Malatya
Giriş Tarihi : 02-04-2021 17:47   Güncelleme : 02-04-2021 17:47

“Çocuklarımızı Emanet Edebileceğimiz Bir Mekan İstiyoruz” 

Malatya Otizm Derneği Başkanı, Alaettin Baydaş, Dünya Otizmliler Farkındalık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, zor bir engelli gurubunu temsil ettiklerini dile getirdi. Yılda bir gün hatırlanmanın ise yüreklerini burktuğunu söyledi. Baydaş, Otizmli çocukların ailelerinin yöneticilerden ortak taleplerinin ise, çocuklarını emanet edebilecekleri bir mekan olduğuna dikkat çekti

“Çocuklarımızı Emanet Edebileceğimiz Bir Mekan İstiyoruz” 

Derneğin çalışmaları ve talepleri hakkında görüşlerini paylaşan Baydaş; “Malatya Otizm Derneğini çocukların aileleriyle bir araya gelerek 2016 yılında kurduk.  2016 yılından beri aktif görevimizi yerine getirdiğimize inanıyoruz. Aynı zamanda Türkiye Otizm Meclisi İl Yürütme Kurulu üyesiyim. Otizm rahatsızlığını bahsedecek olursak, hayat boyu, yaşam boyu süren bir rahatsızlık. Engelli grupları içinden zor olan grup otizmli engelli grubudur. Çünkü rahatsızlığından dolayı ailesine bayağı yük olmaktadır. Bir hafta önce Ankara’da bizleri ilgilendiren 3 tane bakanımızla görüştük. Bakan yardımcıları ile görüştük. Türkiye Büyük Millet meclisinden 200 sayfalık  down sendromlu ve otizmli çocuklarımıza yönelik ‘Benden sonra ne olacak kaygısı’ adı altında bir kitapçık hazırlandı. Bu konuyu da görüştük.  İnşallah bundan sonra yerel yöneticilerin de desteğini alarak, otizmli ailelerin, çocukların nelere ihtiyacı olduğu çalışılacak. Komisyon başkanımız Antalya milletvekili Kemal Çelik Beyefendinin de kardeşimizin tehlikeli Ağır engelli özel evladı var. Aynı zamanda bir Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Komisyon, başkanlığını yaptı. Bizlere yardımcı oldu. 200 sayfalık kitap böylelikle meydana geldi. Orada neler yapılabilir, neler öngörülüyor. İlerde yerel yöneticilerle birlikte neler yapılabilir bunları konuştuk. Kendisi de inşallah yakın zamanda Malatya gelecek. Sayın Valimiz, Belediye Başkanlarımız ve aileleriyle görüşecek. Burada yerelde otizm konusunda neler yapılabilir. Bunlar görüşülecek ”ifadelerini kullandı.

AİLELERİMİZ ZOR DURUMDA

Otizmin yaşam boyu süren bir rahatsızlık olduğunun altını çizen Baydaş, açıklamasını; “Önceleri 500-600 çocuklardan bir tanesi otizmli olarak dünyaya gelmekte iken şu an 54 te 1 e kadar indi. Yani her 54 çocuktan 1 tanesi otizmli doğuyor. Belki bu ileriki yıllarda belki 2 de 1 olacak. Belki her evde 1 otizmli çocuk olacak diye düşünüyoruz. Bunu önlemek amacıyla bu Ankara'daki komisyon başkanımızın çalışmalarının İnşallah ileriki yıllarda meyvelerini alır ve ailelerimizle sıkıntıdan kurtulur diye düşünüyoruz. Çünkü gerçekten otizmli bir evlada sahip olan ailelerimiz çok zor durumdadır.  Mesele benim de 2 tane engelli evladım var. Bu hafta münasebetiyle yöneticilerimizden talebimiz ise bizi sadece 2 Nisan'da hatırlamasınlar. Bizim sadece her 2 Nisan tarihinde hatırlanmamız bizi üzüyor. 365 gün biz çocuklarımızla beraberiz. Yerel yöneticilerimizden beklentilerimiz çok. Mevzuat onaylanıp yürürlüğe girdiğinde ise Belediyelerimiz de bir takım yükümlülükleri yerine getirmek zorunda kalacaklar. Yerel yöneticilerimizden beklentilerimiz ise örneğin bir hastamız, bir cenazemiz bir düğünümüz oluyor. Çocuklarımızı bırakıp bir yere gidemiyoruz. Çünkü çocuklarımız bir süre bırakacak bir yerimiz yok. Bu konuda destek bekliyoruz. En azından mola evleri, bakımevleri gibi evler olsun istiyoruz. Böylelikle aileler en azından bir ihtiyacı halinde buraları gönül rahatlığıyla kullanabilirler diye düşünüyoruz ”diyerek kurumlara seslendi.  

A.Vahap Kaygusuz –Hanife Yiğit