Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 01-10-2021 16:27   Güncelleme : 01-10-2021 17:40

Din Görevlileri Haftasında Camilerin Önemi Anlatılacak

Camiler ve Din Görevlileri Haftası düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Hafta nedeniyle bir açıklama yapan Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, Camilerin kardeşlik iklimini yaşatarak iman kardeşliğinin her şeyden üstün olduğunu ihsas ettirecek mekânlar olduğuna dikkat çekti.

Din Görevlileri Haftasında Camilerin Önemi Anlatılacak

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı,  Mehmet Engin  Şube binasında konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında; “Hz. Peygamber’in Medine’ye varır varmaz bir mescit inşa ettirmesi ise oraya İslam’ın mührünün vurulması açısından oldukça önemli bir hadisedir ” diyerek Camilere verilen önemi vurguladı. Engin açıklamasının devamında ise özetle şu ifadeleri kullandı. “ Zira mescit, mümin bilincini inşa etmek, gönülleri imar etmek, zihinleri beslemek, birlik-beraberlik ve kardeşliği pekiştirip sevgi ve dayanışma bağı kurmak, imanın ve İslam’ın toplumsal boyutlarını yaşanır kılmak için muazzam bir imkândır. Yüce dinimiz İslam’ın ana kaynakları Kur’an ve sünnettir. Bu değerlerimizin hayata dönüşmesinde camiler tarih boyunca önemli görevler icra etmiştir. Bu yönüyle camiler, bizlere ufuk çizip yön tayin eden vahyin ve nebevi düsturun doğru anlaşılıp en güzel şekilde yaşanan bir hayata dönüşmesinde aktif rol oynamaktadır. Hayata hakikat penceresinden bakmayı öğreten camiler, saygın ve üstün vasıflarla donatılmakla birlikte, aynı zamanda birtakım noksanlıklarla yüklü bir varlık olarak dünyaya gelen insanoğlunun, zaaf ve sapmalara yenilmeden kulluk yolculuğuna devam edebilmesi için her daim yolunu ve ufkunu aydınlatmaktadır. Bu açıdan bir nevi sigorta vazifesi gören camiler, Cenab-ı Hakk’ın bizlerden ne istediğini bilme ve onu davranışlara dönüştürme gayretinin tabii neticesi olan istikamet idealinin de teminatıdır” ifadelerini kullandı.  

Engin açıklamasının devamında ise; “Modern yaşayış biçimlerinin küresel bir etkiyle hayatı bütün yönleriyle kuşattığı; maddiyat düşkünlüğü, güç ve çıkar tutkusu, tüketim iştahı ve aşırı dünyevileşmeyle bütün insanlığın madde ve mana boyutunda ciddi savrulmalara maruz kaldığı günümüz dünyasında, günden güne yalnızlaşan insanın iman ekseninde sosyalleşmesine vesile olacak en güzel ve müstesna mekân camilerdir. Din gönüllülerimiz, elbirliği, fikir birliği ve gönül birliğiyle sadece cami içi din hizmetleri olarak tanımlanabilen; camiyle ve vakit namazlarına devam eden cami cemaatiyle ilgili olan caminin açılması, ezanın okunması, namazın kıldırılması, hutbenin iradı, caminin temizliği vb. hizmetleri yerine getirmez aynı zamanda halkımızın hem iyi ve zor günlerinde de yanındadır. Din gönüllülerimizin hizmet alanı bununla da kalmaz hastaneler, cezaevleri, çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, huzurevleri ve iş yerlerini de kapsamaktadır. Çocuklarımızın yetiştirilmesinde, mutlu bir aile kurulmasında, huzurlu bir toplumun oluşturulmasında din gönüllülerimiz önemli faktördür.BU vesile ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nı tebrik ediyorum. Ahirete irtihal eden “hademe-i hayrat”a Yüce Allah'dan rahmet diliyor, hayatta olanlara sıhhat ve afiyet içerisinde daha nice hayırlı ve güzel çalışmalara öncülük etmelerini Cenabı Haktan niyaz ediyorum” ifadelerine yer verdi.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz