Genel
Giriş Tarihi : 27-04-2021 16:15   Güncelleme : 27-04-2021 16:15

Davetiyeciler Kepenk Kapatmak Üzere

Korona virüsün ekonomik olarak etkilediği sektörlerden biri de davetiyeciler oldu. Düğün salonlarına sınırlı sayıda davetli çağırmak zorunda kalan vatandaşların davetiyeleri dijital ortamdan göndermesi matbaacıları da etkiledi.

Davetiyeciler Kepenk Kapatmak Üzere

 

Malatya’da 'da davetiye ve organizasyon sektörü kan ağlıyor. Salonların sınırlı sayıda davetli kabul etmesi, cemiyet yapacakların yakınlarına haber vermek için bastırdıkları davetiyeleri sınırlı sayıda bastırmasına sebep oldu. Kimi vatandaşlar davetiye bastırmaktansa sosyal medya üzerinden çağrıda bulunmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca davetiye sektörü son çırpınışlarını veriyor.

Dünyanın dört bir yanında etkili olan Koronavirüs, ekonomiyi kötü etkilemeye devam ediyor. Mobilyadan beyaz eşyaya, gelinlikçiden düğün salonlarına kadar birçok sektörde derin yaralar açan korona virüs, davetiye ve organizasyon firmalarını da etkiledi. Hükumet tarafından üretilen esnaf destek paketlerinde meslek olarak bile anılmadıklarını, destek kalemlerinden faydalanamadıklarını belirten Esnaflar, tam kapanma süreciyle birlikte çıkmaza sürüklendiklerini söyledi.

Davetiye sektörünün salgın döneminde tamamen dijital ortama geçirildiğini kaydeden Davetiyeciler şu sözleri kullandı,” Salgın öncesi düğün ve sünnet gibi cemiyetler için binlerce davetiye bastırılırken, şimdilerde ise herkes dijital olarak davetiye gönderiyor.  Salgın alışkanlıklarımızı değiştirdi. Şimdi ise tam kapanma süreci var. Bu süreçte ise ne yapacağımızı bilmiyoruz. Destek paketlerinden faydalanmaya çalışsak şartları taşımadığımız söyleniyor. Her pakette restoranlar, lokantalar listenin başına konulurken bizler o listede dahi yer almıyoruz. İnşallah bu süreç kısa süre içerisinde sona  erer.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER