Malatya
Giriş Tarihi : 15-09-2017 18:21   Güncelleme : 15-09-2017 18:21

Dengesiz Beslenme Hastaligi “Pika”

Madde noksanligina bagli olarak ortaya çikan Pika hastaligi için yetistiricileri uyaran Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir, “Bu hastaligin temelinde hayvanlarin dengesiz beslenmesi var. Bunun için hayvanlarin yemine mineral madde katkilari ilave etmek gerekiyor. Yeme katki saglayan yem aparatlari var onlardan alarak hayvanin yemine katmak lazim ki hayvanlar eski sagliklarina kavussunlar.” dedi

Dengesiz Beslenme Hastaligi “Pika”

>>Hanife Sari (Özel Haber)  

Hastalik deyip geçmemek lazim sadece insanlara özgü olmayan hastalik hayvanlarda da ortaya çikiyor.  Insanlarda farkli bir sekilde ortaya çikan Pika hastaligi hayvanlarda da ortaya çikiyor. Özellikle koyunlarda yününü yeme seklinde ortaya çikan bu hastalik hayvanin verimini düsürüyor ve hayvani sagligindan ediyor.

Bu hastalik hakkinda yetistiricileri bilgilendiren ve çesitli uyarilarda bulunan Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir: “Genelde koyunlarin kendi yününü yemesi vücudunda bulunan bir takim mineral maddesinin eksikliginden kaynaklanmaktadir.  Bu fosfor, kalsiyum, demir gibi minarelerdir. Bu maddelere ihtiyaç duydugu için koyunlar yününü yer. Sadece yünü yeme ile kalmaz çevresinde bulunan maddeleri de yani toprak, naylon, paçavra ve agaçta yer. Biz buna Pika hastaligi diyoruz.  Madde noksanligina bagli olarak ortaya çikiyor.  Bunun tedavisi için hayvanlarin yemine mineral madde katkilari ilave etmek gerekiyor. Yeme katki saglayan yem aparatlari var onlardan alarak hayvanin yemine katmak lazim. Bunun haricinde fosfor, kalsiyum, E vitamini gibi mineralleri içeren ilaç aparatlari var onlari alip kullanmak lazim. Mesela kalsiyum fosforun aparatlari var onlari kullaniyoruz.  Bunlari kullandigimiz zaman hayvanlar düzeliyor, eski sagliklarina kavusuyor. Bu hastaligin temelinde hayvanlarin dengesiz beslenmesi var. Hayvanlar meraya çiksalar bile kalsiyum yönünden eksik zayif gidalarin olmasi yüzünden bu durumla karsi karsiya kalabiliyor. Mesela selenyum noksaninda da hayvanda beyaz kas hastaligi ortaya çikiyor.  Yani meradaki bitkilerde bir takim maddeler eksik ve bir çesit ürünle beslenen hayvanlar bu maddelerden mahrum oldugu için buna bagli bu hastalik ortaya çikiyor.  Bu hastaligin önüne geçmek için sadece ota bagli olmamak lazim bu ota takviye yapmak yani mineral, protein eklemek lazim hayvan yemine. Bu sekilde yün yeme, toprak yeme hastaligi daha az karsilasilan hastaliklar arasinda yer alir. Ama biz saglikli hayvanlarimizi beslemek istiyorsak onlarin merada yaylarken veya kapali ortamda beslerken hayvanlari yemlerine bir takim vitamin ve mineral maddeleri de katmamiz gerekir” sözlerine yer verdi.

HASTALIGIN MEVSIMI YOK

“Bu hastaligin mevsimi yok baharda da oluyor, kisin da oluyor. Ancak kuzularda daha çok baharda görülüyor.  Yine mineral maddedeki eksiklige bagli olarak.” diyerek sözlerine devam eden Özdemir: “Vatandas konuyla ilgili biz veteriner hekimlere gelip sikintisini anlattigi zaman onlara gerekli ilaçlari tavsiye ediyoruz o ilaçlari kullandigi zaman hayvan yün ve toprak yeme aliskanligini hayvan terk ediyor. Topraklarin mineral madde yönünden zenginligi ya da eksikligi ile ilgili duruma bagli olarak bazi bölgelerde daha sik rastlanirken bu hastaliga bazi bölgelerde de az rastlanir ancak alternatif ürünler kullanimina bagli olarak mineral yönünden fakir olan bölgede bu hastalik hiç görülmeye de bilir. Agaçlar da demir noksanligina bagli yapraklari sarariyor, beyazlasiyor bitkilerde bu sekilde yeterli minerali almadigi zaman o bitkilerde mineral noksanligi oldugundan saglikli bir yapiya kavusmamis oluyor. Selenyum noksaninda hayvanda beyaz kas hastaligi ortaya çikiyor dedik bu hastalik da mineral yönünden zayifsa ilaçla tedavi edip hayvanin ihtiyacinin karsilanmasina yardimci oluyoruz. Böylelikle hayvan sagligina kavusmus oluyor. Eger koyunyününü yemiyorsa dis parazitler gurubuna giren böcek yün yiyor demektir. Dis parazit dedigimiz kene türleri var bu kene türlerinin bir kismi hayvanin kanini emiyor bazi parazitlerde hayvanin yününü yiyor ve hayvana zarar veriyor. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar dönemi bu parazitlere karsi hayvanlara ilaçlama yapilmali.  Sulu ilaçlar var banyo yaptirmak suretiyle onlarin önüne geçiyoruz. Ayrica hayvanlarin barinaklarini da ilaçliyoruz ki o bölgelerde de o etkenler olmasin.  Bunu düzenli yaparsak o parazitler zamanla yok oluyor. Eger saglikli hayvanlar istiyorsak düzenli ilaçlama aliskanligini kazanmak durumundayiz, bu önemli” seklinde konustu.   

PARAZIT ILAÇLARINI DA GÜZ VE BAHAR DÖNEMINDE YAPTIRMAK GEREKIYOR

Sözlerine devam eden Özdemir, son olarak sunlari kaydetti: “15 gün veya bir ay sonra küçükbas hayvanlarda koç katimi baslayacak.  Koç katimindan önce koruyucu asilarin yapilmasi gerekiyor, Brusella asisinin, çiçek asisinin yapilmasi gerekiyor. Bu asilari yapip iç parazit ilaçlarini da güz döneminde yaptirmak gerekiyor, hayvanlarda bulunan solucan, kum kurdu gibi iç parazitlere karsi. Ayrica dis parazitlere de karsi ilaçlar kullanarak onlari parazitlerden arindirmamiz gerekiyor. Çünkü parazitler hayvanlar üzerinde asalak yasayan canlilardir. Bu parazitler hayvanlarin kanini emiyor, hayvanlarin gidalarina ortak oluyor.  Parazit olan hayvanlarda gelisme geriligi, verim düsüklügü meydana geliyor.  Onun için sonbahar ve ilkbahar döneminde hayvanlarimiza iç ve dis parazit ilaçlarini mutlaka yaptirmaliyiz.”