Türkiye
Giriş Tarihi : 02-09-2016 20:04   Güncelleme : 02-09-2016 20:04

'Çözüm Mözüm Yok Kardesim'

Basbakan Binali Yildirim, “Çözüm mözüm yok kardesim. Çözüm vatandasta. O firsati kaçirdilar. Vatandasla aramizdaki hainleri çikaracagiz. Terör örgütünün Kürt vatandaslarimizin basina bela olmadan kurtaracagiz. Çünkü bu terör örgütlerinin Kürtler diye bir sorunu yok. Kürt vatandaslarimizin PKK terör örgütü sorunu var” dedi

'Çözüm Mözüm Yok Kardesim'

Basbakan Binali Yildirim, “65. Hükümet’in Ilk 100 Günü” isimli degerlendirme toplantisinda yaptigi konusmada, 100 günde tüm bakanliklarin yaptigi çalismalari paylasmak istedigini belirterek, “Adalet alaninda 100 günde yaptigimiz çalismalara göz atmak gerekirse, özellikle ‘geciken adalet adalet degildir’ algisi maalesef yillardir adalet sistemimizin önünde en büyük sorundu. Adaletin gecikmeden tecelli etmesi için bölge idare mahkemelerini ya da diger adiyla istinaf mahkemelerini faaliyete geçirdik. 20 Temmuz itibariyle çalismaya basladi. Davalar çok uzun yillar sürüyor. Yargitay’a Danistay’a gidiyor. Orada da dosyalar birikiyor. Vatandas umudunu kesiyor. Geciken adalet adalet olmuyor. Belirli suçlar ve belirli parasal miktarlara kadar olan davalar ilk dereceden sonra istinaf mahkemesine gelecek orada is bitecek Yargitay’a Danistay’a gitmeyecek. Bu yillardan beri beklenen bir seydi. Böylece Danistay Yargitay içtihada yönelik büyük ölçekli davalara bakmak durumunda kalacak. Üst yargida yeniden yapilandirmaya gittik. Özellikle Yargitay’in Danistay’in gelismis ülkelerdeki örneklerine benzer sekilde üye sayilarinda azaltmaya gittik, daire sayilarinda azaltmaya gittik. Bunun bir sebebi de içtihat mahkemeleri kurulunca genis yapiya ihtiyaç kalmamasiydi. Bu ayni zamanda tasarruftur. Hem islerdin hizlanmasi hem de bu alanda daha hizli sonuç alinmasi için bu düzenlemeleri yaptik. Malum 15 Temmuz’da yasadigimiz terör girisiminden sonra çok sayida bu darbe girisimine istirak edenler gözaltina alindi, tutuklama karari verildi. Yargilamalari önümüzdeki dönemde devam edecek. 1 Temmuz 2016 tarihinden daha önce mahkemelerde hüküm giymis cezaevlerinde bulunan tahliyelerine 1 yil kalanlar zaten sartli olarak çikariliyor. Iyi halleri devam edenlerin 1 yil yerine 2 yil kala birakilmasini öngören bir düzenleme yapildi. Bu uygulamaya girdi. ” seklinde konustu.

“100 GÜN IÇINDE 205 BIN VATANDASIMIZA IS SAGLAMIS OLDUK”

Çalisma ve Sosyal Güvenlik alaninda yapilan çalismalara iliskin Yildirim, “Çalisma sosyal güvenlik alaninda 100 gün içerisinde ciddi reformlar yaptik. 50 isçi altinda isçi çalistiran isyerleri az tehlikeli sinifindaki isyerlerindeki uygulamada bazi sikintilar bas gösterecegi dikkate alinarak yasadan gelen uyarilari degerlendirdik. Bu uygulamayi 1 yil erteledik. Is sagligi ve is güvenligi kanunu az tehlikeli islerde ve 50 isçi ve daha az çalistiran yerlerde 1 yil süreyle ertelendi. Yeniden gözden geçirilecek. Kamu ve özel kesim dahil. Turkuaz kart beyin göçünün geri getirmeye yönelik bir uygulamadir. Bu baglamda yurt disinda gerek Türk gerek yabanci uyruklu beyinlerin ülkemize katma deger saglayacak bilim insanlarinin Türkiye’ye gelmesini saglayacak bir tesvik unsuru olarak bu da getirilmistir. Amaç Türkiye’de yatirim yapmayi tesvik etmek üretimi tesvik etmek istihdami tesvik etmek. Bir önemli uygulama istihdam alaninda oldu. Fabrikalar isçi alirken onlarin yetismesi için bir mesai para harciyorlar. Bunun yüküne katlanmak istemiyorlar. Dolayisiyla ben yetismis adam alayim diyorlar. Bunun önüne geçmek için program baslattik. Dedik ki1 yil boyunca al çalistir hem is ögrensin ama bunun getirdigi yükü de senin sirtina vurmayacagiz. Devlet olarak parasinin yarisini biz verecegiz. Isbasi egitimi 6 aydan 1 yila çikardik. Isverene yük gelmiyor. Ayni zamanda da ise giren meslek ögreniyor. Ondan sonra da tam kapasite çalismaya devam ediyor. 100 gün içinde 205 bin vatandasimiza is saglamis olduk. Er erbaslarin saglik hizmetinden istifade etmelerini getirdik. 15 Temmuz darbe girisiminde sehitlerimize ve gazilerimize kanunen bu unvanin verilmesi ve bölücü terörle mücadelede vatan savunmasi için mücadele eden bütün sehitlerimize tamamen ayni haklarin saglanmasi imkanini getirdik” ifadelerini kullandi.

