Genel
Giriş Tarihi : 27-01-2017 19:14   Güncelleme : 27-01-2017 19:14

DEAS El Bab’tan Çekilmeye Hazirlaniyor

Türk Silahli Kuvvetleri (TSK), DEAS terör örgütünün TSK’nin yürüttügü kararli harekattan dolayi ümitlerinin ciddi sekilde kirildigini ve El Bab'dan çekilmeye hazirlandigini bildirdi

DEAS El Bab’tan Çekilmeye Hazirlaniyor

TSK'dan yapilan açiklamada, El Bab’ta bulunan sivil halkin DEAS’in tüm tehditlerine ragmen göç etmeyi basardigi ancak sehirde halen 15-18 bin civarinda sivil halkin bulundugu belirtildi. El Bab’taki son durum ile ilgili yapilan açiklamada, su, elektrik gibi temel hizmetler ve asgari yasam kosullarinin yok denecek seviyelere indigi ve bu nedenle saglik sorunu yasayanlarin hayatlarini kaybettikleri kaydedildi. TSK, sehirdeki sivil halkin ayrilmamasi için DEAS terör örgütü mensuplarinin propaganda yaptigini ve böylece insanlarin sehirden kaçmalarina engel olmaya çalisildigina dikkat çekti.

HASAR VERDIRMEK AMACIYLA ÇALISMALAR SÜRÜYOR

Açiklamada, DEAS terör örgütünün savunma hatlarini kuvvetlendirmek ve karsilastiklari kuvvetlere azami kayip, hasar verdirmek amaciyla El Bab'ta yaptiklari istihkam çalismalarina devam ettigi ve özellikle El Bab-Kadiran yolunda Al-Albi mezrasi yakinlarinda sürekli istihkam çalismalarinin yürütülmekte oldugu belirtildi. TSK’nin DEAS terör örgütünün Bab’taki askeri durumuna yönelik bölgedeki güvenilir kaynaklardan temin ettigi bilgilere göre son zamanlarda Tunuslu muhacirlerin El Bab'da yogunluk gösterdigi, DEAS terör örgütünün tüm karargahlarini ve merkezlerini Tadif bölgesine tasidigi ve morallerinin son derece düsük oldugu kaydedildi. Diger yandan, Kabasin ile ilgili alinan son bilgilerde DEAS'in sehirde dösedigi el yapimi mayin ve bombali tuzaklarin yerlerini bilen ve bizzat döseyen kisilerin hava taarruzunda hayatlarini kaybettigi, bu ölen teröristlerin ellerindeki haritaya da ulasilamadigi, bu yüzden bazi terör örgütü mensuplarinin mahsur kaldiklari ve hareket alanlarinin kisitlandigi, hatta bazilarinin kendi bombalariyla öldükleri istihbaratinin alindigi ifade edildi. TSK, DEAS terör örgütünün TSK’nin yürüttügü kararli harekattan dolayi ümitlerinin ciddi sekilde kirildigini ve El Bab'dan çekilmeye hazirlandigi bilgisinin edinildigini açikladi.