Sağlık
Giriş Tarihi : 10-07-2017 14:18   Güncelleme : 10-07-2017 14:18

Çok Soguk Dus Kalp Rahatsizligini Tetikleyebilir!

Yaz sicaklari, genel vücut sagligi için olumsuz etkilerinin yani sira kalp sagligi için de çesitli tehlikeleri beraberinde getirebiliyor. Beslenme ve uyku düzeni, kiyafet seçimi, vücudun soguk- sicak dengesinin korunmasi ve günesten korunma, kalp hastalarinin yazin dikkat etmesi gereken önemli noktalar arasinda yer aliyor. Dus alinan suyun soguk olmasi ya da klima havasina dogrudan maruz kalinmasi gibi durumlar kalp sorunlarini tetikleyebiliyor

Çok Soguk Dus Kalp Rahatsizligini Tetikleyebilir!

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Ahmet Taner Çetintas, sicak havalarda kalp rahatsizligi bulunan kisilerin dikkat etmesi gereken noktalari anlatti.

SICAK HAVADA GELISEN GÖGÜS AGRISINA DIKKAT!

Yaz sicaklari her insan için çesitli saglik problemlerine neden olabilmektedir. Özellikle 50 yas üzeri, asiri kilolu ve kalp rahatsizligi bulunan kisiler için tehlikeli olan sicak havalarda vücut normal sicakligini korumak için daha fazla çaba sarf eder. Terleme ve derinin sicakligi vücuda esit dagitma çabasi, temel olarak bunu saglar. Bu ugras kalp hizini artirir ve kan basincinin düsmesine neden olarak kalp damar sistemine ek bir yük bindirir. Bu yük, bilinen kalp hastaligi olan kisilerde belirtilerin kötülesmesine neden olabilir. Kalp damar hastaligi olan bir insanda gögüs agrisi baslayabilir ya da kalp yetersizligi olan birinde nefes darligi gelisebilir veya artabilir.

SOGUK DEGIL, SERIN ORTAMDA DINLENIN

Hava sicakliginin çok yüksek oldugu yazlik bölgelerde 40-50 derece sicaktan, klimanin çalistigi 18-20 derecelik bir ortama girmek, özellikle kalp hastalari için hayati risk olusturabilmektedir. Klimali ortamlar akciger hastaliklarina da neden olabilmektedir. Hastanin akcigerlerdeki oksijen kapasitesine ait bir bozukluk, kalp krizine ve kalp yetmezligine yol açabilmektedir. Bu nedenle klimali ortamda bulunulacaksa, ideal klimali ortam isisinin 22 derecenin altinda olmamasi çok önemlidir. Klima kullaniminda önemli olan, soguk degil serin ortamlar olusturulmasidir.

SICAK HAVALAR ILAÇLARIN ETKISINI DEGISTIREBILIR

Yaz mevsiminde kalp krizi geçirme riski yüksektir. Bu mevsimde hava sicakligindaki degisimler ve çok sicak ile soguk hava dalgalanmalari damarlar üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Kalp hastaligi tedavisinde kullanilan ilaçlarin etkileri sicak havalarda degisebilir. Bu nedenle havalarin isinmasiyla birlikte kalp hastaligi olan kisilerin ilaç tedavisini doktoruna danisarak düzenlemesi gerekir. Doktora danismadan herhangi bir kalp ilaci kesilmemeli ya da dozu degistirilmemelidir.

KALP HASTALARININ DIKKAT ETMESI GEREKENLER

1.Gün içerisinde özellikle ögle ve ögleden sonra saat 16.00’a kadar olan sürede açik havada bulunmayin

2.Günesin altinda 15 dakikadan fazla kalmayin

3.Eger günesli bir havada açik havada vakit geçirecekseniz, mutlaka yeterli miktarda su içmeye dikkat edin

4.Yorucu fizik aktivitelerden kaçinin, yaz aylarinda düzenli bir egzersiz programina baslamadan önce mutlaka doktorunuza danisin

5.Sivi kaybini artirmayacak pamuklu, açik renkli giysiler giymeye, sapka ve gözlük takmaya özen gösterin

6.Yürüyüs öncesi ve sonrasi mutlaka yeterli miktarda sivi alin

7.Yürüyüs aralarinda gölge ve serin yerlerde dinlenerek ve nefes alarak kalp sagliginizi koruyun

8.Tatil beldelerinde deniz ve havuz kenarinda alkollü ve kafeinli içecekler içmekten kaçinin

9.Klima derecesini ortalama 22-23 derecede tutun

10.Çok soguk deniz, havuz veya soguk dusa girmek kalp sagligi açisindan risklidir. Bu yüzden ilik su tercih edin

11.Sauna ve hamam gibi asiri sicak ortamlardan uzak durun

12.Düzenli ve dengeli beslenin. Özellikle Akdeniz tipi beslenme programi uygulamaya özen gösterin.>>BÜLTEN