Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-09-2021 18:48   Güncelleme : 07-09-2021 18:48

Dev Yurtta İlk Öğrenciler Ağırlanacak

2018 yılında inşaatına başlanan ve maliyeti 104 milyon TL’ye varan İlhan Akıncı Öğrenci Yurdu, yüklenici firma tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu Malatya İl Müdürlüğü’ne teslim edilmişti. 2 bin yatak kapasiteli İlhan Akıncı Erkek Öğrenci Yurdu, yeni eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte ilk öğrencilerini misafir etmeyi bekliyor

Dev Yurtta İlk Öğrenciler Ağırlanacak

 

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yayınlanan Akademik Takvime göre 41 bin kişilik Üniversitede Güz Yarıyılı dersleri 13 Eylül’de başlayacak. İnönü Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer alan ve yaklaşık 3 yıllık sürede inşası tamamlanan İlhan Akıncı Erkek Öğrenci Yurdu pandemi sürecinde açık olmasına rağmen öğrencileri ağırlayamamıştı. Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte 104 Milyon TL’ye mal olan yurtta ilk misafirler ağırlanacak.

İnönü Üniversitesi yerleşkesinde yapımı tamamlanan104 milyon liralık İlhan Akıncı Öğrenci Yurdu’nun tamamlanması ile birlikte Malatya’da Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurt kapasitesi 10 bin 472’ye çıkarıldı. Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu olarak hizmet vereceği öğrenilen dev tesis, İnönü Üniversitesi içerisinde yaklaşık 60 dönümlük alana kuruldu.

Malatya’da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı şekilde hizmet veren Devlet yurtlarında öğrenci kapasitesi artırılırken, bir yanda da yurtlardaki standartlar yükseltiliyor. Kız Öğrenci yurtlarında ranzalı sistemin kaldırıldığı bilgisi ilgili kurum tarafından paylaşılırken, Erkek Öğrenci yurtlarında da kısmen bu sistemin oturtulduğu belirtildi.

Kent genelinde öğrenci yurtlarındaki yatak kapasitesi 10 bin 472’ye çıktı. Bunlardan yaklaşık 6 bine yakını Kız öğrenciler için, geri kalanın ise Erkek Öğrenciler için tahsis edildiği öğrenildi. En son yapımı tamamlanan 2 bin kişilik Erkek Öğrenci Yurdu’nun kapasitesinin de dahil edildiği bu Yurtlar, Pandemi sürecinin hemen sonrasında Yüksek Öğretim Kurularında eğitim gören öğrencilere hizmet verecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda yurda İlhan Akıncı Öğrenci Yurdu ismi verilmişti. 1954 yılında Malatya'da doğan Akıncı, ilk, orta ve lise eğitimini Malatya'da tamamladı. Üniversite eğitimini İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde tamamlayan İlhan Akıncı, 1975 yılında aylık Uyanış gazetesini çıkardı. 1986'da İnsan Yayınları'nı kuran Akıncı, 2007'de İnsan Kitabevi'ni çocuklarıyla birlikte faaliyete geçirdi. İlim Yayma Cemiyeti'nde bir müddet yöneticilik yapan Akıncı, Tomurcuk Çocuk Yuvası, Asır Lisesi, Bilim Koleji, Balkan Üniversitesi gibi eğitim kurumlarının kuruluşunda ve yönetiminde de bulundu. Uzun süre kanser tedavisi gören Akıncı, 2016 yılında 62 yaşında vefat etti.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER