Sağlık
Giriş Tarihi : 13-07-2021 07:06   Güncelleme : 13-07-2021 07:06

Delta Varyantı Malatya’da

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Koronavirüsün Delta varyantının da ilimizde görülmeye başladığını hatırlatarak vatandaşları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı. Vatandaşlardan aşı konusunda hassasiyet isteyen Prof. Dr. Bentli, aşılamanın bölgesel olarak yapılacağını ve yoğunluk olan bölgelerde karantina uygulanacağını dile getirdi

Delta Varyantı Malatya’da

Konuyla ilgili olarak gazetemize değerlendirmelerde bulunan İl Sağlık Müdürü Prof.Dr.Recep Bentli, şöyle konuştu. “Geçen cuma günü itibariyle Yüz bin nüfusa düşen vaka sayımızda yüzde 33-34 oranına çok şükür ulaştık. Bu hafta daha da düşük olacağını düşünüyoruz. Çünkü hafta sonu 30 rakamının altında vaka sayıları tespit ettik. Bu arada Delta virüsünün de maalesef elimizde görüldüğünü biliyorsunuz. Delta virüsünün daha hızlı yayıldığını biliyoruz.  Şu an vaka sayıları az olduğu için çok sıkı önlemler alarak, apartman karantinaları olsun, mezra ve köy karantinalarıyla bunu bir miktar önlemeye çalışıyoruz. Ama şu anda Tüm Türkiye'de olduğu gibi açık havalarda insanlarımız bulunması kapalı ortamlarda bulunmaması nedeniyle virüsün henüz ciddi bir yayılımını görmedik. Ama şunu da ifade etmek istiyorum ki İngiltere'de olduğu gibi Avrupa'nın bazı ülkelerinde olduğu gibi bizde de 4 dalgayı,  maalesef delta virüsü ile yaşayabiliriz. Avrupa'da gördüğümüz kadarıyla çok yüksek oranda aşılanan ülkelerde dahi delta virüsü vakalarında da yine hastaneye yatış oranlarında çok fazla bir artış olmadığını görüyoruz.

VATANDAŞLARIMIZ AŞI KONUSUNDA DAHA HASSAS DAVRANMALI

Bentli, açıklamasının devamında ise Delta virüsüne atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı. “İnşallah 4.dalgayı yaşamayız. Ama önümüzde maalesef böyle bir süreç karşımıza çıkabilir. Bu nedenle vatandaşlarımızdan aşı konusunda çok hassas davranmalarını ilimizdeki bu düşük oranı artırmaları konusunda bizlere destek olmalarını rica ediyoruz. Çünkü Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da en yüksek orana sahip yüzde 55’lerdeyiz. Ama maalesef batıya göre çok düşük oranda bir aşılama oranımız var. Bu konuda belki biz kayısı hasadının etkisi, belki sınav etkisi dedik ama bunların hepsi bittiğinde özellikle kırsaldaki tüm vatandaşlarımızı aşı konusunda bize destek olmalarını kendi sağlıklarını ve toplum sağlıklarını düşünmeli bir rica ediyoruz. Şu anda biz artık köylere de biontech aşısı da dâhil olmak üzere aşıyı vatandaşımızın ayaklarına kadar götürüyoruz. Birçok noktamızda aile sağlığı merkezlerimiz Kamu Hastaneleri özel hastaneler dışında birçok noktada, AVM, Organize Sanayi, il müdürlüğümüz, ilçe müdürlüklerimiz, belediyelerimiz gibi birçok noktada aşı yapmaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızdan bu konular kendi sağlıkları için toplum sağlığı için bize destek vermelerini istiyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)