Yildirim, konusmasina söyle devam etti: “Tarimsal kooperatiflerin borçlarini 5 yila yaydik. Bin 640 milyon para ödeyeceklerdi. Dedik ki millete zora sokacak halimiz yok. Dedik ki 5 yil boyunca ödeyin. Ayrica yeni aldigimiz karar çiftçilerimizin Ziraat Bankasina, Tarim Kredi Kooperatifine olan borçlarini da tamamen 1 yil süreyle erteliyoruz. Gübre de ve mazotta KDV kalkmisti. Buna ilave olarak gübrede de yüzde 17 indirim saglandi. 50 kiloluk torba 99 lira yerine 67 liraya inmis oldu. Çiftçilerimize besicilerimize buradan müjdeyi veriyorum. Tarimda havza bazli desteklemeye geçiyoruz. Yani herkes her yerde her seyi ekip biçmeyecek. Dolayisiyla birisi patates ekiyor, digeri de ekiyor. Patates fiyati çöküyor. Bunun yerine mevsim cografi sartlar bölgelere göre hangi ürünlerin hangi havzalarda yetisecegine bakanlik karar verecek. Böylece üretilen üründe para edecek. Kendi içinde rekabete girmeyecekler. Burada Türkiye kazanacak. Türkiye kalkinmayi tarimla saglayacak. Tarim bizim için hükümetimiz için bundan böyle stratejik bir alan olarak ele alinacak. Bu konudaki katma degerimiz ekonomimize olan katkisini daha da arttiracagiz. Genç tarim isçisi projesini baslattik. Her bir gencimize 15 bin gencin her birine 30 bin lira karsiliksiz para veriyoruz. Git tarimla ugras, yeter ki oradaki topraklari isleyelim. Damizlik agirlikli destekleme projesine geçis yapiyoruz. Önümüzdeki yildan itibaren çalismalar bitmis olacak ve desteklemeleri parça pinçik vermeyecegiz. Yilda iki sefer ekim ve hasat dönemlerinde vermek suretiyle vatandasimizin beklentisinde karsilamis olacagiz. Arazilerin toplulastirilmasiyla sulamasini projelerini birlikte yürütecegiz.” Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakani Faruk Çelik, “Havza bazli üretimle 941 havza belirlendi. Çalismalari tamamladik. Buradan elde edecegimiz tarimsal hasila 11 milyar liradir” dedi.

“KARARLILIGIMIZ ARTARAK SÜRÜYOR”

Içisleri Bakanligi’nin çalismalarina deginen Yildirim, terörle mücadelenin 24 Temmuz’dan itibaren yeni bir anlayisla devam ettigini belirterek, “Yeni anlayis nedir? Ülkenin her kösesinde vatandasimizin cani mal güveligi saglanincaya kadar vatandaslarimizin yurdun her kösesine rahatça seyahat edinceye kadar terör gruplarinin bölücü terör unsurlarinin güvenlik kuvvetlerimize, sivil vatandaslarimiza yönelik saldirilari tamamen bitinceye kadar operasyonlara ara vermeden devam edecegiz. Buradaki kararliligimiz artarak sürüyor. Bu baglamda hatirlarsiniz sehirlerimizde, ilçelerimizde maalesef çukurlar açildi. Hendekler kazildi. Vatandaslarimiz çok zor sartlar altinda bölgeden ayrilmak zorunda kaldilar. Bütün bu ilçelerimizde, illerimizde terör unsurlari temizlendi” seklinde konustu.

“ÇÖZÜM MÖZÜM YOK KARDESIM. ÇÖZÜM VATANDASTA”

Dogu ve Güneydogu’daki yapilarin 1 yil içerisinde teslim edilecegini bildiren Basbakan Yildirim, “1 yilda evler teslim edilecek ama diger tarihi yapilar biraz daha zaman alacak burada vatandaslarimizin sunu bilmesini istiyorum. Hükümetimiz iç güvenligin saglanmasi konusunda hiçbir taviz vermeyecek. Çözüm mözüm yok kardesim. Çözüm vatandasta. O firsati kaçirdilar. Vatandasla aramizdaki hainleri çikaracagiz. Terör örgütünün Kürt vatandaslarimizin basina bela olmadan kurtaracagiz. Çünkü bu terör örgütlerinin Kürtler diye bir sorunu yok. Kürt vatandaslarimizin PKK terör örgütü sorunu var. Biz bu sorunu kentlerde büyük ölçüde kontrol altina aldik. Simdi kirsalda güvenlik birimlerimiz, silahli kuvvetlerimiz, jandarmamiz, polisimiz bitin gücüyle üzerine gidiyor. Gitmeye de devam edecek” ifadelerini kullandi.>>IHA