Siyaset
Giriş Tarihi : 17-04-2014 09:33   Güncelleme : 17-04-2014 09:33

“Devletin imkanlari bir hastane yapmaya yetmedi mi?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “AK Parti 2 devlet hastanesini TOKI’ye devredip, Seker Fabrikasi arazisine 1 tane devlet hastanesi yaptirdi. Bu devletin imkanlari, Malatya’ya yeni bir hastane yapmaya yetmedi mi ki TOKI’ye hastanelerimizi verdiniz? Malatyalilarin verdigi vergileri nerelere harciyorsunuz?” dedi

“Devletin imkanlari bir hastane yapmaya yetmedi mi?”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, TOKI’ye devredilen ve imar planinda degisiklik yapilan Malatya Devlet Hastanesi Beydagi Kampüsü’nün arsasiyla ilgili basin açiklamasinda bulundu.

“VERGILERI NERELERE HARCIYORSUNUZ?”

Malatya Devlet Hastanesi Beydagi Kampüsü’nün önünde partililerle basin açiklamasinda bulunan CHP Il Baskani Enver Kiraz, “    Türkiye AK Parti Iktidariyla birlikte, rantin, peskesin, adam kayirmaciligin ne demek oldugunu çok daha yakindan görmeye basladi. 12 yillik AK Parti iktidarinda Malatya sürekli kan kaybeden, kabuguna çekilen, küçülen bir yapiya büründü. Malatya’nin özellikle saglik alaninda bölgenin çekim merkezi olmasi beklenirken, maalesef bu hedeften de hizla uzaklasilmaktadir. AK Parti Malatya’nin  merkezinde 2 devlet hastanesini TOKI’ye devredip, Seker Fabrikasi arazisine 1 tane devlet hastanesi yaptirdi. AK Parti öve öve ‘saglikta reformlar yaptim’ diyor ama, 2 hastaneyi TOKI’ye devrederek ancak yerine 1 hastane yaptirabiliyor. Bu devletin imkanlari, Malatya’ya yeni bir hastane yapmaya yetmedi mi ki TOKI’ye hastanelerimizi verdiniz? Malatyalilarin verdigi vergileri nerelere harciyorsunuz? Bu konu gündeme geldigi ilk günden itibaren tepkilerimizi dile getirdik. Malatya’nin sagligiyla oynamayin dedik. Ama dinletemedik” seklinde konustu.

“TICARI VE KONUT ALANINA DÖNÜSTܔ

Enver Kiraz, sunlari söyledi: “Milletvekilimiz Veli Agbaba da yaptigi açiklamada, peskesin sanilanin çok daha üzerinde oldugunu ortaya çikardi. 46 Dönümlük Beydagi Devlet Hastanesi’nin 5 dönümünün disindaki alanin tamami yani 41 dönüm TOKI’ye imar plani degisikligi ile devrediliyor.  Ne demek imar plani degisikligi? Malatya Belediyesi imar planinda Beydagi Devlet Hastanesinin alani Saglik tesisi olarak görülüyor. Özellestirme Idaresi’nin istegi, Çevre ve Sehircilik Bakanligi’nin onayiyla saglik tesisi olan alanin ticari ve konut alanina dönüstügü ortaya çikti. Üstelik de yogunlugu artirilarak. Artik Malatya’nin gözbebegi olan bu arazinin üzerinde çok katli apartmanlar yükselebilir.”

“BATTALGAZI’DE HASTANE BIRAKMADILAR”

Büyüksehir Belediye Baskanini göreve davet ettiklerini kaydeden Kiraz, “Sonuçta merkez ilçe yapilan 297 bin nüfuslu Battalgazi’de tek bir devlet hastanesi birakmadilar. Pek çok sehirden daha büyük bir nüfusu olan Battalgazi, ranta ve sagliksiz bir anlayisa kurban edildi.  Beydagi Devlet Hastanesi’nin imar degisikligiyle ilgili Belediye’nin geç kalinmadan derhal itirazda bulunmasini bekliyoruz. Bu hem hukuki hem de vicdani sorumluluktur. Kendisine oy versin vermesin tüm Malatyalilar adina Belediye Baskanini buradan göreve davet ediyoruz” seklinde konustu.

IMAR DEGISIKLIGINE ITIRAZ EDILECEK

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, askiya çikan imar degisikligiyle ilgili gerekli itirazimizi en kisa sürede gerçeklestirecegiz. Itirazin ardindan bu konuyu hem Malatya’da hem de Ankara’da mahkemeye tasiyacagiz. Tüm Malatyalilarin ortak görüsü hastane yerlerine dokunulmamasidir. Büyüksehir olan Battalgazi veYesilyurt gibi bir çok ilden büyük merkez ilçeleri olan bir sehre önümüzdeki dönemde 3 hastanenin bile yetersiz kalacagi düsünülmektedir. En azindan,  Malatya Devlet Hastanesi’nin daha önceki tam tesekküllü haliyle faaliyetine devam etmesini, Beydagi Devlet Hastanesi yerinin ise  TOKI’den alinarak  yesil alan ve dinlenme alanina veya tüm Malatyalilarin kullanabilecegi bir yapiya kavusturulmasini istiyoruz. Bundan önce oldugu gibi, bundan sonra da çocuklarimizin gelecegini, Malatya’nin degerlerini korumaya devam edecegiz” diye konustu