Genel
Giriş Tarihi : 28-06-2021 12:45   Güncelleme : 28-06-2021 12:45

Dipsiz Göl Ziyaretçilerini Bekliyor

​​​​​​​ Hekimhan İlçesinin Başkınık Mahallesinde bulunan Dipsiz Göl yeni normalleşme ile birlikte ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Uzun bir süre kaderine tek edilen ve bakımsız kalan gölde yapılan temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından doğa harikası göl eski yüzüne kavuştu.

Dipsiz Göl Ziyaretçilerini Bekliyor

Malatya’nın doğal güzellikleri arasında yer alan Dipsiz Göl, yeniden ziyaretçilerini ağırlıyor. Şehir dışından ziyaretçilerin geldiği bölgede, çevre temizliğinin ardından Angut Kuşları da tekrar yaşam alanlarına geri döndü.

Dipsiz Gölü ziyaret edenler ise temizlik çalışmalarından oldukça memnun. Dipsiz Göl’ü ziyaret eden vatandaşlardan biri olan Hüseyin Arayıcı, çevre temizliği ve düzenlemelerinin ardından bölgenin daha nezih bir hale geldiği belirterek,” Hekimhan İlçesinin Başkınık Mahallesinde bulunan Dipsiz Gölü 2020 yılında bir grup doğaseverle Basak Mahallesinden 4 saatlik yürüyüş sonunda ziyaret etmiştik. Bu ziyaret sırasında içler acısı bir manzara ile karşılaşmıştık. Her taraf çöp ve pislik içindeydi. Burada temizlik yaparak durumu kamuoyuna taşımıştık. Bu çalışmamız yerel basında da geniş yer bulmuştu. Tekrar ziyaret ettim. Gördüklerime çok sevindim. Çöpler yerlerde değil. Çöpler alınmış, Çöp kutuları temizlenmiş, Kamelyalar temiz. Angut ve Angut yavrularının su kaplumbağaları ile oluşturduğu ortak yaşam görülmeye değer. İsteyince oluyor. Emek harcayan ve duyarlı davranan herkese teşekkür ediyorum. Yaz tatili dönemi başlıyor. Burayı ziyaret edeceklere uyarı ve önerim güzelliklerimizin kıymetini bilin ve koruyun. Dipsiz Göl ve çevresinin koruma altına alınması için Doğa koruma ve milli parklar müdürlüğüne Hekimhan Belediyesi, Başkınık Mahallesi Muhtarlığı ve Başkınıklı duyarlı insanlarımızdan Mustafa Farımaz ile Mustafa Ceylan başvuru yapmışlardı. Ön inceleme yapıldı. Çalışmalar devam ediyor. Beklemeye gerek yok. Kendi doğa ve kültürümüzü kendimiz koruyabiliriz.” dedi.

Dipsiz Göl’de doğal ortamında yaşayan sülükler için gelen Ramazan Kaya ise,” Uzun yıllardır bu göldeki sülükleri topluyoruz. Vücuttaki iltihaplı yerlere ve ağrıyan yerlere bu sülükleri bıraktığımız zaman faydası oluyor. Geçen seneye kadar bu göl sahipsizdi. Her gelen çöpünü atmış, kirletip gitmişti. Şimdi ise göl civarı temizlenmiş ve bakımı yapılmış. İnşallah hep böyle temiz kalır.” ifadelerine yer verdi.

Halk arasında Sülük Gölü olarak da isimlendirilen Dipsiz Göl için Mahalle Muhtarlarının, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptığı başvuruları sonucunda ilgili alanlarda incelemeler geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilmişti. Koruma Alanı olarak ilan edilmesi için ilgili inceleme raporlarının Ankara’ya sunulması ve Bakanlık nezdinden onaylanması durumunda, uzun yıllardır bölge halkı tarafından korunarak bugünlere ulaştırılan doğal güzellikler koruma altına alınmış olacak.

Ebubekir Atilla (ÖZEL HABER)