Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-07-2021 18:05   Güncelleme : 16-07-2021 18:05

Coğrafi İşaretli Malatya Kayısı Çekirdeğinde

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'da, coğrafi işaret tescil belgeli Malatya Kayısı Çekirdeği ’nden 6 ayda 2 bin tonluk ihracat gerçekleştirilerek yaklaşık 5 milyon dolar gelir sağlandı.

Coğrafi İşaretli Malatya Kayısı Çekirdeğinde

Kuru kayısıdan ortalama 25 bin ton civarında kabuklu çekirdek, 8 bin ton da kayısı çekirdeği elde edildiğini dile getiren Malatya Ticaret Odası Başkanı Ramazan Özcan, 2021 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen Kayısı Çekirdeği İhracat Rakamlarını paylaştı. 2020 yılında yaşanan ihracattaki düşüşün Nisan ve Mayıs ayından sonra tekrar yükselişe geçtiğini söyleyen Başkan Özcan, ”Kayısı Çekirdeği ile ilgili 2020 yılı ve 2021 yılının ilk 6 ayında ihracat rakamlarımızda bir gerileme söz konusu oldu. Bunun sebepleri var. Bizim özellikle bu alanda en önemli rakibimiz Amerikan Badem’idir. Son 3 Yılda Amerikan Bademindeki yaşanan yüksek rekolte ile Pandemi döneminde Badem fiyatlarında ciddi anlamda bir gerileme oldu.  Bu gerileme ile birlikte Kayısı Çekirdeğinden Amerikan Bademine doğru bir yönelme yaşandı. 2021 yılının ilk 6 ayında da kayısı çekirdeği ihracatında önceki yıllara göre yaşanan gerilemeye rağmen şimdi Badem fiyatlarındaki yeniden yükseliş seyri ile Kayısı Çekirdeğine talep olmaya başladı. Ocak ve Şubat aylarındaki gerilemeden sonra Nisan ve Mayıs aylarında Kayısı çekirdeğinde ciddi anlamda bir ihracat artışı var. Burada toplamda yaklaşık 2 bin ton ihracat gerçekleştirildi. Bunla beraber 5 milyon dolarlık bir gelir elde edildi.” dedi.

Amerikan Bademine rakip olarak görülen Malatya Kayısı Çekirdeği ’nde 2021 yılının ikinci yarısında ihracat beklentisi büyük. Yeni hasat döneminin ardından 1 Ağustos itibarıyla yeni hedefin 3 bin 500 ton civarında olduğunu belirten Başkan Özcan, ”Kuru kayısıdaki stoklarımız nasıl azaldı ise çekirdek stoklarımızda bitmek üzere.  1 Ağustos itibariyle yeni mahsulden sonra Kayısı Çekirdeğinde de ciddi anlamda bir artış bekliyoruz. Yoğun bir iş talebi görülüyor. Piyasalardan önemli bir talep söz konusu. İnşallah 2021 yılının ikinci 6 ayında bunu takip edeceğiz.  Mutlaka bu yılın ikinci yarısında ihracatta 3 bin 500 tonları göreceğimizi tahmin ediyoruz. Badem fiyatlarındaki yükseliş tekrar çekirdek fiyatlarına doğru yönelime neden olacak.” ifadelerine yer verdi.

Kayısı çekirdeği içinin gıda olarak tüketilirken, kabuğu ise çeşitle sektörlerde farklı amaçlarla kullanılıyor. Kayısı çekirdek kabuğunun kısmen yakacak olarak, kozmetik sanayisinde ve tank yüzeylerinde kullanıldığını son dönemde ise İnönü Üniversitesinin çalışmasıyla çekirdekten aktif karbon üretimi yapıldığını anlatan Başkan Özcan, bu çalışmalarla kayısı çekirdeğinin hem içini hem de kabuğunu ekonomiye kazandırdıklarını vurguladı. Başkan Özcan, ”Kayısı Çekirdeğinin yüzde 98’i sanayi alanında kullanılıyor. Bunun dışında direkt tüketime gidiyor. Kuru yemiş ve Kuru meyve sektörüne entegre edilerek ambalajlanarak tüketime sunuluyor. Kayısı çekirdeği özellikle kozmetik sanayide önemli bir yere sahip. Özellikle iç piyasada tüketimi fazla olan bu besin şimdi de Kayısı Çekirdeği yağı üretimi yapılarak farklı sektörlerde kullanımı sağlatılacak.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla