Genel
Giriş Tarihi : 19-05-2017 17:40   Güncelleme : 19-05-2017 17:40

Darbe girisimine bundan dolayi girdiler

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, dershanelerin kapatilmasinin ardindan FETÖ terör örgütünün saldirmaya basladigini belirterek, "Sadece yilda asgari 1 milyar oradan kazaniyorlardi. Musluk kapatilinca çilgina döndüler. Darbe girisimine bundan dolayi girdiler" dedi

Darbe girisimine bundan dolayi girdiler

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Basbakan Binali Yildirim ile birlikte 19 Mayis Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayrami dolayisiyla 81 ilden ve KKTC’den gelen gençleri Cumhurbaskanligi Külliyesinde kabul etti. Milli sporcularin da bulundugu kabulde Gençlik ve Spor Bakini Akif Çagatay Kiliç ile Içisleri Bakani Süleyman Soylu da hazir bulundu. Burada gençlere hitap eden Erdogan, siyasetin özellikle ülkenin ve milletin gelecegini sekillendirme konusundaki en büyük karar alma mekanizmasi oldugunu belirterek, gençleri siyasete atilmalari yönünde tavsiyede bulundu. Siyasetin taniminin ayni zamanda ’insan yönetme sanati’ oldugunu ifade eden Erdogan, bunun basarilmasi halinde iyi bir siyasetçi olunabilecegini anlatti.

Siyaset gibi önemli bir alanda gençlerin olmamasinin düsünülemeyecegini vurgulayan Erdogan, "Söz sahibi olmadiginiz bir yerde ihtiyaciniz olan ve arzu ettiginiz kararlarin çikmayacagini unutmayin. Bunun için tüm gençlerimizi siyasi, sosyal, kültürel, sportif tüm alanlarda etkin sekilde yer almaya davet ediyorum. Aramizda olimpiyat sampiyonlari, dünya sampiyonlari, Avrupa sampiyonlari var. Onlarla iftihar ediyoruz ama yetmez diyoruz. Bu sayilarin daha da artmasi lazim diyoruz ve bunu da basaracaklarina inaniyorum. Hepsiyle yakindan ilgilenmis biri olarak sizlere basarinin yolunu gösteriyorum. Sizlerden yarim asra yakin bir tecrübenin ürünü olan bu tavsiyemi dikkate almanizi rica ediyorum" diye konustu.

EGITIM ALANINDA YAPILAN REFORMLARI BIRER BIRER SAYDI

 

Erdogan, 2002 yilinda ülkeyi yönetme sorumlulugunu üstlendikleri andan itibaren çocuklarin ve gençlerin egitimine önem verdiklerini kaydederek sunlari söyledi:

"Artik kimse bize sunu söyleyemez; ‘siz bize fiziki imkanlar saglamadiniz.’ Biz 70, 80, 90 kisilik siniflarda okunan dönemden geldik. Ama simdi bu ortalamanin 30 ve altina indigini görüyoruz. Üniversitelerin ülkenin belli illerinde oldugu dönemden geldik. Ama simdi üniversitelerimizin olmadigi il kalmadi. 81 vilayetimizin tamaminda üniversitelerimiz var. Artik ‘sen üniversiteye gel’ demiyoruz, üniversiteyi gencin ayagina götürüyoruz. fen liselerini, anadolu liselerini, bütün düz liselerini hepsini evlatlarimizin, gençlerimizin ayagina götürdük egitim ögretimi rahatlatalim diye. Eksigimiz yok mu? Var. Ögretmen noktasinda eksikliklerimiz var. Simdi bunu telafi etmenin gayreti içindeyiz. Akilli tahtalara geçtik, tablet bilgisayarlara geçtik. Bunlari artik yavrularimiza ulastirmanin gayreti içerisindeyiz. Çünkü yarisiyoruz. Bilimde rekabeti esas aldik. Milli Egitim Bakanliginin bütçesini 7.5 milyar liradan, 85 milyar liraya çikardik. En büyük bütçeyi de buraya ayirdik. Çünkü bilim en önemlisi. Siralamayi degistirdik. Biz göreve geldigimizde milli savunma bir numaraydi, bunu geriye aldik. Egitimi öne çikardik. Ikinci siraya sagligi koyduk. Adalet, emniyet bunlar temel taslarimiz dedik. Simdi bunlar halloldu. Daha iyisi olacak. Bunlari daha iyi yerlere tasiyacagiz."

