Sağlık
Giriş Tarihi : 27-12-2017 16:46   Güncelleme : 27-12-2017 16:46

Diyabet Hastalarina 5 Altin Öneri

Son yillarda hizla yayginlasan yanlis beslenme aliskanliklari ve hareketsiz yasam tarzi, diyabete zemin hazirliyor. Sinsi bir sekilde ilerleyen diyabet iyi kontrol edilmediginde, özellikle kalp, böbrek, ayak ve gözler için ciddi bir tehdide dönüsebiliyor. Toplumda her 10 kisiden 1’inde görülen diyabetin zararli etkilerinden korunmak için ise kan sekerini kontrol altinda tutmak büyük önem tasiyor

Diyabet Hastalarina 5 Altin Öneri

Memorial  Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Yazicioglu, diyabet hastalarina yasam kalitesini yükselten 5 altin kurali anlatti.

ERKEN BELIRTILERE DIKKAT EDILMELI!

Diyabet genetik geçisli bir hastaliktir. Dogru yöntemler ve yasam tarzi degisiklikleri ile önlenebilir. Çok su içme, sik idrara çikma, agizda kuruluk ve cilt yaralarinda geç iyilesme gibi belirtiler, diyabete isaret edebilir. Bunlarin erken dönemde fark edilmesi ve gerekli önlemler alinarak yasam tarzi degisikliklerinin yapilmasi önemlidir. Ancak buna ragmen diyabetin ortaya çiktigi durumlarda, yasam kalitesinin düsmemesi için hastalarin bazi kurallara uymasi gerekmektedir.

IDEAL KILO IÇIN SAGLIKLI BESLENME VE DÜZENLI EGZERSIZ

Ideal kilo, hem diyabetin önlenmesi hem de diyabet hastalarinin yasam kalitesi açisindan oldukça önemlidir. Toplumda Tip 2 diyabet riski olan kisilerde belirtilerin erken dönemde saptanmasi ve dogru bir sekilde yönetilmesi, diyabetin önlenmesi açisindan gereklidir. Tip 2 diyabet riski tasiyan kisilerin vücut agirliklarindan %5-7 kilo kaybi saglanmasi, % 56 oraninda hastaligin önlenmesine yardimci olacaktir. Kilolu olan diyabet hastalarinin ise üç aylik bir dönemde %7 oraninda kilo vermesi iyi bir baslangiç kabul edilir. Hastalarin dogru beslenme ve günlük egzersiz düzeni ile kilo kontrolü hedeflenmektedir. Saglikli beslenmeye önem verilmeli ve özellikle katki maddeli gidalardan uzak durulmalidir. Düzenli egzersiz, günlük fiziksel aktiviteleri artirmak ve saglikli beslenme diyabetten korunmak için de önemli faktörlerdir.

DÜZENLI KALP, KOLESTEROL VE TANSIYON KONTROLÜ

Diyabet hastalarinda kalple ilgili sorunlarin görülme sikligi, diyabeti olmayanlara göre 2-4 kat daha fazladir. Özellikle kandaki seker yüksekligine bagli olarak kalp damar yapisi bozulmakta ve damar sertligi nedeniyle de damar tikanikliklari olusmaktadir. Seker hastalarinin, olasi bir kalp hastaligi riskine karsi tansiyon ve kolesterol degerlerini düzenli olarak kontrol ettirmeleri de ayri bir önem tasimaktadir. Çünkü hipertansiyon ve yüksek kolesterol, özellikle diyabetliler için sik görülen kardiyak sorunlarin basinda gelmektedir. Sigara kullanimi kalp hastaliklarindan ölüm riskini en az 4 kat artirmaktadir. Bu nedenle sigaraya hiç baslamamak eger içiliyorsa da birakmak, özellikle diyabet hastalari için ayri bir önem tasimaktadir.

SEKER VE BÖBREK FONKSIYONU TAKIBI

Diyabet, uzun dönemde böbrek sagligini olumsuz etkileyen ve kisiyi böbrek yetmezligine götürebilen önemli bir süreçtir. Diyaliz tedavisi gören hastalarin % 30-40’inda böbrek yetmezliginin nedeni diyabete bagli böbrek hasaridir. Uygun ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz programi, kan sekeri düzeyi ile kan basinci normal sinirlarda tutularak böbrekler diyabetin olumsuz etkilerinden korunabilmektedir. Diyabet hastalari, böbrek fonksiyonlarini düzenli olarak takip ettirmeli ve kan sekeri seviyelerinin de uygun siklikla kontrolünü saglamalidir. Ayrica kilo fazlaligi olan, az hareket eden, ailesinde diyabet bulunan gibi diyabet gelisimi riskine sahip kisilerin yilda bir kez kan sekeri ölçümü yaptirmalari, diyabetin erken tanisi ve etkin olarak tedavisi için önemlidir.

DIYABETIK AYAK RISKINE KARSI DÜZENLI AYAK BAKIMI

Diyabet hastalarinda ayak bakimi çok önemlidir. Diyabetik ayak olusmasi, uzuv kaybini da beraberinde getirebilir. Bu nedenle ayak bakiminda bazi kurallara dikkat edilmelidir. Bunlar;

 

·  Ayna yardimiyla her gün ayak parmak aralari ve tabani kontrol edilmelidir.

·  Ayaklar her gün yikanmali ve yumusak bir havlu ile kurulanmalidir.

·  Ayak yikama suyunun isisi ölçülmelidir. Çünkü ayaklarda olan his kaybi, siddetli yaniklara sebep olabilir.

·  Ayak uzun süre sabun gibi kimyasala maruz birakilmamalidir. Bu durum çatlamaya yol açarak enfeksiyon riskini artirir.

·  Banyodan sonra kuru ciltlerde krem kullanilabilir ancak parmak aralarina krem sürülmemelidir.

·  Pedikür diyabetik hastalarda çok riskli oldugundan yapilmamalidir. Pedikür yapilacaksa da mutlaka deneyimli bir elde ve hastanin kendi malzemeleriyle yapilmalidir.

·  Tirnak batigina yol açmamak için tirnaklar küt bir sekilde kesilmeli, kenar uçlari törpü ile düzeltilmelidir. Tirnak batik problemi varsa da kesme islemini profesyonel bir kisinin yapmasi gerekir.

·  Evde bile mutlaka pamuklu çorap giyilmelidir. Çorabin çok siki olmamasi, dikissiz olmasi gerekir. Dikisler zamanla kronik temasla ayakta yaraya yol açabilir.

·  Ayakkabiyi giymeden önce içi kontrol edilmelidir. Ayakkabi içinde ufak bir cisim veya tabanin kalkmasi gibi durumlar deriye hasar verebilir. Ayakkabilarin içi ilik bir bezle temizlenmeli ve mutlaka kurutulmalidir.

GÖRME KUSURLARI OLUSMADAN DÜZENLI GÖZ TARAMASI

 

Diyabetin hasar verdigi organlardan biri de gözlerdir. Iyi kontrol edilemeyen diyabet, gözle ilgili bazi sorunlari da beraberinde getirebilir. Örnegin, katarakt olusumuna sebep olmak veya kataraktin olusumunu hizlandirmak, göz içi basinç artisi, lenste degisikliklere sebep vererek kirma kusurlarinda degisiklikler/dalgalanmalar, retinadaki görme merkezinde ödem yaratarak görme kaybi, retinada yaygin hasar yaparak göz içi kanamalari/bant olusumu ve hatta retina ayrismasi gibi rahatsizliklara neden olabilir. Bu yüzden hasar görmeden önce göz sagligini denetim altina almak ve düzenli olarak taramalara gitmek çok önemlidir.