Malatya
Giriş Tarihi : 21-09-2017 15:28   Güncelleme : 21-09-2017 15:28

“Çözüm Için Yeterli Degil”

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârlari Konfederasyonu arasinda imzalanan protokol ile sadece servis soförleri degil, dolmus, taksi, halk otobüsü soförleri de artik mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda olacak. Yapilan düzenlemenin yasanan sorunlari çözmeyecegini vurgulayan Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odasi Baskani Mesut Ince, “ Kesinlikle mesleki yeterlilik belgesi servisçi esnafimizin, minibüsçü esnafimizin sorununu çözmeyecektir. Üzerine bir mali külfet getirecektir. Bunla beraber esnafimizin hak ve hukukunu korumak için bazi yönetmelik ve kanunlarin degismesi gerektigini düsünüyorum.” dedi

“Çözüm Için Yeterli Degil”

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârlari Konfederasyonu (TESK) arasinda imzalanan protokol ile  sadece servis soförleri degil, dolmus, taksi, halk otobüsü soförleri de artik mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda olacak. Yeni düzenlemeyi Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odasi Baskani Mesut Ince ile konustuk. Düzenlemenin yetersiz oldugunu ve sorunlari çözmeyecegini, soför esnafinin daha farki sorunlari oldugunu dile getiren Ince sunlari dile getirdi: “Bu güne kadar sahipsiz birakilan, kendi kaderine terk edilen servisçi esnafini maalesef hükümetimizde gündemine almistir. Bu noktada bir takim çalismalar yapilmistir. Mesleki yeterlilik Belgesi güzel bir uygulama sorunlari çözmede yetersiz. Bizim daha farkli sorunlarimiz var. Bizler de Malatya’da Minibüs ve Servisçi Odasi Baskani olarak 4 yila yakindir her zaman dile getiriyoruz, ‘Servisçi esnafimizdan rüsvet almayin.' diyoruz. Servisçi esnafimiz devletimizin bize ön gördügü 5362 sayili Esnaf Kanunu, 63-62 Büyüksehir Belediyesi Kanunu bunlara uygun ikame kurulu ile uygulanan fiyat arifesi dogrultusunda belirtilen kriterlerde hizmet vermek istiyoruz. Bu hizmet verilmek istendigi zaman devlet olarak okullardaki haksiz uygulamalarin önünü almadiginiz sürece mesleki yeterlilikle beraber ne yaparsaniz yapin yine sikintilar devam edecektir.”

“SERVISÇI ESNAFININ ALT YAPISINI OLUSTURMADAN…”

Ince sözlerini su sekilde sürdürdü: “Tabi mesleki yeterlilik belgesi önemli bir belge, uluslararasi mesleklerin belli kriterlerden, sinavdan geçmesi, soför esnafimizin egitilmesi her noktada diksiyon, ögrenciye davranis sekilleri olabilir, veliye davranis sekilleri olabilir, minibüslerde yolcuya davranis sekilleri olabilir. Bu noktada egitilmelidir. Bu dogdu. Ama siz servisçi esnafinin alt yapisini olusturmadan, servisçi esnafinin hak ve hukukunu korumadan mesleki yeterlilik belgesini git al parayi ver, mesleki yeterlilik kuruluslari var devletimizin yetki verdigi, tabi ki bir bedel ödenecek bir kurstan geçeceksin yine esnafimiza bir maddi külfet getirecek esnafimiza. Bu bizleri magdur edecektir.  Devlet bize emretti biz de yasa ve kanunlara uymak için biz mesleki yeterlilik belgesini almak zorundayiz. Buradan Gazeteniz araciligi ile Türkiye'ye sesleniyorum okul aile birligi okul servis yönetmeliginin 7. Maddesinde söyle diyor; Okul servis araçlarinin kiralanmasi her yil okul aile birligi baskaninin baskanliginda okul aile birligi yönetim kurulu karari ile belirlenecek bir temsilci, okul aile birligi yönetim kurulunca çocugu servisle tasinan veliler arasindan tespit edilecek 4 velinin ve okul aile koruma derneginin karari ile belirlenecek 1 temsilci ile varsa egitim vakfi kurulunca belirlenecegi bir temsilcinin katilacagi komisyon tarafindan belirlenir. Bu maddenin anlami sudur; A okulu diyelim okul aile birligine A sirketi gittigi zaman okul aile birligi bana kaç lira vereceksin, okula kaç lira bagis yapacaksin diyor. Isin temelinde yatan problemlerin temelindeki sikinti bu. A sirketi gidip 10 bin lira verecegim diyor. B sirketi gidiyor o ondan daha fazla para vaat ettigi zaman okul aile birligi ona ben seninle çalisirim diyor ve sözlesmeyi imzaliyor. Okul aile birligi su sorulari sormuyor; Senin 3' te 1 özmal aracin var mi, senin araçlarin korsan mi, büyüksehir belediyesinden çalisma ruhsatin var mi, odaya kayitli mi, maliyeye kayitli mi, servis soförünün yaslari uygun mu, psikoteknigi var mi, SRC'si var mi, ehliyeti var mi? Bu ve benzeri sorulari sormadigi gibi parayi ver okulda istedigin gibi tasimacilik yap. Bunun bir denetimi yok çünkü sen okula bagisi yaptin orasi senin babanin çiftligi gibi hareket edebiliyorsun ve bununla beraber tekrar diyor ki 7.maddenin 3. bendinde de; Ögrenci velileri istemeleri halinde çocuklarini herhangi bir okul servisi araci isleteni ile anlasarak tasitabilir. Bunun temelinde yatan okul aile birliginin yönetimlerinin bazi okul müdürlerinin servisçi esnafindan gayri resmi olarak aldigi bagis adi altinda ki rüsvetlerdir.”

