Türkiye
Giriş Tarihi : 30-05-2021 20:49   Güncelleme : 30-05-2021 20:49

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike Çakmak Gazı

Çakmak gazı, bali, tiner, aseton ve benzin gibi maddeler çocuklar ve gençler için tehlike saçıyor. Hızlı bağımlılık yapması nedeniyle riskli olan bu maddeler, ileriki seviyede madde bağımlılığına yol açabiliyor.

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike  Çakmak Gazı

 

Uyuşturucu kullanım yaşı gittikçe düşerken bu maddelerin yanı sıra bali, çakmak gazı gibi başka tehlikeli maddeler de gençler arasında yaygın biçimde kullanılıyor. Ani ölümlere neden olan ve bütan isimli uçucu kimyasal bir gaz olan çakmak gazı için ailelere uyarılar yapılırken, çakmak gazı kullanımının anlaşılmasın çok zor olduğu belirtiliyor.

Kent merkezinde bakkal, market, hırdavatçı ve hatta seyyar satıcıların tamamında yaş sınırı gözetmeksizin satılan çakmak gazı tüpleri, çocuk ve gençlerin bu alışkanlığa daha kolay erişimini sağlıyor. Son dönemlerde kolay ulaşılabilmesi ve ucuz olması nedeniyle çakmaz gazı kullanımının yaygınlaştığını söyleyen uzmanlar ise aileleri bu tehlikeye karşı uyarıyor.

Bağımlılık ve madde kullanımı ile ilgili en büyük etkenin çocukların aileleri ve yakın çevreleri ile olan ilişkilerinden kaynaklı olabileceğini söyleyen Psikolog Meryem Zeynep  Özdemir, “Bu konuda en nemli şey, araştırmalara baktığımız ilk yuva ile olan ilişki oldukça önemli. Sadece bu mu? Tabi ki yine sadece bu değil. Bir zincirin halkaları gibi düşünebiliriz. Bu halkalar risk faktörü ise eğer bunlar bir birine ne kadar bağlanırsa o kadar büyük bir risk oluşturmuş oluruz. Bunlardan en büyük belki de en kuvvetli halka aile ilişkisi, yakın ilişkiler bunun özellikleridir. Bu ilişkinin sağlıklı ve güçlü şekilde yürütülmesi gerekir. Yapılamıyorsa eğer bunun için destek alınabilir. Herhangi bir sorun olmasına da gerek yok, sürekli danışmak ve çek etmek de önemli. “ dedi.

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ RİSK FAKTÖRÜ

Madde kullanımında özgüven eksikliğinin de risk faktörleri arasında olduğunu belirten  Özdemir,” Özgüven madde kullanımında bir risk faktörüdür. Yine aynı şekilde özgüveni düşük olan gençler, çocuklar madde kullanacak diye bir şey yok ama bu bir risk faktörüdür. Özgüvenin birçok parçası var ama, bunu bir bütün olarak ele aldığımızda ve düşük özgüven olarak bir tanım yaptığımızda, bu durum diğer ilişkilerde bir takım becerilerde düşüşe neden olur. Bu düşüşler ilişkilere yansır, sosyal becerilerini etkiler, biri ile tanışma, sağlıklı arkadaş seçebilme, hayır diyebilme, kendi kararlarını verebilme gibi normal diye adlandırdığımız uyumlu davranışları sergileyebilmesi açısından çok önemli. Bu da beraberinde bir takım olumsuz sosyal ilişkilere neden oluyor. Aile de neticede kişi için ilişki kurma noktasında bir sosyal çevredir. Aile ile olan ilişkileri de olumsuz etkiliyor. Madde kullanımının ve bağımlılığının gelişmesinde önemli risk faktörleri. “ sözlerini kullandı.

ÇOCUĞUNUZUN ARKADAŞ ÇEVRESİNE HAKİM OLUN!

Ebeveynlerin, çocuklarının madde kullanımını engellemek  için arkadaş çevresine hakim olması gerektiğine değinen Özdemir,” Madde kullanımı olan çocuğun psikiyatrik bozukluğu var mı? Diğerleri ile olan ilişkileri nasıl? Bunun biyolojik tarafı da var. Çevresinde madde kullanan birileri var mı? Hangi okulda okuduğu, yaşadığı çevresi ve ailenin ne kadar bilinçli olduğu gibi etkenler gözden geçirilmeli. Çocuklar aileden uzak dışarıda birliktelikten yoksun büyümemeli. Ailenin hayatına dahil olmalı. Birbirlerine dokunmalı, dinlemeli ve zorlandıklarında birbirlerinden destek almalılar. Olumlu, olumsuz birçok meseleyi  bir arada halledebilme becerilerine sahip olması koy önemlidir.  Çocuğun arkadaş çevresine hakim olmak gerekiyor. Diresek teması kurmak gerekiyor. Bu çocuk nerede kimlerle geziyor, okul çevresinde kimlerle bir arada bunu kontrol etmek ve denetlemek gerekiyor. Çocuk korkmamalı aileden. Çocuğa suçlamak, eleştirmek, kızmak, bağırmak, psikolojik veya fiziksel şiddet önümüzde büyük bir engel olur.” diye konuştu.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER