Sağlık
Giriş Tarihi : 14-12-2020 21:37   Güncelleme : 14-12-2020 21:37

Çocuklarda Kış Hastalıkları Covıd-19 ile Karıştırılıyor

Son dönemlerde çocuğu öksüren, ateşi çıkan ya da boğazı ağrıyan her anne baba çocuğun Koronavirüse yakalandığı noktasında endişe duyuyor. Oysa bu dönemde kış hastalıkları da oldukça fazla görülüyor. Çocukta hastalık belirtileri görüldüğünde paniğe kapılmadan gerekli önlemlerin alınarak doktora başvurulması büyük önem taşıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Bilazer, çocuklarda Covid- 19 belirtileri ile karışan kış hastalıkları hakkında bilgi verdi ve anne babalara önemli önerilerde bulundu.

Çocuklarda Kış Hastalıkları Covıd-19 ile Karıştırılıyor

Kış aylarında hastalık sayısında çok fazla bir artış olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Canan Bilazer, birçok anne, babanın bu hastalıkları Covıd-19 ile karıştırılarak telaşa kapıldığını söyledi.  Pek çok hastalığın kış döneminde harekete geçtiğini aktaran Bilazer,” Çocuklarda kış döneminde havaların soğuması ve bir süre de olsa okulların açılmasıyla birlikte hastalık sayısında ve çeşitliliğinde artış gözlemlenmiştir. Bunlar arasında; grip, nezle, tonsilit, farenjit, otit gibi üst solunum yolu hastalıkları, larengotrakeit (krup), bronşit, bronşiolit ve pnömoni gibi alt solunum yolu enfeksiyonları, ishal, kusma ile seyreden gastrointestinal sistem enfeksiyonları, çocukluk çağının döküntülü hastalıkları, astım, alerji rahatsızlıklarına ait şikayetlerin artışı ve seboreik dermatit gibi cilt rahatsızlıkları sayılabilmektedir.” sözlerini kullandı.

“DOKTORA GİTMEMEK CİDDİ SONUÇLARA NEDEN OLABİLİR”

Koronavirüse yakalanma endişesi ile çocuğunu doktora götürmemenin ciddi sonuçlara yol açabildiğini söyleyen Uzm. Dr. Canan Bilazer, özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde hastalıkların hızlı seyredebileceğini, hatta Hadtaneye yatış gerektirebildiğini aktaran Bilazer,” Son dönemlerde Covid- 19 endişesi ile anne babaların çocuklarını hastaneye ve doktora götürmek istememeleri de ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde hastalık hızlı ilerleyebilir ve hastaneye yatış gerektiren klinik tablolar görülebilmektedir. İlk 5 yaşta febril konvüziyon riskinin yüksek olmasından dolayı, çocuğun evde ateşli tutulmamasında fayda vardır. Özellikle küçük bebeklerde enfeksiyonun bakteriemi ve sepsis adı verilen klinik duruma hızlı ilerleyebilmesinden dolayı, ateş üzerinde durulması ve yapılan muayene sonrasında gerekli testlerin yapılması gerekir. Solunum yolu enfeksiyonlarında ise küçük çocuklarda solunum yollarında oluşan ifrazat ile balgamın kolay atılamaması ve solunum yollarının erişkine göre oldukça küçük olmasından dolayı önemli bir risk ortaya çıkabilmektedir. Çocuk kolayca tıkanma yaşayabileceği için, oksijensiz kalma riskine karşı mutlaka muayene ile tetkiklerin sonrasında solunum yollarının açılması ve rahatlatılması çok hayatidir. Ayrıca bilindiği gibi tüm hastalıklarda hastalığın erken tanı ve tedavisi çok önemlidir. Bu nedenle çocukta ateş, öksürük, hırıltı, zor soluk alıp verme, halsizlik, baygınlık, beslenememe gibi belirtiler görüldüğünde hiç beklemeden doktora başvurulmasında fayda vardır. Elbette ki Covıd- 19 salgınından dolayı hepimiz zor bir süreçten geçiyoruz ve toplum olarak elimizden geldiğince tedbirimizi alıp; toplu, kalabalık, havasız, sigara içilen ortamlarda bulunmamızda ve çocuklarımızı da uzak tutmamızda fayda vardır. Ancak çocuğumuzun sağlık ihtiyaçlarını da bu süreçte aksatmamak çok önemlidir. “ ifadelerine yer verdi.

“AŞILARI İHMAL ETMEYİN”

Çocukların aşılarının da bu süreçte ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatan Uzm. Dr. Canan Bilazer,” Çocukların acil sağlık sorunları dışında aşılarının da aksatılmaması gerekmektedir. Çünkü aşı hem bu hastalıklardan çocuğu korumaktadır hem de yapılan çalışmalar, aşıları tam olan çocukların koronavirüsü daha hafif geçirdiğini göstermiştir. Hastanelerimizde diğer tüm bölümlerde olduğu gibi pediatri bölümlerimizde de çocukların sağlığı ve güvenliği için gerekli tüm önlemler alınmıştır. Triaj uygulaması çok titizlikle yürütülmektedir. Bu kapsamda ateş ve enfeksiyon semptomu gösteren, temaslı ve kontrole gelen sağlam çocuklar tamamen ayrıştırılmış alanlarda muayene ile tetkik edilmekte ve takipleri yapılmaktadır.” dedi.  >> HABER MERKEZİ