Malatya
Giriş Tarihi : 05-03-2021 07:16   Güncelleme : 05-03-2021 07:16

“Depremin Aşısı Yok”

Malatya’nın aktif fay hatları üzerinde bulunması nedeniyle deprem açısından yüksek risk grubunda olduğunu belirten İMO Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu,” Tüm dünyayı alarma geçiren COVID-19 hastalığına karşı bilinçli şekilde mücadele devam ederken, hastalığa karşı geliştirilen aşılar insanlığı umutlandırıyor. Pandemi sürecinde gösterilen hassasiyetin Deprem hazırlıkları için de yapılması gerekiyor. Maalesef depremin aşısı yok, çözüm ve tedbir imkanı var. En büyük çözüm ise kentsel dönüşüm.” dedi.

“Depremin Aşısı Yok”

 

Türkiye'de tarih boyunca büyük acılara neden olan depremlere her yıl 1-7 Mart tarihlerindeki Deprem Haftası ile dikkat çekildiğini anımsatan İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, yaşanan acıların tekrarlanmaması için acil çözüm planlarının üretilmesi gerektiğini söyledi. Malatya’daki yapı stoklarının yenilenmesi için kentsel dönüşümün şart olduğunu tekrarlayan Aluçlu,” Her yıl 1-7 Mart arası Deprem Haftası olarak biliniyor. Bu haftada taziye mesajları ve tedbirlerin önemi vurgulanırken Malatya için bir master plan veya çözüm haritası üretilmiş değil.  Deprem açısından yüksek risk grubunda bulunan Türkiye aktif 3 fay hattı üzerinde kurulu olmasından yüksek risk grubunda bulunuyor. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan depremler, vatandaşların binasını sorgulamasına sebep olsa da depremi unutup gitmesi de kolay oluyor. Malatya’nın birçok bölgesinde eski yönetmeliklerle yapılmış depreme karşı dayanıksız binalar bulunurken araştırmalar sonucu ortaya çıkan rakamlar yaşanabilecek felaketi gözler önüne seriyor.” ifadelerine yer verdi.

Malatya’nın deprem riskini değerlendiren Aluçlu,” Doğu Anadolu fayı şimdiye kadar suskundu ama arık uyandı ve harekete geçti.  Bu hareket devam ederek gidecek.  Doğu Anadolu Fayı, Bingöl Karlıova’dan başlıyor, Bingöl, Palu, Sivrice, Doğanyol, Sincik, Gölbaşı,  Türkoğlu’na kadar devam ediyor. Biz Malatya olarak bir üçgenin içerisindeyiz. Nasıl bir üçgen?  Yukarıda Kuzey Anadolu Fayı var, hemen güneyimizde Doğu Anadolu Fayı var, hemen Batı’da da Sürgü’den başlayan Doğanşehir, Yazıhan, Hekimhan, Tunceli’nin Ovacık fayı ile birleşen Malatya fayımız var. Üç tane fayın içerisindeyiz. Bu faylar hareket ediyor. Doğu Anadolu Fayı yılda 1 cm hareket ediyor, Kuzey Anadolu fayı ise 2.5 cm hareket ediyor. Yani artık bu demektir ki depremler oluyor, olmaya devam edecek. Sivrice’den sonra Doğanyol, Doğanyol’dan sonra Pütürge, Sincik, Gölbaşı, Türkoğlu diye devam edecek gidecek.  Burada biz artık deprem olacağını biliyoruz. Bilmediğimiz ne var? Bir tek şey var. Sadece depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Nerde olacağını biliyoruz. Aşağı yukarı artık hangi büyüklükte olacağını da biliyoruz ama ne zaman olacağını bilmiyoruz.” dedi.

Depremin zamanının öğrenilmesi yerine önlemlerin alınması gerektiğini hatırlatan Aluçlu,” Depremin nerede ve kaç büyüklüğünde olacağını biliyoruz ama zamanını bilmiyoruz. Bu deprem bugün veya 30 yıl sonra olabilir. Biz hastalığın ne olduğunu biliyoruz. Biz çözümü konuşmak zorundayız. Yapı stokunun güvenli hale getirilmesi gerekiyor. Bu depremden biz Malatya’daki yapı stoklarımızı dönüştürerek etkisini azaltabiliriz. Devletimizin yaptığı kentsel dönüşüm var. Bu dönüşümün nüfus yoğunluğunun az olduğu yerlerde değil de, merkezde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde yapılması ve planlanması gerekiyor. İstasyon caddesi, Kışla caddesi, Fuzuli caddesi, Emeksiz caddesi, Sıtmapınarı caddesi, Temelli caddesi gibi caddelerimizde yapılar 2000 yılından önceki binalar olduğu için, bunlar elle yapılan betondan yapıldı. Olması muhtemel bir depremde bu binalar zayıftır. Bitişik nizamda yapıldığı için sıkıntımız çok büyük olacak. Malatya’nın ekonomisini yerle bir edecek ve can kayıplarına neden olabilecek, binaların yıkılması ile ulaşımın, yardımın gitmesi, enkazın altında kalan vatandaşları kurtarmak için müdahale gecikecek. Biran önce bu bölgelerde dönüşümün başlatılması gerekiyor.” sözlerini kulandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER