. MEAH Endokrinoloji Uzmanı Lezzan Keskin öncülüğünde bir araya gelen grup Diyabet konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Diyabetli Hastamız Çok Aman Dikkat

Yürüyüş öncesi katılımcılara yönelik diyabet konusunda uyarılarda bulunan Endokrinoloji uzmanı Dr Lezzan Çelik, hedef kitleye şu ifadelerle seslendi. “Bugün 14 Kasım dünya diyabet günü. Dünya diyabet günü dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bugün Malatya'da bu etkinliğin kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Diyabet Vücutta kan şekeri yüksekliği ile seyreden ve uzun vadede vücudun diğer organlarına ciddi zararlar veren önemli bir kronik hastalıktır. Bu nedenden dolayı hastalığın farkındalığını artık artırmak ve gerekli tedbirleri almak manasında bazı bilgilendirmeleri yapmanın çok önemli olduğunu biliyoruz. Diyabet Öncelikle sağlıklı bir beslenme gerektirir.

HAYATIMIZDA YÜRÜYÜŞ OLMALI

Beraberinde yürüyüş egzersiz ve mutlaka hayatımızda olmalı. Stresten uzak durmak, sigara ve alkolü tamamen kesmek, en önemli kurallardır diye düşünüyoruz. Diyabet her geçen gün dünyada artarken, bizim ülkemizde de yaklaşık olarak son yapılan çalışmalarda diyabet oranı yüzde de 13 olarak belirlenmiştir.  Bizim ilimiz de maalesef yüzde 21 ile Türkiye'de en yüksek değere sahip. Yani her 5 kişiden birisi Diyabet hastası. Çevremizde yakınlarımızda diyabet bulunmakta. O yüzden bugün biz farkındalığı artırmayı amaçladık. Bu amaçla yürüyüşümüze başladık. Bunun simgesi olan mavi halkayı da özellikle belirtmek isterim. Mavi bizim için umut demek, heyecan demek, halkın ise birlik ve beraberliği demektir. Biz bugün burada diyabet için hep beraber gökyüzünün altında bu güneşli  günde diyabet için yürümeyi hedefledik katılımı için. Teşekkür ediyorum.

YETERLİ DEĞİL, SAĞLIKSIZ BESLENİYORUZ

Dünyada ve Türkiye’deki diyabet artış oranlarını değerlendiren Keskin; “Diyabet konusunda Türkiye Avrupa'da birinci,  Malatya ise Türkiye'de birinci. Bunun sebebi nedir. Bunun için açıklanmış bilimsel bir çalışma yoktur maalesef. Büyükşehir belediyemiz bir dönem bunun çalışmasını yapalım diye görüşmelerde bulundu. Araya Covid, salgını girince bu geri planda kaldı. Bundan sonrası için belki planlanabilir ama bilimsel bir görüş olmadığı halde kendi kişisel görüşüm, herhalde beslenme konusunda gelişen teknolojinin, bugün insan hayatına kattığı değerler Malatya’yı da etkiledi. Yeterli beslenme değil de fazla besleniyoruz. Sağlıksız besleniyoruz. Fast food beslenme hayatımızda. Bulgur ve bulgur ürünleri (simit) hayatımızda. İndeksi daha düşük ama miktarını çok fazla almaya başladık. Bulgurlu köftelerimiz var, hamur işleri, çok fazla kömbe, yağlı ekmek vesaire hayatımızda çok fazla. Gelişen teknolojiye Malatya çok daha yüksek olarak ayak uydurdu. Yürüyüşlerinden uzaklaştı, sağlıklı beslenmeden uzaklaştı. Sebebi budur diyorum. Ama gerçekten ben de sizin kadar merak ediyorum. Bu konuda hep beraber büyük bir komisyon tarafından araştırmaları yapılır diye düşünüyorum.” Yapılan konuşmanın ardından programa katılan grup yürüyüş gerçekleştirdi.

Düzenlenen yürüyüşe, Battalgazi İlçe Sağlık Müdürü Dr. Harun Kurt, MEAH Endokrinoloji Uzmanı Lezzan Keskin, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Murat Kılıç, Sağlık Çalışanları, Bisiklet Grubu, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz