Malatya
Giriş Tarihi : 16-10-2021 18:24   Güncelleme : 16-10-2021 18:24

Dipsiz Göl Nasıl Değerlendirilecek?

Pütürge İlçesi Aslankent Mahalle sınırları içinde yer alan Dipsizgöl olarak bilinen göl ve çevresinin değerlendirilerek yöresel turizme kazandırılması isteniyor. Daha önce sülüklü göl olarak veya dipsiz göl anılan ve sülüklerin azalmasıyla cazibesini yitiren gölün değerlendirilmesini bekleniyor.

Dipsiz Göl Nasıl Değerlendirilecek?

Aslankent Mahalle Muhtarı Hikmet Gürel, göl ve çevresinin düzenlenmesi amacıyla Pütürge ve Büyükşehir Belediyelerine çevre mahalle muhtarlarıyla birlikte başvurduklarını söyleyerek, yapılacak çalışmaları beklediklerini söyledi. Gürel, “Daha önce gölün sülüğü ve çamuru meşhurdu. Bu sülük ve çamur tedavi amaçlı kullanılıyordu. Ancak bilinçsiz olarak bazı kişiler göle balık bıraktı. Balıklar Büyüyüp çoğalınca sülükleri yemeye başlayınca sülük sayısı önemli oranda azaldı. Dolayısıyla Sülüklü göl de cazibesini yitirdi. Son zamanlarda ise TKDK tarafından kredilendirilerek bölgeye bir tesis yapma çalışması yapılacağı söylendi. Ancak demek ki başvuranlar tesisten vaz geçti. Umudumuz kırıldı. Şimdi de böyle bir çalışma yapılmasını Büyükşehir Belediyemizden bekliyoruz. Büyükşehir Belediyemiz tarafından yollarımız asfaltlandı. Bu konuda bir sıkıntımız kalmadı. Bundan dolayı da teşekkür ediyoruz. Bir de bu gölün değerlendirilmesi konusunda çalışma yapılırsa daha da memnun oluruz” ifadelerine yer verdi.

DİPSİZ GÖLÜN HİKÂYESİ

Gölün oluşumu hakkında bir efasane olduğunu da söyleyen Gürel, bu hikayeyi de; “Anlatılan hikâyeye göre önceden köyün yeri bir yerleşim yeriymiş. Çevre köylerin birine giden hamile bir kadın köy yakınında sancılanmış. Sancılanınca köylüye seslenmiş. Kimse yardımcı olmamış. Kadın tek başına buradaki su kaynağı başında doğum yapmış. Kadın doğum yaptıktan sonra da köylülere sizin köyünüz dipsiz bir göl olsun diye beddua etmiş.  Beddua sonrası da burası bir göl haline gelmiş” diye aktardı.

A.Vahap Kaygusuz