Genel
Giriş Tarihi : 16-03-2021 16:00   Güncelleme : 16-03-2021 16:00

Dinimize Dil Uzatmayın!

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin bazı TV kanallarında Show bahanesiyle yapılan yayınlara “Sarığımızı cübbemizi rahat bırakın, sözde esprilerinizi yalanlarınızı maskelemek için cübbemizi sarığımızı kullanmayın ” diyerek tepki gösterdi

Dinimize Dil Uzatmayın!

Diyanet-Sen Şube Başkanı Mehmet Engin; “TV’de yayınlanan bir Show programında yalanlarını ört bas etmek isteyen hovarda tiplerin imam kılığına girmesini kınıyoruz” diyerek yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Toplumda özel bir saygınlığı gerektiren imam Hatiplik gibi bir makamın espri amaçlı da olsa yalancı, hovarda tipler tarafından kullanılıyor olması ve imam- Hatiplik gibi son derece hassas peygamber mesleğinin birkaç davranış modeli ile idare edilebilecek bir meslek olarak gösterilmesi kabul edile bilir bir durum değildir. Senaryo gereği bir çok meslek rol icabı oynayabilecekken imamlığın seçilmesini de tesadüfi görmüyoruz. İmamlık mesleğin ötesinde bir duruş meselesidir ve halkımız bu duruşu gayet iyi bilmektedir. Dizilerin ve tv programlarının özellikle çocukların ve gençlerin karakterindeki etkileri bilinen bir gerçektir. Onlara olumlu örnek alabilecekleri karakterler sunma yerine yalan söylemeyi normal sayan, insanları aldatan, gayri ahlaki ilişkiler içinde yaşayan modeller sunmak kendi ellerimizle geleceğimizi karartmaktır. RTÜK’ü bu tür dizi ve programlar konusunda gerekli işlemleri yapmaya davet ediyoruz”

BU TÜR KARALAMALARI KABUL ETMİYORUZ

Engin, yapılan açıklamaların Show amaçlı olmadığının altını çizerek; “Medyanın yıllarca Müslümanlar ve onların önderi konumundaki din görevlileri konusunda olumsuz bir imaj oluşturmak için elinden geleni yaptığına dikkatinizi çekmek istiyoruz.  Maalesef bu olumsuz durum son yıllarda biraz düzelme gösterse de zaman zaman format değiştirerek yine karşımıza çıkmaktadır. Kalabalık kitlelere hitap eden tv kanallarının bu konuda çok daha seçici ve bilinçli hareket etmesi gerekmektedir. Televizyon yapımcılarını daha sağduyulu olmaya özellikle büyük bir kısmı Müslüman olan ülkemizde dini değerlerimizi dindar halkımızı rencide edici bu tür yapımlar konusunda dikkatli ve duyarlı davranmaya davet ediyoruz. Show bahanesiyle dinimizle, ve din görevlilerine hakaret ve alay etmeyin” ifadelerini kullandı.

Hanife YİĞİT