Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-01-2021 18:53   Güncelleme : 21-01-2021 18:53

Dezavantajlı Bölgelere TOBB ve MTSO Desteği

​​​​​​​Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası(MTSO) işbirliği ile uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilere destek amaçlı dağıtılacak olan tabletler, İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay ’a imzalanan protokol ile teslim edildi.

Dezavantajlı Bölgelere TOBB ve MTSO Desteği

 

Online eğitim alan ihtiyaç sahibi öğrencilere Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ve TOBB işbirliği ile klavyeli tablet desteği geldi. Malatya Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen imza tören ile ihtiyaç sahibi çocuklar için hazırlanan klavyeli tabletler İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay’a teslim edildi.  Tabletlerin tesliminden önce açıklamada bulunan MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu,“ İnsanların eğitim hakları hiçbir şekilde ne kapsamda olursa olsun, sağlık koşulları da olursa olsun elinden alınmaması gerekiyor. Öğrencilerin gelecekte bizlere faydalı olabilmeleri için eğitim süreçlerini devam ettirmeleri gerektiğine inanıyoruz. Özellikle bu eğitim sürecine devam eden öğrencilerden ihtiyaçları olanlara imkanlar dahilinde bu noktada tabletle ilgili bir katkıda bulunacağız. İnşallah insanlarımızın ve iş adamlarımız da bu anlamda kadirşinaslığını göstererek milli eğitim müdürlüğümüze tabletle ilgili katkıda bulunmalarının çağrısını yapıyoruz. Bizler bu tabletleri milli eğitim müdürlüğümüze teslim edeceğiz. Onlarda belirlenen öğrencilere tabletlerini ulaştıracaklar" dedi.

Eğitimci olan ve TSO Meclis başkanlık görevini de yürüten Hasan Özkan ise, "İşin doğrusu eğitim son derece önemli. Malumunuz eğitimde yaklaşık 1 yıla yakın bir zamandır yüz yüze eğitime ara verildi. Pandemi döneminde ülkemizin çok şanslı olduğuna inanıyorum. Online eğitim noktasında bakanlık ve TRT'nin yapmış olduğu çalışmalar takdire şayandır. Malatya il milli eğitim müdürlüğüne görevlendirilen Battal Kanbay'ın Malatya için bir şans olduğuna inanıyorum. Süreç içerisinde gördük ki yüz yüze eğitim noktasında gayretleri, hem de online eğitim noktasındaki gayretleri bizi umutlandırdı." ifadelerine yer verdi. 

Dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilerin teknolojik materyal ihtiyacı olduğunu vurgulayan Milli eğitim müdürü Battal Kanbay, yaptığı açıklamada "Biz 16 Mart 2020'den bu yana pandemiden kaynaklı, çocuklarımız yüz yüze eğitimden online eğitime geçtiler. Dünyada eğitim ile ilgili çeşitli platformlar kuruldu ve bununla ilgili her ulus, her ülke kendi platformları üzerinden öğrencilerine ulaşmaya çalıştı. Bizler de Türkiye Cumhuriyeti olarak, Milli eğitim bakanlığı, milli eğitim müdürlükleri olarak online sistem ile TRT EBA üzerinden eğitim hizmetlerini vermeye çalışıyoruz. İnanınki işimiz çok zor. Öğretmenlerimiz evlerinde derslere girerken çok zorlanıyorlar. Öğrencilerimizde aynı şekilde. Dezavantajlı bölgelerimizde bizim öğrencilerimizin teknolojik materyal ihtiyacı var. Bunları temin etmeye çalışıyoruz. Milli eğitim bakanlığı bu süreçte tablet dağıtmaya başladı. Malatya'mıza ayrılan kontenjan 5 bin 790. Her ile yüzde 1 oranında tablet dağıtımı yapıldı. Malatya 1,80 civarında bir avantaj sağladı. Deprem bölgesi olması nedeniyle bu avantaj sağlandı" sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla