Malatya
Giriş Tarihi : 22-11-2012 12:13   Güncelleme : 22-11-2012 12:13

"Çocuk meclisi 2. Olagan genel kurulu" gerçeklestirildi

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterligi bünyesinde çalismalarini sürdüren Kent Konseyi Çocuk Meclisi, 2. Olagan Genel Kurul Toplantisi'ni gerçeklestirdi. Kent Konseyi Çocuk Meclisi Baskani ve Yürütme Kurulu üyelerinin seçimi için Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, yogun bir ilgi gösterildi.


Malatya merkez ilkögretim okullari, çiraklik okullari, engelli okullari temsilcilerinden olusan 'Çocuk Meclisi Genel Kurulu'nda, baskan adaylari arasinda çekismeli bir seçim mücadelesi yasandi. Kent Konseyi Çocuk Meclisi Yürütme Kurulu üyelerinden Gizem Mumcu, 'Çocuk Meclisi' hakkinda bilgi verdi. Meclisin yapmis oldugu etkinliklerden bahseden Mumcu, "Bizler Kent Konseyi araciligiyla seçme, seçilme, sorumluluk, birlikte karar alma gibi demokrasinin temel taslarini hayatimiza indirgeyerek hem ögreniyor, hem de ögretiyoruz" diye konustu.
Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yildirim da, 20 Kasim Dünya Çocuk Haklari Günü'ne deginerek, "Bizim için her gün çocuklar günü aslinda. Çünkü yerkürede sizlerden daha kiymetli hiçbir varlik yoktur" dedi. Çocuklarin kalplerinin çok temiz oldugunu ve kirlenmediginin altini çizen Yildirim, "Çocuklar gerçekten kral çiplak diyebilen kisilerdir" ifadesini kaydetti.
Kent Konseyi Çocuk Meclisi çatisi altinda çocuklarla birlikte etkinlik yapmanin çok önemli oldugunu belirten Yildirim, seçilecek olan Çocuk Meclisi Baskani ve Yürütme Kurulu üyelerinin Malatya’daki çocuklar için çok büyük çalismalar yapacagina inandigini söyledi.
Divan tesekkülünün ardindan Kent Konseyi Çocuk Meclisi Baskanligi için adaylar kendilerini tanittiktan sonra projelerini de genel kurula anlatti. Siyasilerin seçim çalismalarini aratmayan çocuklar, yaptiklari konusmalar ve yapmayi düsündükleri projelerle salondan büyük alkis aldi.
Topsögüt Hürriyet Ortaokulu'ndan Muhammed Uzan projelerinden bahsederek, "Kitap okumaya yönelik ciddi çalismalarim olacaktir" derken, 91.000 Dev Ögrenci Ortaokulu'ndan Mehmet Emin Ertas da, demokrasi kültürünü en detayli bir sekilde ele alacagini söyledi. Ziya Gökalp Ilkögretim Okulu'ndan Sena Pelitoglu, okullardaki faaliyetleri arttirici çalismalar yapacagi sözünü verirken, Topsögüt Ilkögretim Okulu'ndan Seyda Karadag, Malatya'da çocuklara yönelik degerler egitimi alaninda projeler yapacagini, Derme Ilkögretim Okulu'ndan Sule Kaya, çalismalarinda ortak akli esas alacagini, Ahmet Parlak Ortaokulu'ndan Turgay Orman ise, Malatyali çocuklar için elinden gelen her seyi yapacaginin altini çizdi.

ISRAIL'E KINAMA

Abdulkadir Eris Ilkögretim Okulu'ndan Zeynep Özdemir, "Malatyali çocuklarin sesi olmak için buradayim. Farkli bir konuya da deginmek istiyorum. 20 Kasim Dünya Çocuk Haklari Günü'nde Filistinli çocuklarin göz göre göre öldürülmesi içimi acitiyor. Yapilanlari siddetle kiniyorum" seklinde konustu.
Yapilan konusmalarin ardindan, Zeynep Özdemir almis aldigi 56 oy ile 'Çocuk Meclisi Baskani' oldu. Muhammed Uzan Baskan Yardimcisi olurken, Mehmet Emin Ertas, Sena Pelitoglu, Seyda Karadag, Turgay Orman, Sule Kaya, Zeynep Betül Dursun, Firat Firat, Nida Karadag, Azra Canpolat yürütme kurulu üyeleri olarak seçildi.