Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-12-2021 07:11   Güncelleme : 21-12-2021 07:11

Değişen Fiyatlara Kalıcı Etiket Önerisi

Gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinde ardı arkası kesilmeyen zam furyası devam ederken piyasada herkes kafasına göre zam uyguluyor. Tüketici dernekleri ise özellikle gıdada stokçuluk hem de fahiş fiyatın önüne ambalaj etiketleri ile geçileceğini belirtiyor. Bu uygulama ile stokçuluğun önüne geçilebileceği belirtildi.

Değişen Fiyatlara Kalıcı Etiket Önerisi

Yapılan büyük zamdan sonra vatandaşların tepkisi çığ gibi büyürken tüketici dernekleri, ürün ambalajlarına dikkat çekici bir şekilde fiyat etiketi ve üretim tarihi basılmasını öneriyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinin ambalajlarında görmeye alışık olduğumuz tavsiye edilen satış fiyatı uygulamasının hem stokçuluk hem de fahiş fiyatı bitireceği ifade ediliyor.

Gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinde zamlar devam ediyor. Market çalışanlarının mesaisi etiket değiştirmekle geçerken, tüketiciler raflardaki fiyat değişimine yetişemez oldu. Dolardaki artışı ve nakliye maliyetini topyekûn fiyatlara yansıtan marketler piyasada fahiş fiyatların oluşmasına yol açtı. Özellikle süt ürünleri, yağ, hijyen ürünleri ve giyimde fiyatlar 2-3 kat arttı.

Tüketici Hakları Derneği Malatya Şube Başkan Zuhal Dişer, ürünlerinin ambalajlarına daha fabrikadayken fiyatının yazılmasının doğru bir hamle olacağını ifade ederek, “Ambalajlı ürünlerin üzerine satış fiyatı yazılabilir. Dolayısıyla ambalajında fiyatı yazan ürün tükenene kadar o fiyattan yüksek bir rakama satılamaz.” dedi.

Uygulanacak bu yöntem ile stokçulara büyük darbe vurulacağını kaydeden Dişer,” Günümüzde en büyük sorun stokçuların artması. Bizler bu hususta yapacağımız etiket müdahalesi ile bu sorunu kökten çözebiliriz. Ambalajların üzerine uygulanacak etiket sistemi ile tavsiye edilen fiyat vatandaşlara ibraz edilecek. Fabrikaları ürün takip sistemleri sayesinde belirtilen fiyatın üstünde stokçular piyasaya süremeyecek. Bu da stokçulara en büyük darbe olacak.” Diye konuştu. 

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER