Röportaj
Giriş Tarihi : 30-06-2021 17:14   Güncelleme : 30-06-2021 17:21

Dezavantajlılara Daha Fazla İmkan İçin Destek İstendi

Bölgedeki engellilerin rehabilite edilmesi ve hayata kazandırılması amacıyla Arapgir ilçesinde kurulan dernek 3 il sınırları içindeki 4 ilçeye hizmet veriyor. Arapgir  Özel Beyaz Ay Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi'nin   Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Karagöz derneğin en büyük ihtiyacının engeli araç ihtiyacı olduğunu söyledi

Dezavantajlılara Daha Fazla İmkan İçin Destek İstendi

2015 yılında kurulan ve o günden bu güne engellilere yönelik faaliyetleri büyük bir özveri ile yürüten Arapgir  Özel Beyaz Ay Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanlı Sadık Karagöz ve Rehber Öğretmeni Zümrüt Çelikdemir ile dernek faaliyetlerini ele aldık…  

Öncelikle dernek faaliyetleriniz hakkında bilgi verecek olursanız neler aktarırsınız?

Karagöz: “Derneğimiz bölgedeki engellilerin rehabilite edilmesi, hayata kazandırılması amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Bizim bölgemizde engellilere, dezavantajlı gruplara yönelik hiçbir faaliyet, destek ve eğitimin olmaması konusunda çok ciddi mağduriyet vardı. Biz de bunu sonlandırmak için Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimizi açtık. Binamız Arapgir Belediyesi meclis kararları ile bize tahsis edildi. Tadilatını yaptık. İlgili kurumlara ruhsat için müracaatlarımızı yaptık. Ruhsatımızı alarak Arapgir için başladık ama komşu ilçelerimizde de bu tür konularda destek yok olduğunu da görerek alanımızı genişlettik.  Arapgir ilçesi başta olmak üzere Elazığ’ın Ağın, Keban ve Erzincan'ın Kemaliye ve Arapgir ile birlikte 4 ilçeden öğrenci alıyoruz ve bu sayı artacak. Şu anda hizmet verdiğimiz 45 öğrencimiz var. Almış olduğumuz gruplar içinde her türlü engel grupları var, bedensel, özel öğrenme güçlüğü, dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, otizm. İşitme, görme engeli gibi talepler gelirse o bölümleri de açma imkânımız var. Şu an burada 7 personel ile görev yapmaktayız.  Özel Eğitim, Okul öncesi, Rehber Öğretmeni, psikoloğumuz, fizyoterapistimiz ve yardımcı personelimiz. Bölgedeki servis imkânlarını, yeme içme kahvaltı vesaire giderlerini de biz dernek olarak üslenmişiz. Çocuğu evinden alıyoruz, getiriyoruz kahvaltısını veriyoruz. Tedavisini, terapisini, fizyoterapisini yapıp öğlen yemeğinde yedirip tekrar götürüp evine bırakıp geliyoruz. Bu hizmetlerimiz karşılığında da öğrencilerimizden herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Merkezimizin bu hizmetinden faydalanmak isteyen engelli yakınları tam teşekküllü bir hastanede 18 yaş altı için özel gereksinim raporu çıkarıyorlar. 18 yaş üstü için engelli sağlık kurulu raporu alıyorlar. Bu raporlarla rehberlik araştırma merkezine başvuruyorlar. Rehberlik Araştırma Merkezi 1 yıllık rapor veriyor. Bireysel veya bireysel grup veya bedensel engelli raporu alarak o raporla gelip kayıtlarını yaptırıyorlar ve 1yıl boyunca hiç bir ücret ödemeden bu hizmetten faydalanıyorlar.”

İhtiyaçlarınız nelerdir bu konuda hayırseverlerden ne gibi talepleriniz olur?

Karagöz:“En önemli ihtiyaçlarımızdan birisi engelli taşıma aracı. Hayırseverlerimizden bazı taleplerimiz olacak. Buradaki engellilerin taşınmasında kullanılmak için Arapgir Belediyesi bize bir minibüs tahsis etti.  Normal bir minibüsü kendi imkânlarımızla tahtalarla kalaslarla rampa oluşturarak çocukları bindirip indirmeye çalışıyoruz. Bu da hem yorucu, hem zor,  hem de riskli oluyor. Özellikle kış aylarında,  yağmur var, kar var, buz var, tozu toprağı derken yani o şartlarda indirip bindirmek tehlikeli oluyor. Ama başka da çaremiz olmadığı için mecburuz. Çocuklarımız da indirip bindirirken çok hırpalanmış oluyor. Şu an en önemli talebimiz tam teşekküllü engelli taşıma aracıdır.  Bu eksikliği giderdiğimiz takdirde Derneğimiz Arapgir’e ve bölgeye daha fazla hizmet edecek. Ayrıca okulumuza ‘Duyu Bütünleme’ sınıfı eklemek istiyoruz. Duyu bütünleme, dokunarak hissetme özel eğitimde olmazsa olmaz bir alan. Malzemenin bir kısmı temin ettik.  Tamamlanması için 25 bin lira gibi bir bütçe gerekiyor.  Bu konularda da hayırseverlerin desteklerini almayı bekliyoruz. Dernek olduğumuz için ve kurban bağışlayanlar oluyor. Giyim, gıda,  zekat gönderenler oluyor onları ulaştırıyoruz. Bu anlamda hayırseverlerimizin desteğine açığız ve desteklerini bekliyoruz. Çok ciddi bir yol kat ettik. 5 yılımızı bitirmek üzereyiz. Öğrencilerimizde çok ciddi ilerleme oldu. Bu da bizim emeğimizin boşa çıkmadığını gösterdi. Bizlere destek konusunda hem ilçemizin yerel yöneticileri, kurumlarımız, hem hayırseverlerimiz bizi yalnız bırakmadılar. Türkiye’de ticari olmayan tek rehabilitasyon merkeziyiz. Aylık 50 bin lira gibi şu an giderimiz oluyor. 40-45 bin lira arası gelirimiz var. Bu konuda da hayırseverlerimizden destek bekliyoruz.”

Çocukların burada aldıkları eğitimle hayata tutunma ilişkisine dair neler kaydedersiniz?

Çelikdemir:“Çocuklarla burada hem özgüveni aşınmak hem onların toplum içerisinde kendilerini bireysel olarak ifade etmek için özellikle rehber öğretmenin çok fazla görevleri var. Hem bireysel derslere giriyoruz hem de onları topluma kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Desteklediğimiz sınıflarımız var. Bireysel eğitim sınıflarımız var. Gelişimsel sınıflarımız ve uygulama sınıflarımız var. Bu sınıflarda çocukların günlük yaşam becerilerini geliştirmeye çalışıyoruz. Örneğin çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon nasıl kullanılır gibi uygulamalarla öğrencilerimize birer birer aktarım sağlıyoruz. Bireysel eğitim sınıfında da engel türlerine göre çocuklarımıza Türkçe matematik dil ve gelişim konusunda destek sağlamak amacıyla çalışıyoruz. Öğrencilerimize genelde daha çok samimi davranarak onların kalplerine girmeye özen gösteriyoruz. Çocukları hayata hazırlama konusunda akademik boyutta her türlü destekliyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit’in Röportajı