Spor
Giriş Tarihi : 19-06-2013 13:31   Güncelleme : 19-06-2013 13:31

Disiplin sorusturmasi yapilmadi

Hatay Payas Belediyespor 1975-44 Malatyaspor maçinda müsabaka hakem ve gözlemci raporlarinda ve bilahare alinan denetçi raporunda her hangi bir ihlalde bulunduguna dair beyan bulunmadigindan disiplin sorusturmasi yapilmadigi bildirildi

Disiplin sorusturmasi yapilmadi

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Agbaba’nin Payas Belediyespor 1975 - 44 Malatyaspor maçinda yasanilan olaylarla ilgili verdigi soru önergesine cevap geldi.
Milletvekili Veli Agbaba’nin önergesini Türkiye Futbol Federasyonu tarafindan talep edilen bilgiler çerçevesinde cevaplayan Gençlik ve Spor Bakani Suat Kiliç, maçin ardindan gerçeklestirilen idari ve cezai islemleri siraladi.
Agbaba’nin “Sampiyonluk mücadelesi verilen bir maçta fair-play kurallari disinda yasanan olaylarin arastirilmasi amaciyla Futbol Federasyonu tarafindan herhangi bir sorusturma açilmasi söz konusu mudur” sorusunu cevaplayan Bakan Kiliç su ifadeleri kullandi: “Hakem ve gözlemci raporlari çerçevesinde, disiplin ihlalinde bulunan oyuncu, yönetici ve teknik sorumlular Amatör Futbol Disiplin kuruluna sevk edilmislerdir. Bunun yani sira Payas Belediyespor 1975 Kulübü taraftarlarinin meydana getirdigi saha olaylari ve çirkin ve kötü tezahüratta bulunmamalari nedeniyle Amatör Futbol Disiplin Kuruluna sevk edilmistir. 44 Malatyaspor Kulübü ayni nedenlerle Amatör Futbol Disiplin kuruluna sevk edilmistir. Müsabaka görevlisi sifatina haiz saha komiseri ise kendisine yapilan yumruklu saldiriya , saldiriyla karsilik vermesi sebebiyle Amatör Futbol Disiplin Kuruluna sevk edilmistir.
Amatör Futbol Disiplin Kurulu tarafindan yapilan inceleme neticesinde 04 Nisan 2013 tarihinde Payas Belediyespor 1975 Kulübüne saha olaylari nedeniyle 3 maç saha kapatma ve seyircisiz oynama cezasi ile bin 500 lira ve ayrica çirkin ve kötü tezahürrat nedeniyle bin lira para ceza verilmistir. 44 Malatyaspor Kulübü hakkinda saha olaylari nedeniyle ceza tayinine yer olmadigina karar verilmis, çirkin ve kötü tezahürrat nedeniyle bu kulübe bin lira para cezasi kesilmistir.
Bunun yani sira saha komiseri Zafir Koç hakkinda 3 ay hak mahrumiyeti cezasina hükmedilmis ve disiplin ihlalinde bulunan oyuncu yönetici ve teknik sorumlulara çesitli cezalar verilmistir. AFDK disiplin sorusturmasi sirasinda ortaya çikan iddialar kapsaminda Payas Belediyespor 1975 sedye görevlisi oldugu iddia edilen Hakan Gunç ve Payas Belediyespor Basin Bürosu’nda görevli oldugu iddia edilen Senol Urman hakkinda resen sorusturma açilmis olup, ilgililer hakkinda disiplin yargilanmasina devam edilmektedir.”
Agbaba’nin “Birçok yurttasimizin yaralanmasina ve darp edilmesine tanik olunan bu olayla ilgili olarak gençlik hizmetleri ve Spor Il Müdürlügü’nün yetkilileri hakkinda bir sorusturma açilmasi düsünülmekte midir” sorusuna verilen cevapta ise su ifadeler yer aldi: “Müsabakanin oynandigi Payas Futbol Sahasi Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor Il Müdürlügü Payas Belediye Baskanligi arasinda imzalanan 14 Agustos 2007 tarihli protokol ile Payas Belediye Baskanligi’na devredilmistir. TFF Baskanliginin 2012-2013 sezonunu Bölgesel Amatör Lig statüsünün 8. Maddesinin 3. bendine göre sorumluk Payas Belediye Spor Kulübü’ne ait olup, gerekli güvenlik ve saglik tedbirlerinin ilgililer nezdinde alinmasi teminen Dörtyol Gençlik Hizmetleri ve Spor Ilçe Müdürlügü’ne, Dörtyol Kaymakamligina 21 Mart 2013 tarihi ve 52670734/327 sayili yaziyla bilgi verilmistir.”
Bakan Kiliç, “Payas Belediyespor 1975 Kulüp Baskaninin olaylarin çikmasinda rolünün olup olmadiginin tespit edilmesi noktasinda bir inceleme ve sorusturma baslatilmasi düsünülmekte midir” sorusuna da su cevabi verdi:
“Payas Belediyespor 1975 Kulübü Baskani Mehmet Ay hakkinda müsabaka hakem ve gözlemci raporlarinda ve bilahare alinan denetçi raporunda her hangi bir ihlalde bulunduguna dair beyan bulunmadigindan disiplin sorusturmasi yapilmamistir.”