Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-12-2021 12:23   Güncelleme : 13-12-2021 12:23

Denetimi Kim Yapıyor?

Döviz kurundaki yükseliş, arzın az, talebin fazla olduğu gerekçesiyle temel gıda ürünleri başta olmak üzere her kalemde zamların ardı arkası kesilmedi. Enflasyon rakamları yüzde 21 olarak açıklansa da, Market raflarında bu rakam yüzde 60’ları buldu. Vatandaşın aklındaki soru ise; “Denetimi kim yapıyor?” oldu.

Denetimi Kim Yapıyor?

Pandeminin ekonomik etkisi ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zor sürece girildi. Döviz kurundaki yükseliş başta olmak üzere birçok kalemde baş gösteren fiyat güncellemeleri, vatandaşın cebini zorladı. TÜİK tarafından açıklanan yüzde 21’lik enflasyon rakamları raflarda yüzde 60’lara kadar tırmandı. Hal böyle olunca Malatya’daki market ve işyerlerinde yapılan bu zamların denetlenip denetlenmediği sorusu akıllara geldi.

“DENETİM NASIL YAPILIYOR”

Malatya’da market ve işletmelerin raflarında görülen fiyat artışları, artık etiketleri raflardan söktürdü. Günü birlik yapılan zamlar vatandaşın tepkisini çekerken, vatandaş denetimlerin yapılıp yapılmadığını sordu. Mehmet Korkmaz isimli vatandaşın görüşü şu şekilde; ” Her geçen gün zamların ardı arkası kesilmiyor. Bazı marketlerde fiyatların artık elle yazıldığını görüyoruz. zincir marketlerde etiketlerin değişmediği, rafta ayrı kasada ayrı fiyatın çıktığına şahit oluyor. Bununla ilgili bir denetim mekanizması var mı? Bu yerler vatandaşın şikayeti olmaksızın denetleniyor mu? Denetimi kimler yapıyor? Artık fiyat farkları yüzünden alışverişten eli boş dönüyoruz.”

KOORDİNASYON ŞART!

Malatya genelinde sorumlu ve denetleyici resmi kurumların denetimleri devam ederken, bu denetimlerin ortak bir merkezden koordine edilmesini öneren Şevket Kaya isimli vatandaş ise,” Fiyat denetimlerine şahit oluyoruz. Zabıtalar, Tarım İl Müdürlüğü personelleri, Ticaret Müdürlüğü personelleri gibi birden fazla kurumun denetim mekanizması var. Bu denetimlerin ortak bir yapıya kavuşması gerekiyor. Tek merkezden koordine edilirse eğer, geniş kapsamı bir denetim mekanizmasına kavuşulmuş olur. Böylelikle keyfi zamların ve zaten zam gelecek diyerek erkenden piyasayı yükselten art niyetlilerin önü kesilmiş olur.”

“SADECE FIRINLAR MI DENETLENİYOR”

 Vatandaşın yanı sıra Esnaflar da bu durumdan şikayetçi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Fırıncı Esnafının şikayeti şu şekilde; ” Denetimlere baktığımızda koca çarşı içerisinde herkesi es geçip bir tek fırına geliniyor. Denetimlerden şikayetçi değiliz ama, sadece bu denetimin  bize yapılması bizleri üzüyor. Marketlerde, diğer işyerlerinde kafalarına göre fiyatlar belirlenerek zamlar yapılıyor. Fırınlar sadece Oda tarafından belirlenen tarifeye uymasına rağmen sürekli denetime alınıyor. Sadece fırınlar mı denetleniyor? Marketler, manavlar, pazarlar, mağazaların denetimi ile ilgili bir haber veya bir duyuru görmedik. Her hafta bir kurum fırınları denetledik diye açıklama geçiyor.

OCAK VE ARALIK ÜRÜN FİYATLARI

Malatya’da yerel ve zincir marketlerde rafta duran ürünlerden bazılarının ortalama fiyatları Ocak 2021’de şu şekildeydi; 4,5 Litre Ayçiçek Yağı 60 TL, 5 kg toz çamaşır deterjanı  35 ila 45 TL arası, 19 Litre zeytin yağı 230 TL, 1 kg zeytin 25 ila 35 TL arası, 1 kg kaşar peyniri 32 TL, 1 Kg Kuru Fasulye 12 TL, 1 kg nohut 9 TL, 1 kg kırmızı mercimek 12 TL, 1 Kg Bulgur 5 TL, 50 Kg Un 180 TL, 1 Kg Toz Şeker 4 TL.

Aralık 2021 itibariyle aynı ürünlerin fiyatları şu şekilde; 4,5 Litre Ayçiçek Yağı 120 TL, 5 kg toz çamaşır deterjanı  60 TL ile 90 TL arası, 14 litre zeytin yağı 400 TL, 1 kg zeytin 40 ila 55 TL arası, 1 kg kaşar peyniri 50 TL, 1 Kg Kuru Fasulye 25 TL, 1 kg nohut 20 TL, 1 kg kırmızı mercimek 26 TL, 1 Kg Bulgur 11 TL, 50 Kg Un 320 TL, 1 Kg Toz Şeker 8 TL.

 

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER