Genel
Giriş Tarihi : 21-09-2017 15:53   Güncelleme : 21-09-2017 15:53

Danistay’dan Ögretmene Müjde!

Hizmet puani yetersizligi sebebiyle es durumundan tayin talebi kabul edilmeyen ögretmenlere müjdeli haber Danistay'dan geldi

Danistay’dan Ögretmene Müjde!

Genellikle yaz aylarinda dügün yapmayi planlayan bekar ögretmenleri kara kara düsündüren es durumu tayiniyle ilgili Danistay'dan önemli bir karar çikti. Hizmet puani yetersizligi sebebiyle es durumundan tayin talebi kabul edilmeyen ögretmenin açtigi davada, ögretmen lehine karar veren yüksek mahkeme, es durumu tayinlerinde hizmet puaninin aranmamasi gerektigine hükmetti.

Diyarbakir'in Ergani ilçesi Haniköyü Ilkögretim Okulu'nda okul öncesi ögretmeni olarak görev görev yapan ögretmen, Emniyet Genel Müdürlügü bünyesinde çalisan esinin Ankara il merkezine atanmasi üzerine 2012 Agustos özür durumuna bagli yer degisikligi talebinde bulundu. Ankara iline hizmet puani yetersizliginden atanamayan ögretmen, es durumundan atanabilmek için sinif degisikligi yoluyla memur olarak Ankara iline atandi. 2013 Subat özür durumuna bagli yer degisikligi döneminde es durumu özrünün bulundugu Ankara iline okul öncesi ögretmeni olarak atanmak üzere elektronik ortamda yaptigi basvurunun yine puan yetersizligi gerekçesiyle reddedilen ögretmen bu kez konuyu yargiya tasidi. Ankara 1. Idare Mahkemesi. davanin reddi yönünde karar verdi. Hukuk mücadelesini sürdüren ögretmen bu kez davayi Danistay'a tasidi.

"ÖGRETMEN ES ILE IS IKILEMINDE BIRAKILAMAZ"

Danistay 2. Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza atti. Mevcut yasa hükümleri ve yönetmeliklere dikkat çeken daire, davacinin Ankara ilinde polis memuru olarak görev yapan esi sebebiyle 2013 Subat ayi özür grubu yer degistirme basvurularinda norm kadro durumu yahut hizmet puani gibi hususlar dikkate alinmaksizin kabul edilmesi gerektigine hükmetti. Davacinin tayin talebinin kabul edilmesi gerekmedigine, puan yetersizligi öne sürülerek basvurusunun reddedilmesinin belirtilen yönetmelik hükmüne aykirilik arz ettigine vurgu yapildi. Ögretmenlik mesleginin özel ihtisas gerektiren bir meslek olduguna dikkat çekilen Danistay 2. Dairesi'nin kararinda su ifadeler kullanildi: "Devlet Memurlarinin Yer Degistirme Suretiyle Atanmalarina Dair Yönetmeligin 9. maddesinde, ögrenim ve uzmanligin yer degistirme suretiyle atamalarda gözönünde bulundurulmasi gereken temel ilkelerden oldugu ortadadir. Kamu görevlilerinin özel kosullarina göre verimliliklerinin en yüksek oldugu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanilacak bir biçimde çalistirilmalarinin kamu yararina daha uygun düstügü ve kamu hizmetinden beklenen faydanin da bu sayede arttigi anlasilmaktadir. Kamu görevlilerinin, gördügü egitime uygun alanda çalismasi sayesinde maddi ve manevi varliginin gelismesini daha iyi tamamlayabilecegi, toplumun temeli olan ailenin korunmasi ve refahi için Devlet tarafindan gerekli tedbirlerin alinmasi Anayasal bir yükümlülük oldugu hususlari birlikte dikkate alinmalidir. Bu durumda davacinin es mazeretine dayali olarak yaptigi atanma isteminin 'hizmet puaninin yeterli olmamasi' nedeniyle reddine iliskin islemde hukuka uyarlik, davanin reddi yolunda hüküm kuran Ankara 1. Idare Mahkemesi kararinda yasal isabet bulunmamaktadir. Açiklanan nedenlerle, davacinin temyiz isteminin kabulüyle, Ankara 1. Idare Mahkemesi'nce verilen kararin bozulmasina, yeniden bir karar verilmek üzere dosyanin adi geçen mahkemeye gönderilmesine oy çokluguyla karar verildi".