Malatya
Giriş Tarihi : 28-02-2018 18:21   Güncelleme : 28-02-2018 18:21

“Devlet Hakem Rolü Oynamali”

Kamuya ait hastanelerin yogun bakim ünitelerinde yasanan sorunlari konustugumuz Saglik-Sen Sube Baskani Mehmet Bingöl “Kamu hastanelerinde hasta yogun bakimlarinin sayilari ve takip numaralari belli. Özellikle Malatya Egitim ve Arastirma Hastanesi, Turgut Özal Tip Merkezi’ni gezi süresi içerisinde takip ettigimizde yogun bakimlarindaki ciddi yogunlugu gözlemleyebiliyoruz. Bazen oluyor ki hasta yatirilacak yogun bakim yatagi bulunmuyor, bu çalisan arkadaslarimizi etkiliyor, hastalar da özellikle özellere ve baska illere sevk ediliyor.” dedi. Bingöl çözüm önerisi için de denetimlerin iyi yapilmasi gerektigine dikkat çekti

“Devlet Hakem Rolü Oynamali”

>>Hanife Sari (Özel Haber)  

Tipki acil servislerde oldugu gibi yogun bakim ünitelerinde de bir yogunluk söz konusu.  Dünya Saglik Örgütü nün yaptigi arastirmalarda yogun bakim hasta yatagi sayisinda Türkiye’nin dünyada önde oldugu gözlemleniyor. Ancak buna ragmen yogun bakimda bos yatak bulmak maalesef zor. Çünkü yogun bakim hasta yataklarinin çogunlugu özel hastanelerde.  Bu sebeple kamuya ait hastanelerde yatak azligindan dolayi hastalar acillerde tedavi edilmek zorunda kaliyor. Bu da acillerdeki yogunlugun artmasina neden olan diger bir etken olarak karsimiza çikiyor veya kamuya ait hastanelerde yogun bakim hasta yatagi yetersizliginden hastalar özel hastanelere sevk edilebiliyor.  Saglikta yasanan bu sikintiyi dile getirdigimiz ve Saglik-Sen Subesi olarak düsünceleri ve çözüm önerilerini sordugumuz Saglik-Sen Sube Baskani Mehmet Bingöl önemli açiklamalarda bulundu.

“DEVLETIMIZIN YAPMASI GEREKEN ÖZELLIKLE HAKEM ROLÜNÜ OYNAMAK”

Saglik-Sen Sube Baskani Mehmet Bingöl konuyla ilgili sunlari aktardi: “Tabi ki özellerdeki sikintilar dogrudur.  Yogun bakimlarin yatak ücretleriyle tedavi ücretleri farkli.  Bunlar tabi ki takip edilip özellikle SGK tarafindan kontrol edilip buna yönelik icraatlar da bulunulmasi gerekir.  Diyelim ki 20 kisilik yogun bakim var ama 40 tane hasta gösteriyorsunuz.  Ülke hepimizin ülkesi, bu ülkede sikinti çikarsa, bu ülkenin ciddi problemleri olusursa bunun zararini hepimiz görecegiz. Yapilmasi gereken bu kontrollerin iyi yapilmasi, bu sekilde davranilirsa bu sorunun ortadan kalkacagini düsünüyoruz.  Zaten kamu hastanelerinde özellikle bu hasta yogun bakimlarinin sayilari ve takip numaralari belli. Özellikle Malatya Egitim ve Arastirma Hastanesi Turgut Özal tip merkezinde yogun bakimlarimizi biz gezi süresi içerisinde takip ettigimizde ciddi yogunlugu gözlemleyebiliyoruz. Bazen oluyor ki hasta yatirilacak yogun bakim yatagi bulunmuyor bu da saha da çalisan arkadaslarimizi etkiliyor, hastalar da özellikle özellere ve baska illere sevk ediliyor.  Dedigim gibi burada da denetimin yapilmasi sart, denetim yapildigi takdirde bu sorun ortadan kalkacaktir. Devletimizin yapmasi gereken özellikle hakem rolünü oynayip bu yogun bakimda yatan hastalarin takibini gerçeklestirmek.  Özellikle faturalandirmada dikkat edilmesi gerekir. Bununla ilgili SGK bilhassa dikkatli olmalidir. Bu sorunun yetkililer tarafindan el atilip ortadan kaldirilacagini düsünüyoruz. Gerçekten de yogun bakimda yatan hastalarin tedavi hizmetleri ile birlikte diger serviste yatan hastalarin tedavi hizmetleri arasinda ciddi bir fark var.”