Türkiye
Giriş Tarihi : 12-03-2012 11:10   Güncelleme : 12-03-2012 11:10

Dere kenarindaki evler yikildi

Bursa Büyüksehir Belediyesi, Cilimboz Deresi çevresinde kalan ve 2010 yilinin Ekim ayinda yasanan sel baskininda sular altinda kalan binalarin yikimini tamamlandi

Dere kenarindaki evler yikildi

Bursa Büyüksehir Belediyesi, Cilimboz Deresi çevresinde kalan ve 2010 yilinin Ekim ayinda yasanan sel baskininda sular altinda kalan binalarin yikimini tamamlandi.

Sel baskinin ardindan 4 ay içinde binalarin 3'te ikisini kamulastiran Büyüksehir Belediyesi, yargin sürecinin tamamlanmasinin ardindan kalan 11 binayi da yikarak bölgedeki risk unsurunu tamamen ortadan kaldirdi.

Bursa'da 2010 yili Ekim ayinda yasanan ve bir kisinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinin ardindan öncelikli olarak sel baskinin yasandigi Cilimboz Deresi çevresinde sagliklastirma çalismalarini baslatan Büyüksehir Belediyesi, olayin ardindan 4 ay içinde binalarin 3'te ikisini kamulastirmisti. Kamulastirilan 31 bina hizli bir sekilde yikilirken, kalan 11 parselin hak sahipleri ise konuyu yargiya tasimisti.

Yargi sürecinin tamamlanmasinin ardindan bu binalarin da kamulastirmasini yapan Büyüksehir Belediyesi, ana caddeye kadar olan tüm binalarin yikimi çalismasini tamamladi. Derenin her iki yaninda kalan binalarin ortadan kaldirilmasiyla Alacahirka ve Pinarbasi Mahalleleri arasindaki çirkin yapilasma görüntüsü de ortadan kalkmis oldu.

Kentsel dönüsüm sagliyoruz

Cilimboz Deresi çevresinde yasanan sel felaketini önemli bir kentsel dönüsüm firsatina çevirdiklerini dile getiren Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, yipranan binalarin bu sayede ortadan kaldirildigini söyledi. Cilimboz Deresi çevresinde 60-70 yildir sel baskinlarinin yasandigini ancak en önemli adimin kendileri tarafindan atildigini dile getiren Baskan Altepe, "Sel baskinin ardindan ilk 4 ayda dere çevresindeki 42 binadan 31'ini kamulastirmistik.

Ancak ana caddeye yakin olan parsel sahipleri belediye ile anlasmayip, yargiya basvurmustu. Mahkeme kararlarinin çikmasinin ardindan baslattigimiz yikim çalismalari tamamlandi. Su anda meydanda bulunan bina da deplase edilecek ve Altiparmak'a kadar derenin çevresi açilmis olacak. Bundan sonra dere üzerindeki köprü imalatlari ve agaçlandirma çalismalarini baslatacagiz.

Derenin çevresinin açilmasiyla üst kisimlardaki çöpler de rahatlikla alinabilecek. Dereye atilan çöpler, sel baskininin en önemli nedeniydi. Bu sorun da ortadan kalkmis olacak. Oyun gruplari meyzaj düzenlemeleriyle burasi ayricalikli bir meydan halini alacak" dedi.