Genel
Giriş Tarihi : 30-09-2021 17:50   Güncelleme : 30-09-2021 18:19

Depremzedelerin Tek Konut Hakkı Olacak

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 5 Ocak depreminin ardından, depremden zarar gören Şehit Fevzi Mahallesi'ndeki hak sahiplerinin taleplerine yönelik açıklamalarda bulundu. Güder, deprem sonrası oluşan vatandaşların hak sahipliği konusunda talepleri değerlendirerek, Kanun gereği hareket ettiklerini bir kez daha vurguladı. Güder Depremzedelerin konut seçiminde tek tercih hakkı olacağını söyledi

Depremzedelerin Tek Konut Hakkı Olacak

Vatandaşların 2 ayrı alanda yerlerinin olması nedeniyle her iki taraftan hak sahibi olma aruzlarının kanun gereği mümkün olmadığını hatırlatarak “Bu tür talepleri olan vatandaşlarımızın kanun gereği hem ağır hasardan, hem riskli alandan faydalanması yasal olarak mümkün değil. Bu konu belediyelerin tasarrufu içerisinde değil” ifadeleriyle açıklık getirdi. Güder konuyla ilgili gazetecilerin sorularını ise şu şekilde cevapladı. “Biliyorsunuz 24 Ocak depreminden sonra bir kısım konutlar ağır hasarlı, bir kısım konutlar orta hasarlı ve hafif hasarlı olmak üzere bunların tespitleri yapılmış oldu. Ağır hasarlı konutlara Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla devletimizin vermiş olduğu bir hak vardı. Deprem konutlarının bulunmuş olduğu yerlerde 2 yıl ödemesiz 18 yıl ödemeli konut sahibi olabileceklerdi. Bu hakkı Devletimiz onlara tanımıştı. Bu kapsamda Şehit Fevzi mahallemizde de eski yapıların olması hasebiyle belediyemizin uğraşları ile riskli alan ilan edilmiş oldu. Vatandaş olarak siz taleplerinizde bulunuyorsunuz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı o bölgede incelemelerini yapıyor. Riskli alan olabilme niteliği taşıyorsa riskli alan olarak ilan ediliyor. Bu alanın riskli alan ilan edilmesinden ötürü kaynaklı normal kentsel dönüşüm alanlarından farklı bir hakka sahip oluyorlar. Deprem konutları bu riskli alanlarda yapıldığından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla bölgenin riskli alan olması hasebiyle devletimiz hak sahiplerine bazı indirimleri uygulayabilecek.”

AFET KANUNUNA GÖRE HAREKET EDİLİYOR

Vatandaşların talepleri konusunda ise Başkan Güder, “Vatandaşlarımızın her iki tarafta devlet hem ağır hasardan, hem riskli alandan faydalanması bu yasal olarak mümkün değil. Bazı arkadaşlarımız iki yerde hak sahibi olmak isteyebilirler. Bunlar en Tabii doğal haklarıdır. Ama afet kanunlarında kişilerin nasıl ne şekilde faydalanacağı bellidir. Burada ne belediyemizin bir tasarrufu söz konusudur. Valiliğimizin, ne de başka bir birimin tasarruf hakkı söz konusu değildir. Çünkü her şeyi yasal olarak bellidir. Kime hangi halklar nasıl verilecek, burada vatandaşlarımız bunu aslında kimi iyi niyetle bunların arkasına düşüyor. Ama iki yerde hak sahibi olmak yasal olarak mümkün değil. Biz burada Yasal olmayan bir şeyi ne Belediyemiz ne de Valiliğimiz böyle bir uygulama imkânımız söz konusu olamaz. Yapılan çalışmalar yasal haklar ile belirlenen haklar. Bu konuda bazı talepler olabilir ama bu konular yasal çerçeveler içerisinde vatandaşa verilir. Yasaları incelediğimizde böyle bir vatandaşını aynı ilçe sınırları içerisinde 2 yerde hak sahibi olması söz konusu değil. Normalde de vatandaşlarımızın tercih hakları vardır. Vatandaşlarımız istediklerinde riskli alan kanunundan faydalanabilecekler, istediklerinde ağır hasar kanunundan faydalanabilecekler. Özellikle Çevre Şehircilik Bakanlığımız bu çalışmayı yürütürken oradaki arsalarına, yapılara bir bedel ödemiş oldu. Ben burada da hak sahibiydim şeklinde bir bayanla karşılaşmasınlar diye şuan günlük fiyatın üzerinde bir bedel ödendi ki. Oradaki insanların diyelim ki orada 2 konutu vardı. İnsanlar bu nedenle ya gelincik tepeyi tercih edecekler ya da riskli alan haklarından istifade edecekler” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz