Sağlık
Giriş Tarihi : 17-10-2015 15:37   Güncelleme : 17-10-2015 15:37

Degisen hava sicakliginda çocuklara dikkat!

Çocuk Hastaliklari Uzm. Dr. Tamer Parildar, degisen hava sartlarinda çocuklarin giyim ve beslenmelerine özen gösterilmesi gerektigini belirtti

Degisen hava sicakliginda çocuklara dikkat!

Okul çagindaki çocuklarda ates, burun akintisi, öksürük gibi hastalik belirtileri oldugunda okula gönderilmemesi gerektigini belirten Çocuk Hastaliklari Uzm. Dr. Tamer Parildar, degisen hava sartlarinda çocuklarin giyim ve beslenmelerine özen gösterilmesi gerektigini söyledi. Parildar, “Hava degisimiyle soguk alginligina bagli olarak farenjit, larenjit ve sinüzit gibi rahatsizliklar görülüyor. Mekanlarin havalandirilmamasi sebebiyle üst solunum enfeksiyonu herkese yayiliyor. Böylece iki ana sebepten dolayi hava degisimleri enfeksiyon yapabiliyor” diye konustu.

Mevsim degisikliginin getirdigi rahatsizliklardan kurtulmak için tavsiyelerde bulunan Parildar, “Çocuklarin kapali ve kalabalik yerlere çok götürülmemesi gerekiyor. Marketler, sinemalar, tiyatrolar, buralara çocuklari çok sokmamak lazim. Temiz havalarda evlerin havalandirilmasi gerekiyor. Grip asisi gibi asilarin düzenli olarak yapilmasi lazim. Ama buna ragmen yine de bu soguk alginliklari olusmussa tedavi sart” dedi.

Ates, burun akintisi ve öksürük gibi durumlarda ögrencilerin okuldan alinmasi gerektigini belirten Parildar, “Çünkü çocuk kendini koruyamaz. Bulundugu ortamda kosma, yorulma gibi durumlarda viral enfeksiyon daha da artar. Bir diger mahzuru da yasadigi enfeksiyonu diger çocuklara bulastirma riskidir. Bu iki sebepten dolayi, çocugu okula göndermemek gerekiyor. Iki-üç gün istirahat, bol ihlamur ve nane çayi ile enfeksiyon geçistirilebilir” diye konustu.