Malatya
Giriş Tarihi : 29-12-2014 18:41   Güncelleme : 29-12-2014 18:41

Darende’de dönüsüm basladi

Darende'de ilçesinde ilk kez kentsel dönüsüm çalismalari kapsaminda eski binalarin yikimina baslandi

Darende’de dönüsüm basladi


Darende Belediye Baskani Süleyman Eser, ilçede kentsel dönüsüm için ilk yikima basladiklarini belirterek “TOKI araciligiyla yapacagimiz kentsel dönüsüm projesi kapsamindaki ilk adim olarak 1977 yilinda iskan evleri olarak yapilan belediyeye ait 32 eski konutun yikimiyla çalismalara basladik. Heyiketegi Mahallesinde, Malatya-Kayseri karayolu üzerindeki evlerin yikim çalismasini inceledik. Alandaki vatandaslara proje hakkinda bilgi verdik. Yikimi belediyeye ait is makineleri ve ekipler tarafindan kontrollü bir sekilde ilerletiyoruz” dedi.


Hazirlanan proje ile yikim yapilan alana alti isyeri, üstü de üç katli konutlar insa edilecegini açiklayan Belediye Baskani Süleyman Eser          Malatya-Kayseri karayolu üzerinde bulunan hem fiziki olarak hem de mekansal anlamda artik islevini yitiren ve de hos bir görüntü sergilemeyen bu eski evleri yikiyoruz. Bu alanda insa edilecek binalar geleneksel mimari tarzimiza uygun olarak projelendirilmektedir. Yol kodunun altina kapali otopark, giris katlara isyerleri ve üstlerine de konutlar insa edilecek. Karayolunu kullananlarin isyerlerinden alisveris yapabilecegi özellikte planlanan binalardaki evler ise özellikle yazlikçi olarak bilinen ailelere de hitap edecek sekildeki konseptler de projelendirilmektedir. Insallah bu çalismalarla eski binalari yikarak buralari o kasvetli havadan kurtararak modern konutlar, isyerleri ve parklarla örnek bir alana dönüstürecegiz. Darende’mizin, insaninin yüzünü güldürecegiz, ilçemizin dokusuna, mimari tarzina uygun alanlari vatandaslarimizin istifadesine sunacagiz” seklinde konustu.
Baskan Süleyman Eser, proje konusunda genis arastirmalar yaptiklarini da ifade ederek sunlari söyledi:

“Özellikle ilçe disinda yasayan hemserilerimizin hasret duydugu, memlekete geldiklerinde yemeklerini yiyecekleri, aileleriyle çocuklariyla dinlenip eglenebilecekleri alanlari olusturacagiz.
Bizler Darende’ye hizmetin en güzelini yapmaya çalisiyoruz. TOKI ile yapacagimiz ortak çalisma ile önümüzdeki günlerde de gerek çarsidaki isyerlerine gerekse de bu alana yapilacak projenin talepleri alinmaya baslayacak. Simdiden hayirli olsun diyorum.”