Genel
Giriş Tarihi : 24-11-2021 16:38   Güncelleme : 24-11-2021 16:38

Deprem Mağduru Emekli Hemşire Yardım Bekliyor

24 Ocak 2020’de yaşanan Sivrice depreminin ardından her iki evi de hasar gördü. Oğluna aldığı evi yıkılan Emekli Hemşire Döne Sarıbaş, oturduğu evde sürekli çatlak seslerinin duyulduğunu belirterek yetkililerden yardım bekliyor.

Deprem Mağduru Emekli Hemşire Yardım Bekliyor

Emekli Hemşire Döne Sarıbaş, 2006 yılında 4K sitesinde oğluna kredi verilmediği için kendi adına çektiği kredi ile oğlunu ev sahibi yapmanın sevincini yaşıyordu. Ta ki 24 Ocak 2020 de yaşanan depreme kadar. Oğlunun oturduğu ve çektiği kredi nedeniyle evinin tapusu kendi üzerineydi. Üzerine kayıtlı 2 ev tapusu olduğu için deprem konutları için yapılan yardımlardan faydalanamadı. Oğlunun tüm birikimlerinin bu ev ile birlikte yıkıldığını belirten Emekli Hemşire Döne Sarıbaş oğluna ev hakkı tanınmasını istiyor.

Emekli Hemşire Döne Sarıbaş’ın talihsizliği bununla da kalmıyor. İnönü Mahallesi Ahmet Kaya sokakta kendisinin oturduğu evin de 24 Ocak depreminde hasar gördüğünü ve yığma bir bina olduğu için her gün çatırdamaların duyulduğunu söyleyen Sarıbaş, hangi kapıyı çalsa cevap alamadığını belirtti.

24 Ocak depreminden sonra yaşadığı talihsizlikleri anlatan Sarıbaş; ”Benim 2006’da 4k sitesinde A4 blok 10 numarada benim oğlum ev satın aldı. Oğlum asgari ücretle çalıştığı için banka oğluma kredi vermedi. Krediyi vermediği için krediyi ben üstlendim oğlum çalıştı ödedi. Krediyi üstlendiğim için tapu da benim üstüme oldu. Evin borcu bitmediği için bankanın ipoteği de kalkmadı. Ben de bu nedenle oğluma tapusunu veremedim. 4K sitesindeki evin bankadaki borcu 2021’in yani bu yılın Şubat ayının 5’inde en son taksiti bitti. Şubat ayında kredi bitince bankadan tapuyu aldım deprem afete gerekli işlemlerimi verdim. Evraklarımı verdim. Ama deprem afet adıma iki tapu olduğu için oğluma ev hakkı tanımadı. Oğlum Yeşiltepe’de bir markette çalışıyor. Asgari ücretle çalışıyor. Biz çok yere başvurduk ama bir sonuç alamadık.” dedi.

Şuan içerisinde oturduğu evin de depremden hasar gördüğünü ve yığma bir bina olduğu için kolon olmadığını söyleyen Sarıbaş; ” Evim birinci katta. Evimin orta duvarından sesler geliyor. Çatlama seslerini duyuyoruz. Biz bu sesleri duyunca çevre şehirciliğe gidip başvurduk. Belediyelere müracaat ettik. Bir uçuk ay gezdik kabul etmiyorlar. Bu evin hasarlı olabilmesi için mahkemeye verin dediler. İtiraz süremizin geçtiği için bunu söylediler. Biz de mahkemeye gitmek istemediğimizi söyledik. Daha sonra yapı denetim mühendisi getirmemi istediler. Mühendisler gelip incelediğinde bu evin kendini bıraktığını ve oturmanın riskli olduğunu söylediler. Bina kolonsuz ve yığma bina olduğu için kendini bırakmış. Tehlikedeyiz. Binadaki 2 ev sahibi çıkıp gitti. Ben ve dördüncü kattaki ev sahibi çaresizlikten oturuyoruz. Başka bir eve kiraya çıkalım dedik gücümüz yetmiyor. Hem oradaki evden oğlum ev hakkı sahibi olamadı. Hem de biz burada bu şekilde perişanız. Bu nasıl adalet, bu nasıl hukuk. Ben bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini istiyorum.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla