Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 30-03-2021 16:07   Güncelleme : 30-03-2021 16:07

Çocuklara Anadolu Masallarını Anlattı

Yeşilyurt Mustafa Necati Anaokulu Öğretmenlerinden İncinur Çelik,  Etwining projesi kapsamında hayata geçirdiği ‘Bana Bir Masal Anlat Öğretmenim’ projesiyle öğrencilerle araya geldi. Projede öğrencilere Türk masalları anlatıldı

Çocuklara Anadolu Masallarını Anlattı

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliği ile hayata geçirilen E-Twinning Projesi kapsamında uygulanan ‘Anadolu Masalları Projesi’  Yeşilyurt Mustafa Necati Anaokulu’nda uygulandı. Projeyi yürüten Mustafa Necati Anaokulu Öğretmeni  İncinur Çelik, proje hakkında şu bilgileri verdi. “Bana bir masal anlat öğretmenim, adlı proje Malatya ile birlikte,  Malatya, Hatay-Dörtyol , Mersin, Alanya, Erzincan, Burdur, İstanbul , Muş, Konya-Karatay  , Kahramanmaraş da görev yapan 20 öğretmen, proje ortaklarıyla yaklaşık 3 aydır uygulanıyor. Pandemi döneminde ise projeyi online olarak yürütüyoruz.  Biz projemizde tohumla ilgili masallar anlatarak çocukların bilgi dağarcığını genişletmeye çalışırken, Vatan sevgisi başta olmak üzere, ağaç yetiştirmenin, yeşili ve çevreyi korumanın da önemini anlatmış oluyoruz. Projemize Ülkemizin dört bir yanından çocuklarımızın katılmaları, hatta aileleriyle birlikte programları izlemeleri bizi daha da sevindirdi. Büyük bir ilgi gördük.”

KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK KUŞAKLARA AKTARIYORUZ

Proje Yürütücüsü İncinur Çelik, Projenin ana teması ile ilgili olarak da; “Masallar Bir toplumun kültürünü yansıtan en önemli ögelerden biridir. Öğretmenler olarak kültürü kuşaktan kuşağa aktarmak bizim en asli görevlerimizden biridir. Bu amaçla pandemi döneminde okullarından uzak kalan sosyalleşme ihtiyacı içerisine giren öğrencilerimizle zor şartlar altında eğitime devam eden öğretmenlerimizi online masal okuma saatlerinde buluşturarak kültürümüzün kuşaklara aktarılması aynı zamanda öğrencilerimizin pandemi sürecinde yaşadıkları sıkıntıların bir nebze de olsa hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Masallar Bir toplumun kültürünü yansıtan en önemli ögelerden biridir. Öğretmenler olarak kültürü kuşaktan kuşağa aktarmak bizim en asli görevlerimizden biridir. Bu amaçla pandemi döneminde okullarından uzak kalan sosyalleşme ihtiyacı içerisine giren öğrencilerimizle zor şartlar altında eğitime devam eden öğretmenlerimizi online masal okuma saatlerinde buluşturarak kültürümüzün kuşaklara aktarılması aynı zamanda öğrencilerimizin pandemi sürecinde yaşadıkları sıkıntıların bir nebze de olsa hafifletilmesi amaçlanmaktadır.” Şeklinde görüşlerini paylaştı. Haziran ayı sonuna kadar sürecek olan proje Salı ve Cuma akşamları izlenebilecek. İzlemek isteyen öğrencilerin ise “Meeting ID: 596 433 2563 bağlantısı ile Pascode 1234” programa bağlanabilecekleri belirtildi.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)