Dünyanin hiçbir yerinde olmayan sehir hastaneleriyle ülkenin zenginlestirildigini ifade eden Erdogan, Türkiye’nin kendi insanina deger vermesi noktasinda tarihe kayit düsecegini söyledi. Kanuni Sultan Süleyman’in ’Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi’ sözüne atifta bulunan Erdogan, bu dogrultuda hareket ettiklerini ve bunu basaracaklarini vurguladi. Erdogan, 270 bin yeni dersligi Türkiye’ye bu dönemde kazandiklarini dile getirerek, siniflardaki bu sayinin önemine dikkat çekti. Fatih Projesiyle okullara suana kadar 432 bin etkilesimli tahta kazandirildigini, ögrencilere ise 1 buçuk milyona yakin tablet bilgisayari dagittiklarini vurgulayan Erdogan, bu yil ise 100 bin yeni etkilesimli tahta kurumu ve 2 buçuk milyon tablet dagitimiyla projeyi devam ettirdiklerini ifade etti. OECD ülkeleri içinde en genç ögretmen kadrosuna sahip olan ülkenin Türkiye olduguna dikkat çeken Erdogan, "Muhalefet bunu konusmuyor çünkü islerine gelmiyor" diyerek muhalefetin tavrini elestirdi.

"FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BIZE ILK SALDIRISI DERSHANELER KONUSUNA GELDI"

 

Erdogan, okul öncesi egitimi giderek yayginlastirdiklarina deginerek sunlari kaydetti:

"Anaokulu denilen kavram 15 sene önceden neredeyse literatürde yoktu, yüzde 12’ydi. Simdi yüzde 40’i devirdik. Artik aileler anaokulunu konusuyor. Imkanlar artik olusmaya basladi. Ilkögretimde okula gitmeyen ögrencimiz neredeyse kalmadi. Ortaögretimde okullasma orani yüzde 77’yi, yüksekögretimde yüzde 41’i buldu. Ders kitaplarini ücretsiz veriyoruz. Imkani olmayan ailelere egitim destegi saglayarak tasimali ve yatili egitimi yayginlastirarak tüm çocuklarimizin okula gitmelerini tesvik ettik. Egitim sisteminde de önemli reformlari hayata geçirdik. 28 Subat döneminin ürünü olan, isin mantigina da uymayan 8 yillik kesintisiz egitimi kaldirdik, onun yerine 4+4+4 sistemini getirdik. Böylece çocuklarimizin 4 yillik ilkokul döneminden itibaren farkli alanlara yönelebilmesine imkan sagladik. Kat sayi adaletsizligini ortadan kaldirdik. Üniversiteye giriste esitligi getirdik. Dershaneleri tamamen kapatarak aileleri adeta paralel bir egitim sistemi haline dönüsmüs olan bu sektörün yükünden kurtardik. Soyguncular, egitim mafyalari türemisti ve bu mafyalar benim garip halkimi sömürüyordu. Çocugu üniversiteye girebilsin diye evinden davarini satan analar vardi, bilegindeki bilezigi satan analar vardi Anadolu’da. Bu olamaz dedik ve bunu kaldirdik. Simdi hafta sonlarinda telafi kurslarini devlet ücretsiz olarak bizzat yapar hale geldi. Biliyorsunuz FETÖ terör örgütünün bize ilk saldirisi buradan geldi. Çünkü kaynak ellerinden alindi. Oradan büyük bir kaynak vardi. Sadece yilda asgari 1 milyar oradan kazaniyorlardi. Musluk kapatilinca çilgina döndüler. Bu sebeple basladi, darbe girisimine bundan dolayi girdiler. Sadece bu durum bile dershaneler konusundaki tavrimizin ne derece dogru oldugunu göstermistir."