“YER YER TEHDIT ALDIK AMA HAKLI MÜCADELEMIZDEN VAZGEÇMEDIK”

 Ince: “Servisçiler odasi olarak bizim görüsümüz okul servis yönetmeliginin 7. Maddesinde okul aile birligine verilen yetkiler alinarak illerde komisyon kurulmasi yetkinin valiligimiz, milli egitimimiz ve servisçi odalarindan olusan komisyon ile ilgili firmalara ve ilgili servisçi esnafina dagitilmasi ve okullarin paylastirilarak esit ve haksiz rekabeti ortadan kaldirilmasini, bir çalisma yapilmasini yillardir talep ediyoruz. Bizler 4 yildir Malatya’da basin araciligi ile haykirdik. Malatya’da çok büyük bir problem vardi. Oda olarak yapmis oldugumuz çalismalarin sonucunda devlet okullarinda alinan zoraki bagislari minibüs ve servisçiler odasi yönetimi ile birlikte çalisarak Malatya’da belli bir noktaya geldik. Malatya’daki devlet okullarindaki zoraki bagisi kaldirdik. Esnafimiza bir öz güven geldi. Haksiz uygulama yapan okullarla da büyük mücadelemiz oldu. Yer yer tehditler aldik, yer yer sorunlar yasadik ama biz hakli mücadelemizden asla geri adim atmadik.” ifadelerini kullandi.

“SERVISÇI ESNAFININ SORUNUNU ÇÖZMEYECEKTIR”

Ince: “su an için devletimizin yetkilendigi mesleki yeterlilik kuruluslari var. Bununla ilgili bireyler yeterli bir düzeyde egitilecek belli bir kurstan geçecek. Su an için bizlere gelen bir yazili evrak yok. Asamanin nasil olacagi, soför esnafinin nasil mesleki yeterlilik belgesi alacagi noktasinda. Bize gelecek resmi yazi sonucunda soför esnafimizi bu konuda bilgilendirecegiz.  Yetki verilmis mesleki yeterlilik kuruluslarindan da bu belgeyi almalari için soför esnafimizi yönlendirecegiz. Ancak ben kesinlikle mesleki yeterlilik belgesi servisçi esnafimizin, minibüsçü esnafimizin sorununu çözmeyecektir. Üzerine bir mali külfet getirecektir.  Bunla beraber esnafimizin hak ve hukukunu korumak için yönetmelik ve kanunlarin degismesi gerektigini düsünüyorum. Esnafimizin evine bir parça götürecegi ekmegi helalindan kazanmasi için yönetmeliklerin yeniden yapilmasi ve esnafimiza para kazandirilmasi gerektigini düsünüyorum. Para kazanmadigi takdirde, evinin geçimini saglamadigi takdirde sorun her zaman devam edecektir. Okullardaki yasamis oldugumuz sorunlar çözülmelidir. Özellikle su an özel okullarda çok büyük sorun yasiyoruz. Özel okullarda bagis adi altinda rüsvet devam ediyor. Devletin ilgili kurumlari bazi özel okullari denetlemesi lazim. Çünkü özel okullar çocuklardan fazla ücret aliyor. Ben özel okullara sesleniyorum almis oldugunuz paralardan vaz geçin yoksa sonucuna katlanmak zorunda kalirsiniz.” seklinde konustu.

“BAZI KANUN VE YÖNETMELIKLER DEGISMELI”

Ince sunlari vurguladi: “Mesleki Yeterlilik Belgesinin tabi olumlu taraflari var. Dikkatsiz sürücüler, yeterli olmayan, soförlükle ilgisi olmayan sürücüler, 26 yasin altinda olan sürücüler engellenir. Soförlerimize diksiyon dersi verilir. Avrupa standartlarinda egitim verilir.  Ben bunlara olumsuz demiyorum bunlar güzel seyler ama yeterlilik belgesi Türkiye’de yasanilan sorunlarin çözüm noktasinda yeterli degildir. Bununla beraber bazi kanun ve yönetmeliklerin degismesi gerektigini düsünüyorum. Bir minibüsçünün bir soför esnafini bagli bulundugu 6-7 tane bakanlik var.  Biz derdimizi hangi bakanliga anlatalim. Tek bir bakanlik çatisi altinda toplandigi zaman esnaf temsilcisi olarak sorunumuzu bakanligimiza rahat iletiriz. Bizler mesleki yeterlilik belgesine olumlu bakiyoruz ama bunun altini doldurmadigin takdirde diger sorunlari da çözmedigimiz takdirde büyük sorun yasanacaktir.”