Türkiye
Giriş Tarihi : 17-07-2012 10:32   Güncelleme : 17-07-2012 10:32

Çocuk sigortalilarin yüzde 90'i iptal edildi

Aralarinda ünlü isimlerin de bulundugu bazi ailelerin, illegal yollara basvurarak bebeklerini dahi sigortalatmasi üzerine harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), üç yildir sürdürdügü denetimleri tamamladi.

Çocuk sigortalilarin yüzde 90'i iptal edildi
   Çocuk  sigortalilarin  yüzde 90'i iptal edildi. 127 bin çocuk için ödenen primler (12 milyon lira) devlete gelir olarak kaydedildi.  Sosyal   güvenlik  reformu  kapsaminda  emeklilik yasi 65'e yükseltilmisti. Bazi ailelerin, 'yasadan  etkilenmesin ' diye çocuklarina sahte  sigorta  yaptirdigi ileri sürülmüstü. Reformdan önce  girisleri yapilarak  çesitli isyerlerinde  sigortali  gösterilen çocuk sayisinin 140 bini buldugu belirtilmisti. 

   Çocuklarla ilgili bu  sigortaliliklarin  fiilî  çalismaya  dayanmamasi üzerine harekete geçen SGK, dosyalari tek tek inceledi. Kurum denetmenlerinin yaptigi titiz  çalisma  sonucunda 140 bin  sigortadan  127 bini iptal edildi. SGK'nin iptal gerekçesinin temelinde  sigortaliligin  fiilî çalismaya  dayanmamasi yatiyor.  Sosyal   güvenlik  mevzuatina göre  sigortali  sayilmanin temel  kosulu , bir iste fiilen  çalismak . Bu nedenle kisinin adina prim ödense bile fiilen çalismaya  dayanmayan  sigortaliliklar , 'sanal  sigorta ' olarak  degerlendiriliyor . Bu sanal sigortalilarin  ortaya çikarilmasi, her bir çocuk için isyerlerinde yapilan incelemelere dayaniyor. Bu denetimlerde 0-15 yas arasi sanal  sigortali  çocuklarin sayisi Ankara,  Istanbul ve  Izmir 'de 74 bin 633 kisi olarak tespit edildi.  Türkiye genelinde  ise toplam 127 bin 445 kisi oldu. Denetimlerin ardindan bu sanal  sigortalilarin  tamaminin  sigortasi  iptal edildi. 

   3 yillik incelemenin ardindan tamamlanan  çalisma  ile  sigortalar  iptal edilirken ödenen primler devlete kaldi. Her çocuk için ortalama  100 TL  prim ödendigi dikkate alinirsa SGK bu islemden en az 12 milyon TL gelir elde etti. Çocuk sigortaliliga, siyasiler, milletvekilleri ve bürokratlar da yogun ilgi göstermisti. O dönem SGK'da görev yapan kimi bürokratlarla bazi siyasiler de çocuk ve torunlarini sigorta yaptirmisti. Bu isimlerden biri de CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu idi. Kiliçdaroglu'nun torununu Duru Nadir'in de ailesi tarafindan reformdan önce sigortalanmisti. SGK denetmenlerinin yaptigi incelemeler sonucunda Duru Nadir'in sigortasi iptal edilmisti. Öte yandan, SGK'da daha önce müfettisler tarafindan yapilan denetimlerin tamamina yakini, artik Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafindan gerçeklestiriliyor. Alo 170 hattina gelen ihbar ve sikayetlere iliskin iddialarin arastirilmasi basta olmak üzere, is kazasi, meslek hastaligi sorusturmalari, sahte isyerleri, meslek odasi kayitlari, anlasmali bosanma denetimleri, iskolu tespitleri, isyerlerinin kayit ve belgelerinin incelenmesinden SGK denetmenleri sorumlu. 

   Denetmenler, özellikle kayit disi istihdama karsi büyük bir mücadele yürütüyor. 2011 yilinda 100 bin denetimi sonuçlandirilirken 2012 yilinin ilk 5 ayinda 53 bin denetim tamamlandi. Ancak bu denetmenler uygun olmayan fiziksel kosullarda çalismaktan sikayetçi.