Eğitim
Giriş Tarihi : 06-01-2021 18:06   Güncelleme : 06-01-2021 18:06

Dezavantajlı Bölgelere TOBB ve MTB Desteği

​​​​​​​Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Malatya Ticaret Borsası işbirliği ile uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilere destek amaçlı dağıtılacak olan tabletler, İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay ’a imzalanan protokol ile teslim edildi.

Dezavantajlı Bölgelere TOBB ve MTB Desteği

Online eğitim alan ihtiyaç sahibi öğrencilere Malatya Ticaret Borsası ve TOBB işbirliği ile klavyeli tablet desteği geldi. Malatya Ticaret Borsasında düzenlenen imza tören ile ihtiyaç sahibi çocuklar için hazırlanan klavyeli tabletler İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay’a teslim edildi.  Tabletlerin tesliminden önce açıklamada bulunan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan,“2020 yılının başında bütün dünyayı kasıp kavuran covıd-19 Pandemi salgınında en çok etkilenen kurumlarımızın başında bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı geliyor. Özellikle öğrencilerimizin salgından korunması amacıyla uzaktan eğitime geçilmesi zorunluluğu doğmuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin her yıl düzenli olarak uygulamış olduğu Eğitime Destek kampanyamızı bu yıl uzaktan eğitim zorunluluğunda ihtiyaç sahibi olan öğrencilerimizin tablet ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bir proje gerçekleştirildi.” dedi.

TOBB önderliğinde Türkiye geneli 30 bin adet tablet bilgisayarın ihtiyaç sahibi öğrenciler için teslim edildiğini hatırlatan Başkan Özcan, ”Milli Eğitim Bakanımız Sayın ziya Selçuk ve TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu ’nun birlikte yapmış olduğu protokol ile TOBB ülke genelinde 365 Oda ve Borsa ile birlikte toplamda 30 bin adet tableti ihtiyaç sahibi olan öğrencilerimize ulaştırmak üzere illerdeki Milli Eğitim Müdürlükleri ile birlikte işbirliği yapıldı. Bugün kıymetli Milli Eğitim Müdürümüz Battal Bey ile birlikte Malatya’daki ihtiyaç sahibi olan ve uzaktan eğitimde tablet ihtiyacı olan öğrencilerimize ulaştırılmak üzere TOBB’un tarafımıza göndermiş olduğu tabletleri biz burada kıymetli müdürümüze teslim ediyoruz. Bu tür krizlerde ülkeyi mutlaka selayete ve hızlı bir şekilde sıkıntılı dönemlerden çıkarma konusunda ortaya irade koyan TOBB başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve bu iş birliğinde bizimle birlikte yoğun gayret gösteren kıymetli Milli eğitim Bakanımız Ziya Selçuk beyefendiye çok teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

KANBAY “BİR ÖĞRENCİ İNSANLIĞIN KADERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR”

İmzalar atıldıktan sonra tabletlerin dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilere ulaştırılacağını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, bu bölgelerdeki çocuklara ulaştırılacak tabletlerin önemini şu sözlerle anlattı,” 16 Mart’ta Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimden online eğitime geçti. Çocukları salgından korumak, kronik rahatsızlığı olan kişilerin sağlığını korumak için böyle bir tedbir kararı alındı. Hem Dünya, hem de Türkiye’de çeşitli uygulamalara gidildi ve çeşitli platformlar kuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı EBA altyapısını kullandı. Dezavantajlı bölgelerde ailedeki çocuk sayısının fazlalığı ve internet altyapısının olmayışı bu sistemi kullanmayı mümkün kılmıyor.  Bu bölgelerde öğrencelerimizin etkin bir şekilde eğitimde yer almalarını istiyoruz. Onları mağdur olmamaları için çeşitli STK ve Ticari kuruluşlarımızla bir araya gelerek destek talebinde bulunuyoruz. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan beye anlamlı desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Bu tabletlerin hediye edildiği öğrendiler arasında belki bir öğrencimiz Türkiye’nin ve insanlığın kaderini değiştirebilir. Yaptığı bir buluş ile geleceğe yön verebilir. Bu nedenle dezavantajlı bölgelerde olabildiğince etkili olmamız lazım.”

Ebubekir Atilla