Malatya
Giriş Tarihi : 17-09-2017 16:30   Güncelleme : 17-09-2017 16:30

“Daha da Iyisini Istiyoruz”

Okul ve çevresinde alinacak olan tedbirlerle ilgili genelgeyi 81 il valisine gönderen Içisleri Bakanligi bu genelge ile hem velilerin hem de ögrencilerin can ve mal güvenligini saglayip huzuru hedefledi. Yayinlanan genelgenin en çok ‘Internet ve elektronik oyun salonlarina ders saatlerinde ögrenci alinmayacak, Çocuklara sigara, alkol, gibi madde satislari denetlenip, satanlara cezai islem uygulanacak’ uygulamalarini takdir ettiklerini vurgulayan vatandas genelgenin daha da iyi olmasini istedi

“Daha da Iyisini Istiyoruz”

>>Hanife Sari

Yaklasik bir hafta önce okullarda alinacak önlemleri, güvenlik tedbirlerini 81 il valiligine genelgeyle duyuran Içisleri Bakanligi, bu genelgeyle okullarin bulundugu çevrelerde meydana gelen suç türleri, sayilari ve çevresel faktörleri göz önüne alinarak risk analizine dayali planlamalarin yapilmasini istedi. Duyurulan bu genelgeyle: Okullarda; çocuk, asayis, narkotik ve trafik birimlerinden ekipler bulunurken, kolluk kuvvetleri personelinden “Güvenli Egitim Koordinasyon Görevlisi” tüm okullar için görevlendirilecek. Okulla iliskisi bulunmayan kisiler uzaklastirilacak, gerekiyorsa cezai islem uygulanacak. Çocuklara sigara, alkol, bali, tiner gibi madde satislari denetlenip, satanlara cezai islem uygulanacak. Çevredeki metruk bina ve yapilar denetlenecek. Çocuklarin, bedensel ve cinsel gelisimini olumsuz yönde etkileyebilecek müstehcen ve diger olumsuz unsurlarin yani sira yasadisi örgütlerin ve ideolojik faaliyetlerin etkilerinden uzak tutulmasi ve korunmasi saglanacak. Internet ve elektronik oyun salonlarina ders saatlerinde ögrenci alinmayacak, ders saati disinda yas sinirlamasina uyulacak. Bar, kiraathane, kahvehane ve umuma açik yerlere ögrenci alinmayacak. Park, bahçe gibi kamuya açik alanlarda ögrencilerin madde bagimliligi ve diger zararli aliskanliklara karsi korunmasi amaci ile diger kurumlarla koordineli çocuk, narkotik ve asayis ekiplerince denetimler artirilacak. Motosiklet Polis Timleri ile Narkotik Suçlarla Mücadele birimleri okul önleri ve çevresinde olacak. Timler, muhtar ve mahalle sakinleri ile isbirligi yapacak. Polis Sube Müdürlerince çocuklarin kisisel güvenlik ve suçtan korunmasi hususunda egitim programlari hazirlanacak ve okul yöneticileri ile koordineli olarak ögrencilerin bu programlara katilmalari saglanacak.

“ÇOCUKLAR ARTIK DERSTE DERS ISLEYECEK”

Içisleri Bakanligi’ nin yayinlamis oldugu genelgeyi sordugumuz vatandas, güvenlik tedbirlerinin üst seviyede tutuldugunu dile getirip, A’ dan Z’ ye hemen hemen her seyin düsünüldügünü belirtti. Ardindan en çok çocuklarin okulu kirmasindan korktuklarini dile getiren Ayse Çevik,  Nurdan ve Ecenur Bilgin: “Bu genelgede ‘Internet ve elektronik oyun salonlarina ders saatlerinde ögrenci alinmayacak’   deniliyor. Bu bizim için çok iyi.  Günümüz teknoloji devri, bu nedenle çocuklar bilgisayar, telefon, tablet gibi aletlerle yatip onlarla kalkiyor. Bu yüzden çocuk okulu bir eziyet olarak görüyor ‘40 dakika oturup ders dinleyecegime gider internette takilirim’ diyor. Bizim de sürekli endise kaynagimiz oluyordu bu durum. Ama simdi içimiz rahat çünkü yasak, çocuklar artik derste ders isleyecek, ders bittikten sonra da artik bizim de iznimizle nereye gitmek isterse gidecek. Onun disinda zehir satacaklar da bu genelgeyle okul disinda rahat dolasamayacak bu içimize su serpiyor. Içisleri Bakanligimizin bu konuda verdigi bütün kararlar yerinde, bunun daha da iyisini kendilerinden istiyoruz” seklinde konustu.