Malatya
Giriş Tarihi : 08-06-2021 12:20   Güncelleme : 08-06-2021 12:20

Deprem İhale Usulsüzlüğüne Disiplin Cezası İstendi

Elazığ- Sivrice merkezli olarak 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde etkilendikleri iddia edilerek, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yıkım listesine alınan, ancak usulsüz ve ihalesiz şekilde yıkılmak istenen okullarla ilgili idari soruşturma sonucunda müdür ve kurum personellerine “disiplin cezası” verilmesi istendi.

Deprem İhale Usulsüzlüğüne Disiplin Cezası İstendi

Elazığ- Sivrice merkezli olarak 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde etkilendikleri iddia edilerek, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yıkım listesine alınan, ancak usulsüz ve ihalesiz şekilde yıkılmak istenen okullarla ilgili idari soruşturma sonucunda müdür ve kurum personellerine “disiplin cezası” verilmesi istendi.

 Depremden etkilenen Akçadağ- Kepez’deki Çok Programlı Lise (ÇPL) binasında, okul yöneticileri ve muhtardan habersiz başlayan söküm çalışmaları üzerine, sökümü yapan şahıslardan birinin (A.T.G.’nin) “Okulun yıkım ihalesini bana verecekler. Yağmur-yaş gelmeden sökümümüzü yapalım” yanıtını vermesi ile başlayan süreçte A.T.G. tutuklanarak bir süre tutuklu kalmış, soruşturma sonrasında çok ilginç ihale usulsüzlüğü iddia ve suçlamaları zinciri ortaya çıkmış Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmıştı. Halen bazı adli soruşturmalar devam ederken, idari disiplin soruşturması ise tamamlarındı. 2 okulun usulsüz yıkımı ile ilgili dava ise Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığının disiplin soruşturması tamamlandı

 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında hasar gören resmi kamu binalarının yıkımına ilişkin ihalelerin usulsüz yapıldığı iddiaları üzerine İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığınca yapılan Disiplin Soruşturması Raporu tamamlandı.

 İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığınca yapılan Disiplin Soruşturması Raporunda Malatya Yatırım İzleme ve koordinasyon Başkanlığı görevlileri ile Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri ile ilgili olarak ayrı ayrı kurum amirlerince disiplin cezası verilmesi istendi.

 İki kurumda 23 kişi hakkında disiplin cezası teklif edildi

 Disiplin Soruşturması Raporunda, “Yatırım İzleme Müdür Vekili Fikret O., hakkında üç kez, Yatırım İzleme Müdür Vekili Nihat S., İdari ve Mahalli İşler Müdürü Süleyman D.,,  Jeoloji Mühendisi Kemal A., Canan T., memurlar Ferit Ç., Etem D., Tuğba K.,  Göknur Gökçek Y.,  Şef Aydın Y., Kamil B., Arzu A.,  Cansel B.hakkında disiplin cezası verilmesi teklif edilerek, disiplin amirince değerlendirilmesi istendi.

 Disiplin Soruşturması Raporunda Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet S., İl Müdür Yardımcısı Gökhan İsmail A., Bilgihan B., Cevdet S., Murat H., Haluk G., Şahap Ş., Kemal A.,  Yahya A. ve Kazı Ş. hakkında disiplin cezası verilmesi teklif edilerek, disiplin amirince değerlendirilmesi kaydedildi.

Dönemin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret O., hakkında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile ilgili nicelemede her hangi bir teklifte bulunulmaması dikkat çekti.

 Disiplin Soruşturması Raporları Malatya Yatırım İzleme ve koordinasyon Başkanlığı ile Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilerek,  kurum disiplin amirlerince verilecek olan disiplin cezalarının Malatya İl İdare Kurulu Müdürlüğüne bildirilmesi istendi.

 Öte yandan, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığınca adli soruşturma için Cumhuriyet Başsavcılığına her hangi bir suç duyurusunda bulunup bulunmadığı ise bilinmiyor.

 “Müdür okulların yıkım işini bana jest olarak verdi” diyor…

 Elazığ- Sivrice merkezli olarak 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde etkilendikleri iddia edilerek, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yıkım listesine alınan 2 okulun usulsüz ve ihalesiz şekilde yıkılmak istenmesi ile ilgili dava süreci Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

 Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılaması devam eden sözde gazeteci-yazar A.T.G.,, söz konusu okulların yıkım işini kendisine Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret O.’nun verdiğini iddia etmiş ve şu iddiaları ileri sürmüştü;  “Çevre ve Şehircilik İl Müdürü  Fikret O.’nun bizatihi el yazısı ile Malatya il merkezinde bulunan Kazım Karabekir İlkokulu, Yeşilyurt Konak Anadolu Lisesi ve Akçadağ ilçesinde bulunan Kepez ÇPL binalarının adreslerini yazarak verdiğini ve ‘Sana yarın kağıtlar teslim edilecek git çalışmalarına başla’ demesi üzerine piyasadan rastgele bulmuş olduğu iş makineleri ve ameleler ile birlikte Kazım Karabekir İlkokulu, Yeşilyurt Konak Anadolu Lisesi ve Akçadağ ilçesinde bulunan Kepez ÇPL binalarında çalışmalara başladığını, çalışmalar kapsamında okul binalarının içerisinde bulunan kapı çerçevelerini, demir korkuluklarını, lavaboları, elektrik kablolarını, demir aksamları, kalorifer peteklerini ve net hatırlayamayacağı diğer eşyaları sökerek Malatya piyasasındaki hurdacılara kilosu 1.5 TL’den sattığını… Fikret O.’nun bu işleri kendisine jest olsun diye verdiğini, bu okullarla ilgili tüm işlemlerden Fikret O.’nun, ihale şefi A.Y.’nin, YİKOB müdürü S.D.’nin bilgisi olduğunu…”

 Müdür ise duruşmada hatırlamadı…

Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci duruşma da, sanık A. T.G.’nin, kendisiyle okul yıkımları ve ihaleler konusunda Whatsapp yazışmaları olduğunu hatırlatması ve bu mesajların duruşmada okunması üzerine, Sanık T.G. ile Whatsapp üzerinden yazıştıklarını kabul eden İl Müdürü Fikret O.,  Whatsapp yazışma içeriğini ise hatırlamadığını söylemişti.  Müdür Fikret O., mahkemede, iki okul binasının yıkımı ile ilgili olarak kendisine yöneltilen sorulara karşılık olarak; deprem sonrası yaşanan yoğunluktan dolayı, dava konusu olayları da tam olarak hatırlamadığını söylemişti.